Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Od Bałtyku na Jasną Górę

Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej już po raz 36. wyruszy na Jasną Górę. Będzie mieć jednak zdecydowanie inną formę aniżeli w latach poprzednich.

Niedziela Ogólnopolska 26/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum ks. Karola Łabendy

W tym roku w pielgrzymce pójdą tylko przedstawiciele kapłanów oraz poszczególnych służb: porządkowych, medycznych i medialnych. W sumie wyruszy grupa składająca się z ok. 10 osób.

Skąd taka decyzja? Po spotkaniu dyrektorów pieszych pielgrzymek oraz zapoznaniu się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego w czasie stanu epidemii COVID-19 w Polsce, jak również po rozmowie z abp. Andrzejem Dzięgą podjęliśmy decyzję, że nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć dla dużej grupy pielgrzymów warunków sanitarnych (m.in. noclegów w namiotach w miejscach autonomicznych, przenośnych toalet i pryszniców czy wyżywienia w postaci cateringu). Przy takich obostrzeniach koszty, które musieliby ponieść pielgrzymi, byłyby bardzo wysokie. Po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” podjęliśmy taką decyzję i ufamy, że jest ona dobra i bezpieczna dla wszystkich.

Reklama

Oczywiście, są osoby, które pytają o tegoroczną pielgrzymkę. Na chwilę obecną nie przewidujemy udziału w niej innych osób, jak tylko tych, które są od lat w grupie współodpowiedzialnych za pielgrzymkę. Mamy pątników, którzy pielgrzymują już od wielu lat, rekordzista ma już za sobą 35 szczecińskich pielgrzymek. Jednak w tym roku zachęcamy wszystkich do duchowego i wirtualnego pielgrzymowania. Tak jak w poprzednich latach – na naszym profilu facebookowym codziennie będziemy prowadzić na żywo relacje z trasy.

Nie przewidujemy też możliwości etapowego pielgrzymowania. Nie możemy sobie pozwolić na noclegi inne niż zapisane w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, chociaż wiemy, że gospodarze na nas czekają. Chodzi tu jednak o ich i nasze zdrowie. Każdy z przedstawicieli pielgrzymki musi przestrzegać tegorocznego regulaminu wędrowania. Jako dyrektor pielgrzymki nie zgadzam się na samowolkę i zdecydowanie odradzam pielgrzymowanie na własną rękę oraz korzystanie z dobroci gospodarzy, których znamy od wielu lat. Widzimy, że wiele osób przechodzi tę chorobę bezobjawowo. Musimy mieć świadomość, że jeśli zarazimy się koronawirusem, będziemy go roznosić po całej Polsce i zarażać kolejne osoby. Dlatego idąc jako przedstawiciele pielgrzymki, musimy maksymalnie unikać kontaktu z mieszkańcami, ponieważ bierzemy na siebie moralną odpowiedzialność za życie i zdrowie swoje oraz ludzi, których spotkamy.

Wyruszamy tradycyjnie: 25 lipca z Pustkowa – od Bałtyckiego Krzyża Nadziei oraz z Łukęcina, 26 lipca ze Świnoujścia i Kamienia Pomorskiego, 29 lipca ze Szczecina, aby po 20 dniach i przejściu ponad 635 km 13 sierpnia stanąć u stóp Pani Jasnogórskiej.

2020-06-24 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: Pielgrzymka rodzin

Zapraszamy na XXIV Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się w niedzielę, 4 września. W programie: o godz. 8. wyjście z klasztoru bernardynów na Drogę Krzyżową, która rozpocznie się o godz. 9. przy kaplicy „u Piłata”, a następnie o godz. 11. Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Na jej zakończenie – błogosławieństwo ziarna siewnego i nasion.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję