Reklama

Niedziela Legnicka

Odpust w Legnickim Polu

W bazylice mniejszej 16 października obchodzony był odpust ku czci św. Jadwigi Śląskiej. To miejsce szczególne na mapie diecezji, związane z Bitwą pod Legnicą w 1241 r., w której poniósł śmierć książę Henryk II Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej.

Niedziela legnicka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

legnickie pole

odpust parafialny

Ks. Włodzimierz Gucwa

Msza św. odpustowa odprawiona była z udziałem kanoników kapituły św. Jadwigi

Msza św. odpustowa odprawiona była z udziałem kanoników kapituły św. Jadwigi

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Andrzej Tracz z Legnicy. Koncelebransami byli: ks. prał. Bolesław Orłowski, oficjał Metropolitalnego Sądu Duchownego we Wrocławiu i ks. kan. Zbigniew Kulesza z Miłkowa.

W Eucharystii uczestniczyli także księża kanonicy z kapituły św. Jadwigi w Legnickim Polu.

Reklama

Homilię wygłosił ks. prał. Orłowski, ukazując charakterystyczne cnoty św. Jadwigi. Należały do nich m.in. pobożność, miłosierdzie czy posłuszeństwo.

Św. Jadwiga poniekąd wymykała się z ówczesnych wyobrażeń osoby wysokiego stanu. Pochodząca ze starej bawarskiej rodziny, przybyła na Śląsk jako osoba wykształcona, wynosząc to z domu rodzinnego jak i klasztoru sióstr benedyktynek, w którym zdobyła swoje umiejętności.

Bardzo szybko zaczęła się uczyć nowego dla niej języka, aby jak najlepiej poznać swoich poddanych i ich potrzeby, gdyż zawarła związek małżeński z księciem Henrykiem Brodatym. Z Tego związku urodziło się siedmioro dzieci, ale niektóre z nich wcześnie zmarły.

Reklama

Św. Jadwiga w swojej pobożności podejmowała liczne umartwienia i pokuty, chodziła we włosiennicy, często boso, czym u jednych budziła podziw, a u innych nieprzychylność. Można powiedzieć, że była kobietą rad ewangelicznych, podejmującą liczne uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała wobec poddanych. Na terenie diecezji znajdziemy liczne ślady jej obecności, nie tylko w Legnicy. Nie dała się bowiem zamknąć w murach zamkowych, lecz często podróżowała, odwiedzając potrzebujących pomocy.

Obecnie w skład kapituły wchodzi 12 kapłanów.

Podziel się cytatem

Jej obecność w Legnickim Polu związana jest natomiast z poszukiwaniem wraz z księżną Anną, żoną Henryka Pobożnego, po wspomnianej Bitwie pod Legnicą, poległego syna. Dla upamiętnienia tej bitwy i poległego księcia, księżna Anna ufundowała opactwo benedyktynów i związany z nim kościół pw. Trójcy Świętej i Najświętszej Marii Panny. Obecny kościół pochodzi z XVIII w. i nosi wezwanie Podwyższenia Świętego Krzyża i św. Jadwigi.

14 kwietnia 2004 r. został uznany za pomnik historii. 15 stycznia 2014 r. Ojciec Św. Franciszek podniósł go do godności bazyliki mniejszej, a uroczyste ogłoszenie nadania tytułu odbyło się 15 czerwca 2014 r.

Natomiast 21 października 2017 r. biskup legnicki powołał do istnienia kapitułę św. Jadwigi w Legnickim Polu, a bazylika została podniesiona do godności kolegiaty.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup legnicki apeluje o pomoc dla DPS w Legnickim Polu

[ TEMATY ]

biskup legnicki

DPS

legnickie pole

diec.legnicka

Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu to jedna z największych placówek w Europie. Przebywa w niej około 400 dorosłych pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzyło w Hiroszimie?

Nie mieli prawa przeżyć. Powinni spłonąć lub umrzeć na chorobę popromienną. Dzięki Maryi jednak przetrwali nuklearny armagedon.

WHiroszimie 6 sierpnia 1945 r. wydarzyło się coś, co przekracza ludzkie pojęcie i przekonuje nas o istnieniu siły potężniejszej od broni masowego rażenia, która rozdziera atomy na śmiercionośne cząsteczki. Żeby uświadomić sobie potęgę tej siły, musimy spojrzeć na skutki eksplozji bomb, które Amerykanie zrzucili na Japonię – w ciągu jednej chwili Hiroszima i Nagasaki praktycznie przestały istnieć.

CZYTAJ DALEJ

Papież zadzwonił do rodziny zastępczej

2022-01-25 15:01

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

PAP

Franciszek zadzwonił do włoskiej rodziny zastępczej wychowującej dwoje niepełnosprawnych dzieci i podziękował za okazane przez nich serce. „Miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjacielem. Chciał poznać bliżej historie naszych dzieci” – wyznaje Caterina, która długo nie mogła uwierzyć, że słyszy w słuchawce głos Papieża.

Ojciec Święty poznał historię tej rodziny dzięki ich przyjaciołom, którzy też mają niepełnosprawne dzieci. Byli oni ostatnio na audiencji w Watykanie, podczas której wręczyli Papieżowi list od Cateriny, Bruno i ich dzieci, opisujący realia ich życia. Napisali Franciszkowi m.in. o tym, że przysposobiona córeczka nie chodzi i nie mówi, ale dzięki wszczepieniu specjalnej protezy słucha muzyki, którą kocha i może usłyszeć głosy swych bliskich. Pisali też o dwóch naturalnych synach, z których jeden choruje na autyzm, i o jego ogromnej wierze. Do listu dołączyli zdjęcie, na którym widać jak całą rodziną oglądają w telewizji Anioł Pański z Franciszkiem. Caterina, wyznała agencji Ansa, że choć dołączyła do listu numer telefonu, to nie spodziewała się, że Papież do niej zadzwoni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję