Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wystawa niezwykłych zdjęć

W biłgorajskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu można było zobaczyć wystawę zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r.

Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, wskazała, że wystawa jest elementem obchodów Zamojskich Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. – Wystawa jest jednym z elementów naszej współpracy. Nasze placówki są skierowane do nauczycieli, studentów, wychowawców. Chcemy zwrócić uwagę na osobę wielkiego Polaka Jana Pawła II, jego życie i nauczanie, by była to inspiracja, by sięgnąć po jego dzieła i z nich czerpać, gdyż są one wciąż aktualne – mówiła.

Świadectwo fotografa

Reklama

Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Janusz Kawałko, dziennikarz i publicysta, a także publikacji o wizycie Jana Pawła II na Zamojszczyźnie. Jak wspominał, gdy w Zamościu gościł Jan Paweł II, dostał wielką szansę fotografowania tego wydarzenia. – Z racji zawodu miałem możliwość nie tylko przyglądać się przygotowaniom do wizyty Ojca Świętego, ale i rozmawiać z ludźmi w nią zaangażowanymi, zarówno od strony duchowej, jak i technicznej. Zrządzeniem Bożej Opatrzności, dana mi była możliwość przemieszczania się wraz z kolumną papieską. Fotografie wykonane zostały więc zarówno na lotnisku podczas powitania papieża, jak i podczas jego obecności w różnych częściach miasta – wyjaśniał autor.

Symboliczne ujęcia

– Takim symbolicznym i szczególnym zdjęciem, jakie udało mi się zrobić, to moment powitania papieża na lotnisku w Mokrem, kiedy bp Jan Śrutwa klęka i całuje pierścień papieski. To był wyjątkowo wzruszający moment i jest to moje ulubione zdjęcie, gdyż ukazuje z jaką atencją i miłością ksiądz biskup witał Ojca Świętego. I proszę sobie wyobrazić, że kordon, który chronił papieża, dosłownie na sekundę się rozszczelnił i wtedy ja to zdjęcie mogłem zrobić – tłumaczył autor. – Jest jeszcze wiele zdjęć, czy to z trasy, czy ze starówki, gdyż Ojciec Święty wstąpił również pod Ratusz na Rynku Wielkim. I tam idąc, był witany przez prezydenta miasta, ale także podszedł do radnych, którzy stali na schodach, przyjął od nich pozdrowienia i zrobił sobie wspólne zdjęcie. Myślę, że dla tych ludzi jest to wręcz relikwia i cudowna pamiątka tamtych chwil – dodał.

Ciekawe wspomnienia

– Ja tę wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II wiążę również z historią miasta, gdyż jest to nierozerwalne. Papieża Polaka na lotnisku witał w 1999 r. również Jan Zamoyski, który opowiedział mi historię, gdy w 1947 r., jako młodzieniec odwiedził swojego wuja kard. Sapiehę w jego rezydencji arcybiskupiej w Krakowie. Mówił, że wchodził do wuja bardzo odważnie i wówczas kardynał powiedział do niego: „Janie, poczekaj chwilę, mam tu trzech księży, jak z nimi porozmawiam, to cię zawołam. A tymczasem tam na korytarzu siedzi młody ksiądz, Karol Wojtyła, jak z nim porozmawiasz, to będziesz mieć piękne rekolekcje”. I Jan Zamoyski relacjonując mi to wydarzenie mówił, że kiedy wyszedł i zobaczył Karola Wojtyłę, to już wiedział, że jest człowiek o wyjątkowej charyzmie. Wspominał, że w tej rozmowie mówili o przyszłości Polski i o trosce o kraj, a po latach miał tę przyjemność spotkać się z późniejszym papieżem na Ziemi Zamojskiej – dodał autor.

2020-11-18 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

101. rocznica urodzin Jana Pawła II

[ TEMATY ]

rocznica

urodziny

Grzegorz Gałązka

18 maja, mija 101. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa jako ostatnie z trojga dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach, 18 maja 1920 roku w domu należącym do Żyda, Chaima Bałamutha.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Sybiraka i Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gorzowie

2021-09-17 17:01

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Dzień Sybiraka

LUW w Gorzowie

Msza św. w gorzowskiej katedrze

Msza św. w gorzowskiej katedrze

17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu z 2013 r. obchodzimy Dzień Sybiraka.

Obchody Dnia Sybiraka połączone z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się dzisiaj w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję