Reklama

W wolnej chwili

Lekarz radzi

Witamina D3 – nie tylko zimą

Nasze ciało potrzebuje witaminy D3. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek i narządów, zapewnia m.in. prawidłową gospodarkę wapniową oraz funkcjonowanie kości i mięśni.

Niedziela Ogólnopolska 11/2020, str. 56

Adobe Stock

Konsekwencją niedoboru witaminy D3 są m.in. osłabienie odporności organizmu oraz zwiększenie częstotliwości infekcji wirusowych i bakteryjnych. Niedobór jest też czynnikiem ryzyka rozwoju osteoporozy, na którą narażone są głównie, chociaż nie tylko, osoby w starszym wieku, a także pacjenci, którzy przez długi czas zażywają leki zawierające sterydy, np. w przewlekłych chorobach płuc czy chorobach reumatoidalnych.

Naturalna witamina D3 jest wytwarzana w skórze pod wpływem światła słonecznego. Niestety, w krajach o słabym nasłonecznieniu – jak właśnie w Polsce – witamina D3 jest wytwarzana przez skórę przez zbyt krótki okres w skali roku, dlatego ważne są spożywanie produktów, które ją zawierają, a także doustna suplementacja. Dotyczy to zwłaszcza seniorów, którzy potrzebują większej ilości składników odżywczych ze względu na wolniejsze tempo procesów metabolicznych oraz gorsze wchłanianie witamin i minerałów z przewodu pokarmowego. U tych osób mniej efektywnie działa również skórna synteza witaminy D3, a dodatkowo niektóre leki i choroby mogą upośledzać proces jej wchłaniania.

U osób starszych niedobór witaminy D3 nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy, ale też wpływa na rozwój i progresję różnych chorób, np. układu nerwowego, układu krążenia, cukrzycy, chorób nowotworowych.

Reklama

Wśród pokarmów zawierających duże ilości witaminy D są: ryby, jaja, wątroba zwierzęca i produkty mleczne, ale przy niedoborach witaminy D3, które obecnie występują dość powszechnie, sama dieta nie zapewni wyrównania braków.

Jeżeli chodzi o suplementację witaminy D3, to preparaty dostępne na rynku bez recepty zawierają jej bezpieczne dawki i jeżeli tylko nie mamy chorób współistniejących, możemy je zażywać zgodnie ze wskazaniami producenta bez obawy o przedawkowanie. Warto również poradzić się w tej sprawie lekarza rodzinnego lub farmaceuty. Najdokładniejszym wskaźnikiem potrzeb naszego organizmu w tym zakresie jest badanie poziomu witaminy D3, zalecane zwłaszcza osobom starszym i pacjentom chorującym na osteoporozę.

Indywidualnie trzeba również traktować sprawę przerwy w zażywaniu witaminy D3 w miesiącach letnich. Osoby, które latem przebywają częściej na powietrzu, mogą taką przerwę zrobić. Ale jednocześnie trzeba pamiętać, że niemała jest grupa osób, które powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce – to np. osoby z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, żylakami kończyn dolnych i innymi. Dermatolodzy zalecają – i słusznie – korzystanie ze słońca z umiarem i rozwagą, ponieważ jego nadmiar prowadzi do chorób skóry. >>n

Wysłuchała Anna Wyszyńska

Lek. med. Katarzyna Wieczorek
Specjalista rehabilitacji
Medical Magnus Clinic, Łódź

Na pytania do naszych ekspertów czekamy pod adresem porady@niedziela.pl .
Wybrane odpowiedzi zamieścimy na łamach „Niedzieli” .

2020-03-10 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Niedziela Ogólnopolska 32/2017, str. 33

[ TEMATY ]

wiara

homilia

Graziako

Giovanni Bellini „Przemienienie Pańskie” (fr.), 1455 r.

Przemienienie Jezusa to znak potwierdzający, kim On jest naprawdę. Tak przyjęli ów znak i go zapamiętali apostołowie Piotr, Jakub i Jan, naoczni świadkowie tego wydarzenia. We fragmencie Drugiego Listu św. Piotra, przytoczonym w Liturgii jako drugie czytanie, wyraża się niezłomna pewność: „Nie za wymyślonymi bowiem mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale nauczaliśmy jako naoczni świadkowie Jego wielkości”. Dzieło ewangelizacji od początku karmi się pamięcią o tym, co stało się udziałem pierwszych uczniów i wyznawców Jezusa Chrystusa. Na takim gruncie wyrosła również nadzieja na Jego powtórne przyjście, kiedy objawi się w mocy i chwale.

„Góra wysoka, osobno”, jak napisał św. Mateusz, bądź „góra święta”, jak ją określił św. Piotr w Drugim Liście, to, zgodnie z odwieczną tradycją chrześcijańską, góra Tabor, w środkowej Galilei. Po obu stronach ołtarza w zbudowanej na jej wierzchołku okazałej świątyni umieszczono piękne mozaiki wyobrażające cztery kluczowe przemiany. Pierwsza nawiązuje do Betlejem, gdzie „Syn się nam narodził”. Bóg stał się człowiekiem, co na zawsze odmieniło losy ludzkości. Druga kieruje wzrok na Wieczernik, gdzie została ustanowiona Eucharystia. Chleb i wino, stając się Ciałem i Krwią Pana, stanowią pokarm wierzących na życie wieczne. Trzecia przemiana wskazuje na Kalwarię. W czasach Starego Testamentu po nieociosanych kamieniach ołtarza świątyni jerozolimskiej spływała krew zwierząt ofiarnych, lecz zbawcza krew Jezusa, która spłynęła podczas Jego ukrzyżowania, położyła temu kres, gdyż On sam stał się Barankiem ofiarnym. Czwarta przemiana ukazuje pusty grób. „Zmartwychwstał, nie ma Go tutaj!” – to wołanie obwieszcza zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią, Boga nad siłami zła.

Przemienienie Pańskie jest wpisane w całą historię zbawienia i łączy najważniejsze miejsca, które wyznaczają życie i los Jezusa: Betlejem, Wieczernik, Kalwarię i pusty grób. Wraz ze spełnieniem się tajemniczej wizji proroka Daniela, ukazującej wieczne panowanie Syna Człowieczego, objawiła się prawdziwa tożsamość Jezusa. Jego ukazanie się wraz z Mojżeszem i Eliaszem wyjaśnia oraz wieńczy długi etap Starego Testamentu. Otwiera też na radykalnie nowe działanie Boga, którego zasadnicze znamię stanowi rozszerzenie planu zbawienia na całą ludzkość, czyli „wszystkie narody, ludy i języki”. Prorok Daniel zapowiadał: „Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie”.

Królewski charakter władzy Boga, sławiony również w psalmie responsoryjnym, podkreślają słowa: „Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa, a wszystkie ludy widzą Jego chwałę”.

W święto Przemienienia Pańskiego na całym świecie, wszędzie tam, gdzie Ewangelia dotarła i została przyjęta, brzmi wezwanie: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”. Bóg jest jedyny, lecz istnieje jako Ojciec i Syn, i Duch Święty.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję