Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Prawie jak Apostołowie

12 kandydatów do kapłaństwa otrzymało od bp. Romana Pindla dokumenty potwierdzające przyjęcie do seminarium duchownego.

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

klerycy

rok akademicki

WSD

RK

Klerycy, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki

Klerycy, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki

Nowi alumni pochodzą z parafii w: Pietrzykowicach, Bronowie, Cieszynie, Czańcu, Kętach Podlesiu, Pierśćcu, Marklowicach Górnych, Bielsku-Białej Wapienicy, bielskich Aleksandrowicach, Łodygowicach Górnych i Nowej Wsi. Wręczenie dokumentów odbyło się 19 września w kaplicy kurialnej.

W okolicznościowym słowie pasterz diecezji podkreślił, że w byciu w seminarium najważniejsze jest słuchanie słowa Bożego. – Wszystko zależy niejako od was. Bóg daje łaskę odpowiednią do tego, co przeżywacie, co zamierza wobec was. Natomiast wy odpowiadacie na tę łaskę, na słowo, które będziecie czytać, którym będziecie się modlić – powiedział ordynariusz. Nawiązując do ewangelicznej przypowieści o siewcy podkreślił, że owocność ziarna zasianego w serca zależy właśnie od słuchania.

Pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich jest liczba tegorocznych kandydatów do seminarium.

Reklama

– W kontekście ogólnej liczby kandydatów do kapłaństwa w skali całej Polski jesteśmy w czołówce – stwierdził ks. Sławomir Kołata, wicerektor seminarium, zaznaczając, że większość przyjętych na pierwszy rok do seminarium to tegoroczni maturzyści. Połowa z nich pochodzi ze śląskiej części diecezji, a pozostali z terenów dawnej archidiecezji krakowskiej.

Przyjęcie do seminarium poprzedziła rekrutacja. Składały się na nią rozmowy występne z kandydatami, konsultacje z psychologiem oraz egzaminy. Każdy z kandydatów został także zaopiniowany przez proboszcza rodzinnej parafii oraz katechetę.

Alumni pierwszego roku rozpoczynają swój pobyt w seminarium trwającymi kilka dni rekolekcjami wstępnymi. Po rekolekcjach zainaugurują trwające 6 lat studnia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz intensywną formację duchową prowadzoną przez wychowawców seminarium.

2020-09-30 11:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkrywanie powołania

Niedziela legnicka 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

powołanie

WSD

Archiwum WSD

Wyprawa, to także czas na modlitwę

Wyprawa, to także czas na modlitwę

Wyższe Seminarium Duchowne naszej diecezji, zaproponowało od niedawna nową formę odkrywania w sobie Bożego Powołania.

Chłopcom kończącym szkoły podstawowe, uczęszczającym do szkół średnich i starszym, zaproponowane zostało głębsze wejście w swoje serce nie w murach, ale na wolnym powietrzu, podczas wspólnych wypraw w różne miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję