Reklama

Polska

Ludźmierz: bp Ryś o krytyce papieża Franciszka

- Krytyka papieża Franciszka jest tylko powierzchowna, nawet w gronie duchownych, bo kształtowana głównie na podstawie tekstów w prasie - mówił bp Grzegorz Ryś w czasie XII Rekolekcji z ks. Tischnerem, które zakończyły się 22 marca w sanktuarium w Ludźmierzu.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Franciszek

Radosław Janeczko

Bp Grzegorz Ryś podkreślił, że rozmawiając o pontyfikacie papieża Franciszka trzeba szczególnie zobaczyć w jakich warunkach pracował przed objęciem papiestwa. Podkreślił, że w Argentynie jeden człowiek na stu chodzi do kościoła. – Papieżowi chodzi przede wszystkim ciągle o te symboliczne 99 osób, bo ile można się zajmować tą jedną. To tak jak ze stadem stu owiec. Ta jedna jest wypielęgnowana, daje mleko, jest ostrzyżona. Ileż można ją jeszcze pielęgnować? Trzeba też czas poświęcić innym – podkreślał bp Ryś.

Zdaniem hierarchy wiara chrześcijańska jest jak bieg sztafetowy. – Ważne jest komu i jak przekazujemy pałeczkę w czasie biegu. To nas do czegoś zobowiązuje. Musimy ciągle zastanawiać się do czego konkretnie. Wspominamy na rekolekcjach ks. Tischnera, co zatem od niego bierzemy? – pytał bp Ryś uczestników rekolekcji.

W programie rekolekcji oprócz wspólnej modlitwy, Mszy św. i konferencji znalazł się także program poetycko muzyczny poświęcony ks. Tadeuszowi Juchasowi, wieloletniemu proboszczowi w Ludźmierzu, który przegrał walkę z chorobą w maju ubiegłego roku. W rekolekcjach uczestniczyło blisko sto osób z całej Polski, głównie nauczycieli i pracowników placówek, które współtworzą Stowarzyszenie Drogami Tischnera. Do Ludźmierza przyjechał m.in. kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński ze szkoły spowiedników, który poprowadził nabożeństwo pokutne.

Rekolekcje Tischnerowskie jak zawsze były okazją nie tylko do przemyśleń i zadumy, ale także do zgłębienia góralszczyzny. Taka możliwość była w czasie punktu „Chłopy na manowcach czyli chłopska godzina szczerości”. Gospodarzem spotkania była dr Stanisława Trebunia-Staszel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pięknym i bardzo symbolicznym momentem rekolekcji tischnerowskich było Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu chóru Gorce z Nowego Targu pod dyr. Joanny Szczerby i Podhalańskiej Grupy Teatralnej.

Reklama

W tym roku mija 15. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera. Swojego wujka wspominała Maria Michalik. Był też na dźwięki nuty góralskiej i śpiew w wykonaniu młodych górali z Łopusznej i Ratułowa.

XII Rekolekcje Tischnerowskie zorganizowało sanktuarium maryjne w Ludźmierzu, Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” z Kazimierzem Tischnerem, bratem zmarłego kapłana. Wsparcia udzieliły samorządy lokalne. Dzięki ich dotacji była możliwość wydania okolicznościowej publikacji na temat rekolekcji.

W poprzednich latach z uczestnikami rekolekcji spotykali się aktorzy Anna Dymna i Jerzy Stuhr. Zaś rozważania prowadził m.in. znany dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski.

2015-03-23 08:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do młodych: Słowo Boże może cię uratować

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Możecie przepięknie mówić. Możecie pokończyć wszelkie możliwe szkoły retoryki, ale jak staniecie przed krzyżem, to żadne z tych słów - pięknie wygłoszonych - nas nie uratuje. Może na uratować tylko Słowo, które usłyszymy od Pana - mówił arcybiskup łódzki.

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia zakończyła diecezjalne obchody 34. Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi całego świata gromadzącymi się dziś w swoich diecezjach wraz ze swoimi biskupami.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję