Reklama

Niedziela Rzeszowska

Adwent drogą do nieba

O adwentowym zaproszeniu do nieba mówi ks. Krzysztof Książek, wikariusz posługujący w parafii Dobrego Pasterza w Jaśle-Sobniowie w rozmowie z Natalią Janowiec

Natalia Janowiec: „Staram się wewnętrznie jedynie o to, by coraz bardziej być zjednoczoną z Bogiem, dobrze wiedząc, że wszystko inne będzie mi przydane” pisała św. Edyta Stein o Adwencie. Jak należy rozumieć Adwent?

Ks. Krzysztof Książek: Świętej Edycie, ale też innym świętym, którzy pisali o Adwencie, chodziło zapewne o to, aby nie przeoczyć, „nie przespać” tego szczególnego czasu, który daje nam sam Bóg. To kolejny czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela ofiarowany nam przez Boga. Święta Edyta Stein zachęca nas, abyśmy kierowali się tym, co duchowe, bo to pomaga nam w osiągnięciu zbawienia.

Reklama

Mówi się, że czas Adwentu uczy człowieka patrzeć w niebo. Jakie najważniejsze znaki i przesłania należy w nim dostrzegać?

Przez czas każdego Adwentu, także tego w czasie epidemii, Bóg zaprasza nas do nieba. Prorok Izajasz mówi nam: „Odwagi! Nie bójcie się! Oto Wasz Bóg! On sam przychodzi, by was zbawić”. Najważniejszym przesłaniem jest to, aby nie przegrać życia wiecznego z Bogiem. Ono jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki i to od nas zależy, czy dobrze zrozumiemy cel Adwentu, a co za tym idzie, cel naszego życia na ziemi, którym jest przecież droga do nieba.

Jak godnie i dobrze przeżywać ten wyjątkowy czas Adwentu?

Całe nasze życie mamy przeżywać w bliskości Boga. Adwent to tylko pewien etap, który pokazuję nam czym się kierować, aby nie zbłądzić. Na pewno trzeba odrzucać to, co nie stanowi najwyższych wartości czyli: zakupy, prezenty, dekoracje itp. Bóg zaprasza nas natomiast, abyśmy w tym szczególnym czasie zatrzymali się i pomyśleli nad naszym życiem. Jeśli całe to oczekiwanie będzie wypełnione Bogiem, a nie jakimiś dodatkami, to radość z narodzin Jezusa będzie pełna.

Jakich dodatkowych wskazówek udzieliłby Ksiądz wiernym na czas Adwentu?

Na pewno jest to czas szczególny, w którym mamy umacniać miłość do Boga, a także do drugiego człowieka. Musimy znaleźć chwilę, aby pomyśleć jak praktykujemy tę miłość na co dzień. Warto też zrezygnować z czegoś, co nam tę miłość utrudnia jak np. spędzanie wielu godzin przy komputerze, telefonie, w internecie itd. Pomimo trudności związanych z epidemią powinniśmy także znaleźć czas na sakrament pokuty. Jeśli będziemy mieć czyste serce, łatwiej będzie nam czuwać i być przygotowanym na to ostateczne przyjście Pana.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo kard. Nycza na Adwent

[ TEMATY ]

kard. Kaziemierz Nycz

adwent

magdal3na/fotolia.com

W I niedzielę Adwentu, 2 grudnia, w kościołach archidiecezji warszawskiej odczytane będzie słowo na Adwent arcybiskupa warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Porusza w nim trzy tematy: obecności Ducha Świętego w Kościele, Młodzieży i przygotowania do bierzmowania (w związku z reformą oświaty).

Kard. Kazimierz Nycz, zachęcając do adwentowego czuwania, porusza 3 tematy:

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ukazała się Instrukcja o zastosowaniu zdalnego nauczania na uczelniach kościelnych

2021-08-02 13:56

[ TEMATY ]

Watykan

nauka zdalna

kulinetto/pixabay.com

Nauczanie zdalne nie jest zwyczajną metodą studiowania, zwłaszcza dla stopni kanonicznych, ale jest bardzo użytecznym środkiem ewangelizacji i formacji, który należy w pełni wykorzystać – wynika z opublikowanej przez Kongregację Edukacji Katolickiej „Instrukcji o zastosowaniu sposobu zdalnego nauczania w uniwersytetach/wydziałach kościelnych”.

Tekst dokumentu jest zastosowaniem konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, choć rzecz jasna nawiązuje do sytuacji stworzonej przez pandemię. Stwierdza, że kanoniczne stopnie akademickie będą osiągane dzięki obecności i bezpośrednim relacjom między profesorami a studentami, studentów między sobą, z wykorzystaniem bibliotek i tylko niewielkiej części ewentualnego nauczania online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję