Reklama

Kultura

Książka

Matka i żona

Bł. Conchita. Dziennik duchowy żony i matki
Marie-Michel Philipon OP

Kim jest święta żona i matka, którą Kościół stawia obok takich postaci, jak św. Augustyn czy św. Teresa z Lisieux? Sylwetkę bł. Marii Concepción znanej jako Conchita, przybliża Marie-Michel Philipion, dominikanin, uznany francuski teolog.

Ta meksykańska działaczka katolicka, pisarka i mistyczka w wieku 21 lat wyszła za mąż za Franciszka Armidę, z którym miała dziewięcioro dzieci. Bardzo wcześnie jednak owdowiała.

Reklama

Ojciec Philipion ukazuje wyjątkową postać błogosławionej, jako mistyczki zanurzonej w codzienności życia rodzinnego. Conchita bez wahania przyjmowała Bożą wolę, a swoje życie poświęciła duchowemu macierzyństwu kapłanów. Otaczała duchownych swoją modlitwą i troską. Narażała także własne życie, pomagając prześladowanym w czasach rządów Plutarca Callesa księżom – udzielała im schronienia. W jednym ze swoich listów napisała: „Kochać Kościół to nie znaczy krytykować go, niszczyć, próbować zmieniać jego podstawowe struktury, redukować go do humanizmu. Kochać Kościół to współpracować z dziełem Odkupienia przez Krzyż i tym sposobem sprawić, by Duch Święty przyszedł i odnowił oblicze tej biednej ziemi, by doprowadził do wypełnienia się zamysłu niezmierzonej Ojcowskiej miłości”.

Książka o tej praktycznie nieznanej w Polsce meksykańskiej błogosławionej może być świetnym przewodnikiem i umocnieniem na naszych drogach wiary. W czasach wszechobecnej krytyki i piętnowania Kościoła katolickiego przykład bł. Conchity daje nadzieję, że jeśli podejmiemy konkretne działania, miłość zwycięży.

2020-02-04 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec dla Matki u Alberta

2020-05-31 17:01

parafia-brataalberta.pl

Ks. Dominik Chmielewski

Dzień Matki w parafii pw Św. Brata Alberta w Zamościu był w tym roku świętowany w najlepszy sposób. Nie tylko parafianie wzięli udział w Różańcu dla Matki, który poprowadzony został przez znanego kaznodzieję, ks. Dominika Chmielewskiego. Ten wyjątkowy rodzaj świętowania stał się okazją do przybliżenia sensu modlitwy różańcowej, która dla wielu stała się już modlitwą zapomnianą.

Czy różaniec może nas znudzić? Jak podkreślił ks. Dominik Chmielewski, dla wielu z nas jest to bardzo trudna, bo monotonna modlitwa. Dlaczego dla chrześcijan modlitwa różańcowa stanowi wielokrotnie jedyny ratunek? Ks. Dominik Chmielewski nawiązując do Izraelitów, którzy zapominając o Arce Przymierza a ostatecznie tracąc bezpowrotnie tracą nadzieję na życie i na zbawienie. W tym momencie pojawia się Chrystus a wraz z nim Ewangelie a także Apokalipsa św. Jana. To tam mowa jest o Kobiecie, która staje się Nową Arką Przymierza.

- Gdziekolwiek nie objawia się ta Niewiasta, a od połowy XIX wieku mamy ponad 2 tys. objawień Matki Bożej na całym świecie. Rzeczywiście niebo się otworzyło i Bóg pokazuje swoją Matkę. Gdziekolwiek się nie objawia, pokazuje ten łańcuszek z koralikami zwany różańcem. Ten łańcuszek jest modlitwą, która ma autorytet Królestwa Bożego, by miażdżyć dzieła diabła w twoim życiu, życiu twojego małżeństwa, twojej rodziny, w życiu naszego narodu i całego świata – powiedział przed modlitwą różańcową ks. Dominik Chmielewski.

Według kapłana to przy tej modlitwie realizują się słowa, które Bóg mówił do Izraelitów, że wysłucha każdej modlitwy i przyjdzie z pomocą, jeśli będą modlić się przy Arce. Maryja, jest Nową Arką.

- Kiedy modlisz się różańcem, piekło drży. Kiedy modlisz się różańcem diabeł w sposób szczególny jest niszczony, chłostany. 21 rozdział Apokalipsy powie nam, że w czasie finalnej walki pomiędzy Bogiem i szatanem, przed końcem świata, szatan będzie spętany łańcuchem i zrzucony do otchłani. Jestem przekonany, że tym łańcuchem, którym szatan zostanie skrępowany, to jest różaniec – dodał ks. Chmielewski.

Ksiądz Dominik Chmielewski zaznaczył, że różaniec nie jest „klepaną modlitwą” ale jest to niczym melodia w filmie. Nie następuje skupienie na każdym słowie modlitwy Zdrowaś Mario, ale na rozważaniu tajemnicy związanej z daną dziesiątką, w których Duch Święty chce wylać swoje łaski.

Poza wspólną modlitwą różańcową wierni wzięli udział także w Najświętszej Eucharystii oraz uwielbieniu. Ks. Dominik Chmielewski wygłosił także homilię o Duchu Świętym. Całe nauki można wysłuchać na stronie internetowej parafii św. Alberta parafia-brataalberta.pl w zakładce „Media”.

Ewa Monastyrska

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję