Reklama

Niedziela Legnicka

Lekcja pamięci

Okolicznościowy koncert, zbiórka krwi, kwiaty pod pomnikiem i zapalone znicze na grobach zamordowanych – tak upamiętniono ofiary Zbrodni Lubińskiej.

Niedziela legnicka 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

koncert

zbrodnia

Lubin

Monika Łukaszów

Homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał

Homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał

W drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, 38 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku, na pokojowej manifestacji, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne. Milicja ostrzelała tłum petardami, gazem łzawiącym i ostrą amunicją. Od kul milicyjnych zginęło trzech robotników: Mieczysław Poźniak, Andrzej Trajkowski i Michał Adamowicz, a wielu zostało rannych.

Mieszkańcy miasta dokładnie pamiętają wydarzenia tamtych dni. Wielu z nich bowiem uczestniczyło w tej manifestacji i było naocznymi świadkami. Dlatego też, co roku ostatni dzień wakacji ma wyjątkowe znaczenie. Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku oddali hołd zamordowanym w czasie Zbrodni Lubińskiej.

Reklama

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ofiar tamtych dramatycznych wydarzeń. Na wspólnej modlitwie spotkało się lubińskie duchowieństwo, rodziny ofiar, związkowcy oraz przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla.

Eucharystii przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Paweł Bujak, homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał, emerytowany proboszcz lubińskiej parafii św. Maksymiliana Kolbe.

Po raz 38. obchodzono rocznicę Zbrodni Lubińskiej

Podziel się cytatem

– Gromadzimy się na Eucharystii, aby dziękować za to, co wydarzyło się 40 lat temu. Za powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. W Piśmie Świętym czytamy: „Jeżeli ziarno pszenicy wrzucone w ziemię nie obumrze, zostanie samo. Ale jeżeli obumrze przynosi plon obfity” (J 12, 24). Naród Polski od 1050 lat wrzuca w ziemię ziarno. Broni świętości i wartości, z których powstał. Broni wolności i tradycji naszych przodków – powiedział ks. Migdał.

Reklama

Kaznodzieja, przytaczając kolejne wydarzenia z historii, mówił o tym, jak ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i jakże ważne jest to, aby nasze dziedzictwo przekazywać młodemu pokoleniu.

– Jedność słowa i czynu charakteryzuje człowieka prawego, solidarnego. Tak było zawsze, tak jest i dziś. Solidarność jest wartością, którą muszą znać Polacy. Przeżywając 38. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, cóż powiedzieć, oby się to nigdy nie powtórzyło. Oby nigdy więcej brat brata nie zabijał. To, co wydarzyło się 38 lat temu, niech będzie dla nas żałosną lekcją, o której nie wolno zapominać. Trzeba pamiętać. Dziękować za ofiarę wszystkich poległych w stanie wojennym. Dlatego niech ta lekcja będzie dla nas lekcją powagi i pamięci o zmarłych. Niech dobry Bóg tym wszystkim wynagrodzi, a nam da moc i siłę w trwaniu i bronieniu wolnej Ojczyzny codziennym życiem. Boże, błogosław Ojczyźnie naszej – powiedział ksiądz prałat.

Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierskie święto muzyczne – w dawnym i współczesnym stylu

Niedziela sandomierska 37/2019, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

Alicja Trześniowska

Liarman Trio w kościele św. Jakuba

Liarman Trio w kościele św. Jakuba

Koncertem muzyki średniowiecznej w wykonaniu Liarman Trio w sandomierskim kościele św. Jakuba zakończył się XXIX Festiwal „Muzyka w Sandomierzu”

Nazwa zespołu nawiązuje do pieśni Schuberta „Der Leiermann” – o wędrownym grajku, grającym na lirze korbowej. Wystąpili: Susana Raso (mezzosopran), która śpiewała oraz grała na altówce, tamburynie galicyjskim, bandurrii i kastanietach, Lidia Małyszek – flecistka, Łukasz Gaszler – kompozytor, grający na lirze korbowej własnej konstrukcji oraz na gitarze. W tym wyjątkowym miejscu, artyści wykonali głównie muzykę polską i kastylijską z XIII wieku, jak również utwory z XIV i XV wieku. Urzekający głos Susany Raso i świetna, bardzo emocjonalna interpretacja – podobnie jak gra Lidii Małyszek i Łukasza Gaszlera, przeniosły słuchaczy w czas zamków – ważnych ośrodków kultury, wspaniałych katedr, klasztorów, dobrych władców, szlachetnych rycerzy, pięknych dam, pobożnych mnichów, wędrownych trubadurów, tajemniczych legend, a przede wszystkim – żarliwej wiary. Wykonano m.in. utwór „Omnia beneficia” (Wszystkie dobrodziejstwa), pochodzący z XIII wieku, najstarszy zabytek polskiej muzyki polifonicznej z kancjonału starosądeckiego klasztoru Klarysek, w którym wielbiony jest Bóg, który zbawia skruszonego grzesznika, udzieliwszy mu przebaczenia. Hymn pielgrzymów zmierzających do grobu św. Jakuba Apostoła w Composteli w założeniu wykonawców nawiązywał do faktu, że sandomierski kościół znajduje się na święto jakubowskim szlaku pielgrzymkowym. Porywające serca i dusze okazały się „Cantigas de Santa Maria” – XIII-wieczne, jednogłosowe pieśni ku czci Matki Bożej, mówiące o cudach za Jej przyczyną, których autorem jest Alfons X Mądry, król Kastylii i Leonu, zwany ojcem poezji hiszpańskiej, mecenas nauki i sztuki. Mocno oklaskiwano epickie pieśni rycerskie i miłosne. Majestatycznie zabrzmiał starodawny hiszpański marsz triumfalny, zatytułowany „Koronacja królewska”.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję