Groźniejsza od pandemii jest nienawiść
W ramach 8. Pielgrzymki Dziennikarzy Mszę św. 31 października odprawił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Pielgrzymka organizowana jest co roku przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Pielgrzymi łączyli się z Jasną Górą przez transmisję w Telewizji Trwam i przez jasnogórski kanał YouTube.
Reklama
– Polacy zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że wolność jest darem, bez którego trudno żyć i wzrastać, i człowiek powinien odpowiedzialnie wybierać – powiedział w homilii abp Depo. – Zbyt długo od czasów II wojny światowej przyuczano nas, jak znosić obrożę zniewolenia totalitarnego, którego bolesnym owocem stały się lęk i czas pogardy. A dzisiaj postmodernistyczny pluralizm, zastępując chrześcijański Dekalog pojęciem poprawności politycznej, ukazuje nam nieograniczoną wolność do czynienia bezkarnie zła. Wszystko na naszych oczach i w sumieniach zostało zakwestionowane, nie łączy nas nic stałego – ani religia, ani rozum, ani prawda, ani moralna odpowiedzialność, ani dobro wspólne, którym jest ojczyzna, Polska – podkreślił. – Dzisiaj trzeba prosić o dary Ducha Świętego dla dziennikarzy wszystkich wymiarów – prasy, radia, telewizji, internetu – o wierność prawdzie, którą jest Chrystus. O to prosimy teraz modlitwą suplikacji: o pokój, o sprawiedliwość i ustanie pandemii COVID-19, która nas niszczy, oraz tej pandemii, która jest jeszcze groźniejsza, bo jest nienawiścią społeczną – powiedział na zakończenie Eucharystii abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Komunikat z Jasnej Góry
W związku z licznymi zapytaniami o sytuację Jasnej Góry pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za wszystkie wyrazy solidarności i każdy gest pomocy wobec sanktuarium oraz klasztoru. Choć dotychczasowe demonstracje w Częstochowie przebiegały w sposób gwałtowny, to jednak nie zaburzyły naszego rytmu życia skupionego na modlitwie i posłudze sakramentalnej wobec pielgrzymów. Podejmujemy niezbędne kroki, by ochronić bezpieczeństwo osób, a także zabezpieczyć miejsca o charakterze sakralnym i kulturowo bezcennym przed wszelkimi aktami przemocy i wandalizmu. W naszych wysiłkach staramy się kierować biblijną zasadą: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12, 21). Osoby pragnące pomóc nam w tych trudnych chwilach usilnie prosimy o przyjęcie postawy modlitewnej, niekonfrontacyjnej i o zachowanie zasady szacunku wobec każdego, tak by nikt – także osoby agresywne – nie został w żaden sposób poszkodowany. Wszystkich prosimy o zachowanie zaleceń epidemiologicznych.
W dniach 3-11 listopada o godz. 15.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu planowana jest nowenna w intencji narodowego pojednania. W związku z limitem miejsc zapraszamy do uczestnictwa za pośrednictwem mediów.
Zachęcamy, by na temat bieżącej sytuacji na Jasnej Górze wiedzę czerpać z oficjalnych komunikatów. Jasnogórskiej Matce i Królowej Polski powierzamy wszystkich, zapraszając do duchowej jedności, szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego.
O. Michał Legan OSPPE, Rzecznik prasowy Jasnej Góry
Niedostępna
Jasnogórska krypta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będzie w tym w roku niedostępna dla pielgrzymów. XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców oraz braci paulinów, zgodnie z wieloletnią tradycją, była otwierana raz w roku, z racji uroczystości Wszystkich Świętych. – Krypta ta jest bardzo mała, jest niska, nie ma odpowiedniej wentylacji. Gdybyśmy ją otworzyli, mogłoby to spowodować zagrożenie epidemiologiczne – wyjaśnił o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. – Stoimy mocno na stanowisku, że tam, gdzie może dojść do zakażenia, staramy się tego uniknąć, by pielgrzymi mogli być bezpieczni.