Reklama

W wolnej chwili

Konkurs ma się dobrze

– Ten konkurs rozsławia Kraków i Polskę na cały świat – przekonywała Ewa Warta-Śmietana, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego im. Iwony Borowickiej.

Niedziela Ogólnopolska 2/2021, str. 41

[ TEMATY ]

kultura

musical

Archiwum Fundacji CZARDASZ

Ewa Warta-Śmietana z przedstawicielami organizatorów i laureatów konkursu

Ewa Warta-Śmietana z przedstawicielami organizatorów i laureatów konkursu

Mimo trwającej pandemii COVID-19 po raz dziewiąty zorganizowany został przez Fundację Czardasz konkurs, który cieszy się dużą popularnością wśród młodych utalentowanych śpiewaków operowych. Jego formułę dostosowano do wymogów sanitarnych związanych z pandemią. Komisja przesłuchała uczestników w trakcie dwóch kolejnych etapów, a 20 grudnia 2020 r. wystąpili nagrodzeni oraz wyróżnieni.

Bez publiczności

Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach konkursu koncert galowy stawał się ważnym wydarzeniem muzycznym. Chętnie uczestniczyli w nim melomani z różnych części Polski. Tym razem formuła została ograniczona do ceremonii rozdania dyplomów i nagród oraz prezentacji artystycznej laureatów, bez udziału publiczności, która mogła śledzić wydarzenie za pośrednictwem internetu.

Reklama

Witając uczestników koncertu, Ewa Warta-Śmietana przypomniała, że konkurs trwa od 2004 r., i zauważyła: – Chociaż operetka zniknęła z repertuaru scen muzycznych Krakowa czy innych miast, ten konkurs ma się dobrze. Jak państwo widzą, nie przeszkadza mu nawet pandemia. Rozsławia on nasze miasto Kraków i Polskę na cały świat, bo uczestniczą w nim przedstawiciele z wielu krajów. Tym razem do konkursu zgłosiło się 34 uczestników; obok Polaków także młodzi artyści z Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Grecji.

Dyrektor konkursu przypomniała, że od lat jego współtwórcą jest wybitny śpiewak, ambasador kultury polskiej – Wiesław Ochman. Podkreśliła też rolę zmarłego w grudniu 2019 r. red. Jacka Chodorowskiego, publicysty muzycznego i popularyzatora muzyki wokalnej: – Jacek Chodorowski przez szereg lat całym sercem wspierał organizację tego konkursu – zauważyła. Zapewniła, że na zawsze pozostanie on w pamięci, i zadedykowała mu koncert.

Laureaci i wyróżnieni

Uczestników konkursu przesłuchiwało jury w składzie: prof. Akademii Muzycznej w Krakowie, mistrz śpiewu Andrzej Biegun, dziennikarz, konferansjer i instrumentalista Paweł Sztompke, założyciel i dyrektor Orkiestry Straussowskiej Obligato, multiinstrumentalista Jerzy Sobeńko oraz dyrektor konkursu Ewa Warta-Śmietana.

Reklama

Jak poinformował prof. Andrzej Biegun, równorzędne wyróżnienia przyznano: Bartoszowi Nowakowi oraz Wojciechowi Dzwonkowskiemu, a laureatami zostali Adrian Domarecki (I miejsce), Emilia Osowska (II) i Piotr Karzełek – III. Ponadto przyznano wyróżnienia pozaregulaminowe. Profesjonalne nagranie koncertu laureatów zostanie udostępnione na stronie: konkurs.czardasz.org.pl .

Laureaci i wyróżnieni prezentowali w koncercie po jednym utworze. Towarzyszyła im Orkiestra Straussowska Obligato. Zapewne wielu słuchających pomyślało, że także bez bezpośredniego kontaktu z wykonawcami muzyki i śpiewu świat jest uboższy.

Nadzieja

Organizatorzy konkursu mają tego świadomość. Stąd plany związane z podsumowaniem tej jego edycji, o czym poinformowała dyrektor Warta-Śmietana: – Mam nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja się znormalizuje i uda nam się zorganizować zaplanowany w Filharmonii Krakowskiej koncert galowy z udziałem zaproszonych gwiazd oraz laureatów obecnej i poprzednich edycji konkursu.

2021-01-05 11:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: musical o treści religijnej wraca na scenę

[ TEMATY ]

musical

Portugalia

pixabay.com

Widzowie z Portugalii wymusili na autorach musicalu o historii Patriarchatu Lizbońskiego powrót tej sztuki na deski czołowych teatrów krajowych. Zaprezentowane po raz pierwszy podczas ubiegłorocznej jesieni dzieło pt. “Wyruszyliśmy, Idziemy, Jesteśmy” będzie wystawione w portugalskich teatrach w styczniu. Według autorki sztuki Matilde Trocado pierwsza tegoroczna sztuka została pokazana w prestiżowym lizbońskim teatrze Tivoli BBVA 12 stycznia wieczorem.

"Przedstawienia z jesieni ub.r. spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, a do naszej grupy teatralnej zaczęły napływać liczne prośby o powtórzenie musicalu. Zgodziliśmy się więc ponownie go zaprezentować" – powiedziała M. Trocado.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję