Reklama

Niedziela Łódzka

Patron nauczycieli

3 września obchodziliśmy wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.

Urodził się ok. 540 r. w Rzymie. Tam również zmarł 12 marca 604 r. Pochodził z zamożnej rodziny patrycjuszy. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Na jego wychowanie znacząco wpłynęły również jego ciotki: św. Farsylia i św. Emiliana. Otrzymał wykształcenie klasyczne, a także poznał prawo. Piastował różne urzędy cywilne, został nawet prefektem Rzymu. Po kilku latach rządów niespodziewanie zerwał z życiem świeckim – został benedyktynem, przekształcił rodzinny pałac w klasztor i rozpoczął życie ascetyczne.

W roku 576 przyjmuje święcenia diakonatu, a w roku 579 zostaje legatem papieskim (apokryzjariuszem) na dwór cesarski do Konstantynopola. Po powrocie do Rzymu został sekretarzem i doradcą papieża Pelagiusza II. Po śmierci Pelagiusza, 3 września 590 r., został wybrany jego następcą. Jest pierwszym mnichem, którego wybrano papieżem. Jest ojcem i świętym Kościołów katolickiego oraz prawosławnego.

Św. Grzegorz to naprawdę wielka postać w historii Kościoła. Dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu był wprawnym administratorem dóbr kościelnych, reformatorem Kościoła i politykiem. Uzdrowił finanse papieskie, usunął z kurii papieskiej niegodnych urzędników. Podobnie uczynił z biskupami i proboszczami na parafiach. Był stanowczy wobec nadużyć. Walczył z symonią. Chętnie słuchano jego kazań. Rozwijał teologię – był bezdyskusyjnym autorytetem przez całe średniowiecze. Na stałe do teologii weszło jego nauczanie nt. ważności chrztu i święceń wśród heretyków, nierozerwalności małżeństwa, kultu aniołów i relikwii, darów Ducha Świętego i czyśćca. Angażował się w opiekę społeczną i akcje charytatywne. Przeprowadził reformę liturgiczną, tzn. ujednolicił i upowszechnił obrzęd Mszy św., tzw. Kanon Rzymski. Dotąd bowiem każdy kraj, a nawet wiele diecezji, miał swój własny ryt, co wprowadzało sporo zamieszania. Troszczył się o podniesienie poziomu życia moralnego świeckich i duchownych.

Reklama

W 592 r. zawarł porozumienie z Longobardami, którzy zagrozili Rzymowi. W 596 r. podjął się reewangelizacji Brytanii – wysłał do Anglii ekspedycję misyjną złożoną z czterdziestu mnichów na czele z Augustynem, przyszłym biskupem Canterbury.

Jako patron nauczycieli św. Grzegorz może zachwycać i uczyć łączenia spraw Bożych i ludzkich, solidnego wykształcenia i głębokiej wiary. Tak jak on, każdy nauczyciel winien być autorytetem oraz dbać nie tylko o przekazanie wiedzy, lecz również o kształtowanie prawidłowych postaw ludzkich i formację duchową swoich uczniów.

2020-09-02 10:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drugim tygodniu lutego rozpoczynamy szczepienia nauczycieli

[ TEMATY ]

nauczyciele

szczepienia

MEiN

Karol Porwich /Niedziela

Dzięki staraniom Ministerstwa Edukacji i Nauki rząd podjął decyzję, że już w drugim tygodniu lutego br. rozpoczną się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19.

W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski. Zależy nam, aby nauczyciele zostali w miarę możliwości jak najszybciej zaszczepieni, co pozwoli na bezpieczny powrót uczniów do szkół.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Szwecja: Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

2023-01-31 12:03

[ TEMATY ]

Szwecja

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.

Nad zakładem znajdującym się nad Bałtykiem w pobliżu portu Nynashamn, dokąd przypływają promy z Gdańska Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, unoszą się kłęby czarnego dymu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję