Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz w lubińskiej parafii

W sobotę 19 września, wspólnota parafii św. Jana Sarkandra obchodziła srebrny jubileusz istnienia oraz 400-setną rocznicę śmierci swojego patrona.

Niedziela legnicka 40/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Lubin

Jubileusz parafii

Monika Łukaszów

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Za 25 lat budowania materialnej i duchowej świątyni, wspólnota parafialna wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowała Panu Bogu podczas Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Wraz z księdzem biskupem, w intencji miejscowej wspólnoty parafialnej oraz nieżyjącego już, pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Andrzeja Drwiłę, modlili się duszpasterze Lubina, przełożeni i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego oraz przedstawiciele legnickiej Caritas.

– W dekrecie erygującym parafię ks. bp Tadeusz Rybak wyraził życzenie, aby powstała ona na chwałę Boga i pożytek Kościoła św. oraz dla dobra mieszkańców miasta. Nasza historia jest już wpisana w sercach, pamięci a czasami w fotografiach. Wiele mógłby powiedzieć ks. proboszcz Andrzej Drwiła, który planował ten jubileusz. Jest wiele osób, które razem ze swoim proboszczem tworzyli nową wspólnotę parafialną i budowali świątynię. Jest tu wiele osób, które modlitwą, ofiarą i pracą wspierali i nadal wspierają to zadanie powierzone przez księdza biskupa. Prosimy o odprawienie tej Mszy św. i dziękczynienie Panu Bogu za wszelkie łaski udzielone w ciągu tych 25 lat – mówił, witając wszystkich przybyłych ks. Janusz Ospa, proboszcz parafii.

Iść drogą krzyża

Reklama

W homilii bp Kiernikowski przytaczając kilka faktów z życia św. Jana Sarkandra, mówił: – Na zakończenie tej uroczystości pójdziemy pod krzyż. Niech to będzie świadomy gest, znak każdego z nas i całej wspólnoty jako uczniów Jezusa, wyznawców tej samej wiary, z którą szedł na różne sposoby św. Jan Sarkander. Obejmujemy w tym wszystkim naszą modlitwą śp. ks. Andrzeja Drwiłę, długoletniego proboszcza parafii, budowniczego i tego, który dawał swoje życie dla tej wspólnoty. Za to Bogu dziękujemy. Mamy nadzieje, że cieszy się zwycięstwem Jezusa Chrystusa w niebie i patrzy na nas, na ile my potrafimy iść tą drogą.

Parafialne świętowanie zakończyło poświęcenie krzyża misyjnego, który na zakończenie misji świętych, został postawiony na kościelnym placu.

Jubileuszowe pamiątki

– Jako pamiątka jubileuszu została wybita miedziana tabliczka oraz moneta ze słowami: „Kto miłuje Chrystusa, żyje jego ewangelią”. To tytuł homilii św. Jana Pawła II w dniu kanonizacji naszego patrona. To dar dla parafii z racji jubileuszu od Zakładów Górniczych Rudna. Niech ta moneta będzie symboliczną wdzięcznością za wszystkie modlitwy, trud ofiarowanej pracy, za wspieranie tych wszystkich dzieł, jakie powstały, ale też za budowanie tego żywego Kościoła w naszych sercach – mówił na zakończenie uroczystości proboszcz parafii.

Reklama

Do jubileuszu parafianie przygotowywali się przez tygodniowe misje święte, którym przyświecało hasło: „Dokąd idę”.

Parafia

Parafia pod wezwaniem św. Jana Sarkandra na os. Przylesie w Lubinie powstała w czerwcu 1995 r. z wydzielonej części parafii św. Maksymiliana Kolbe. Dziś liczy ponad 7,5 tys. wiernych. Od 2 lat jej proboszczem jest ks. Janusz Ospa, a wikariuszem ks. Paweł Maj. W parafii działa wiele wspólnot parafialnych m.in. schola, chór parafialny, Zagłębie Wsparcia, Apostolat Trzeźwości, wspólnota młodzieżowa, Róże Rodziców modlących się za swoje dzieci, czy też Wspólnota Anonimowych Narkomanów.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydobywać, co istotne

Niedziela legnicka 50/2019, str. I

[ TEMATY ]

barbórka

Lubin

KGHM

Ks. Piotr Nowosielski

Miejscem modlitwy górników i ich rodzin był kościół św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie

Miejscem modlitwy górników i ich rodzin był kościół św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie

4 grudnia górnicy i pracownicy KGHM Polska Miedź S.A. wraz z rodzinami świętowali dzień swojej patronki – św. Barbary. Uroczystości odbyły się w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie. Przewodniczył im biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Wśród koncelebransów obecni byli także: biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy oraz grono księży reprezentujących instytucje diecezjalne i parafie sąsiadujących ze sobą diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję