Reklama

Nowości "Gaudium"

Od konfrontacji do dialogu

Niedziela lubelska 18/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koło Naukowe Teologów KUL jest inspiratorem wielu wydarzeń naukowo-kulturalnych. Jednym z nich jest organizowany w KUL od 1965 r. Tydzień Eklezjologiczny. Kolejno w roku 2000 i 2001 ukazały się zbiory referatów, odczytów, materiały z dyskusji panelowych i spotkań grupowych z Tygodni Eklezjologicznych z roku 1997 (Kościół tajemniczy - Kościół tajemnic), 1998 (Posługiwanie w Kościele) oraz 1999 (Kościół poza Kościołem). Nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium" trafiły w tym roku do rąk czytelników materiały Tygodnia Eklezjologicznego z roku 2000 pt.: Od konfrontacji do dialogu. Doświadczenia Kościoła w XX wieku. Publikacja jest dedykowana ks. Franciszkowi Szulcowi, długoletniemu wykładowcy Wydziału Teologii KUL, który jednocześnie zainspirował organizatorów naukowego wydarzenia swoim artykułem Doświadczenia Kościoła w XX wieku.
Tematyka kolejnych dni sympozjum wyznaczała kierunki zamyślenia nad sensem analizy doświadczenia Kościoła ubiegłego wieku ("Doświadczenie konfrontacji", Doświadczenie odrzucenia, Doświadczenie odnowy, Doświadczenie dialogu oraz Doświadczenie Wydziału Teologii KUL). Wprowadzenie do tej publikacji napisał ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź. Przypomniał on obecne oddziaływanie postmodernizmu z jego deprecjonowaniem roli państwa, rodziny i Kościoła. Wiele środowisk praktycznie odrzuca samą istotę chrześcijaństwa i Kościoła, ukazując jakoby błędną uzurpację przez Kościół katolicki "jednej prawdy" (Chrystus jest jedynym Odkupicielem ludzkości). W zamian pozostawiona jest teza, iż w każdej religii można znaleźć prawdę o wyzwoleniu człowieka. Niedorzecznością jest "upominanie" Kościoła w imię odpowiedzialności za jego losy. Taka postawa wielu przedstawicieli promujących myśl relatywistyczną wynika z niezrozumienia posłannictwa Kościoła w świecie. Kościół zawsze pozostawał w służbie człowiekowi i społeczeństwu. Najważniejsze jest jego historiozbawcze spełnienie, a nie "urzeczywistnienie gospodarcze, społeczne, kulturowe, polityczne czy materialne". Eklejzologiczne sympozjum miało na celu ukazanie Kościoła Chrystusowego w doświadczeniu obecnej chwili. Z jednej strony przedstawione zostały zagrożenia dla Kościoła płynące ze strony ateizmu, agnostycyzmu, liberalizmu, demokracji, masonerii, sekt i totalitaryzmu (konfrontacja Kościoła z obecną sytuacją świata i społeczeństwa), a z drugiej stała promocja przez Kościół nowego oblicza człowieka w tajemnicy zmartwychwstałego Jezusa (dialog wewnątrz Kościoła i poza nim). Ważnym przesłaniem Tygodnia było zauważenie roli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w budowaniu swoistego doświadczenia ludzi wierzących i niewierzących XX wieku w Polsce. Stał się on symbolem godnego służenia Bogu i Ojczyźnie przez tworzenie elit religijnych i humanistycznych. Zapraszamy do lektury!

Red. V. Kmiecik, ks. A. Czaja, K. Kowalik SDB, Od konfrontacji do dialogu. Doświadczenie Kościoła w XX wieku. Materiały Tygodnia Eklezjologicznego 2000, s. 409, Lublin 2003.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: biskupi przeciw obowiązkowemu finansowaniu in vitro

2026-05-02 11:16

[ TEMATY ]

USA

in vitro

amerykańscy biskupi

przeciw

obowiązkowe finansowanie

Adobe Stock

Amerykańscy biskupi katoliccy apelują do Kongresu o odrzucenie projektu ustawy, który nakładałby na ubezpieczycieli obowiązek pokrywania kosztów in vitro i innych technik wspomaganego rozrodu. W liście do parlamentarzystów katoliccy hierarchowie wskazują, że proponowane przepisy naruszają godność ludzkiego życia, zagrażają wolności sumienia i pomijają alternatywne metody leczenia niepłodności.

Sprzeciw wobec ustawy
CZYTAJ DALEJ

Światowe media informują: Melchicki duchowny odnalazł nienaruszoną Hostię po 47 dniach w zniszczonym kościele w Libanie

2026-04-27 09:09

[ TEMATY ]

Liban

Hostia

Zdjęcie księdza Mariosa Khairallaha

W wiosce Tbenine w południowym Libanie, w kościele św. Jerzego odkryto coś, co niektórzy nazywają cudem

W wiosce Tbenine w południowym Libanie, w kościele św. Jerzego odkryto coś, co niektórzy nazywają cudem

Duchowny Marios Khairallah powrócił do kościoła św. Jerzego w Tibnin po zawieszeniu broni i znalazł konsekrowaną Hostię dokładnie tam, gdzie zostawił ją kilka tygodni wcześniej, bez żadnych oznak pogorszenia - informują portale hiszpańskojęzyczne infocatolica.com oraz aciprensa.com.

W wiosce Tibnin, w ogarniętym wojną południowym Libanie, zniszczony kościół był miejscem tego, co jego proboszcz bez wątpienia nazywa znakiem niezniszczalnej obecności Chrystusa. Melchicki ksiądz greckokatolicki Marios Khairallah, powrócił do kościoła św. Jerzego 17 kwietnia – po wejściu w życie rozejmu – i zastał tam odkrycie, które zaparło dech w piersiach całej społeczności: Chleb Eucharystyczny, który zostawił w kościele kilka tygodni wcześniej, pozostał nienaruszony, bez śladu zepsucia, po 47 dniach przymusowego opuszczenia.
CZYTAJ DALEJ

2 maja dokonał się cud św. Januarego. Wierni w Neapolu świętują

2026-05-03 07:17

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

commons.wikimedia.org

Cud św. Januarego

Cud św. Januarego

W Neapolu wierni byli świadkami dokonania się "cudu krwi św. Januarego", który jest patronem miasta. W sobotę krew świętego powróciła do stanu płynnego - informuje Polsat News.

O godzinie 17:03 przed katedrą rozległy się oklaski, wierni machali białymi chusteczkami i bili brawo. Oznacza to, że dokonał się "cud krwi św. Januarego", czyli upłynnienie skrzepniętej krwi patrona Neapolu, która jest przechowywana w specjalnej ampułce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję