Reklama

ROK 2020 muzyczna podróż

Początek nowego roku to znakomity moment, aby zaznaczyć w kalendarzu daty, które interesują nas ze względu na koncerty ulubionych artystów.

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 36-37

adobe.stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co tu ukrywać, o ile pod względem płac daleko nam jeszcze do zachodnich sąsiadów, o tyle ceny biletów równają do tych znad Sprewy, Tamizy czy Sekwany. Reasumując, wybierajmy, ale i trzymajmy się za portfele. Tym bardziej że oferta kusi. Z ostatniego amerykańskiego kryzysu końca pierwszej dekady XXI wieku płynie pewna nauka – o ile fani muzyki rezygnowali z zakupu kolejnych płyt, uzupełniania dyskografii, o tyle nie szczędzili na koncertowe bilety. Diagnoza takiej sytuacji brzmi: kiedy jest nam źle, szukamy czegoś wyjątkowego. A koncert jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem „tu i teraz”. Cieszy, że „być” brało górę nad „mieć”. Już widać, że w tym roku będą koncerty, koncerty ważne i wydarzenia w skali światowej.

Chopin 2020

Bezwzględnie rok 2020 będzie należeć do Fryderyka Chopina. Od 2 do 23 października oczy melomanów będą skierowane na Filharmonię Narodową w Warszawie, gdzie odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Impreza ta jeszcze się nie zaczęła, a Narodowy Instytut Fryderyka Chopina już podał sensacyjne liczby. W czasie przewidzianym w regulaminie wpłynęło ponad 500 zgłoszeń. To rekordowy wynik w niemal stuletniej historii konkursu (353 zgłoszenia w 2010 r., a 452 w 2015 r.). Zgłoszenia zostały nadesłane przez pianistów z 53 krajów, m.in. z Chin (ponad 100), Japonii (ponad 90) i Polski (ponad 60); liczną reprezentację stanowią również pianiści z: USA, Kanady, Korei Płd., Włoch i Francji. Ponadto zgłoszenia napłynęły z tak różnorodnych zakątków świata, jak: Argentyna, Australia, Azerbejdżan, Brazylia, Gruzja, Islandia, Kazachstan, Malezja, Meksyk, Mongolia, Nowa Zelandia, Tajlandia, Turcja, Uzbekistan, Wietnam. Przedział wiekowy dla uczestników konkursu to 16-30 lat; ponad połowa kandydatów do tegorocznego konkursu to pianiści w wieku 21-23 lat, tych najmłodszych – 16- i 17-letnich – jest 30! Najpóźniej 9 marca poznamy nazwiska 160 pianistów wybranych przez komisję, którzy wezmą udział w eliminacjach w Warszawie (17-28 kwietnia). Wówczas zostanie wyłonionych 80 uczestników konkursu. Warto śledzić stronę chopin2020.pl .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolędowanie, czyli TGD i ich goście

TGD (Trzecia Godzina Dnia) to czołowy i najdłużej istniejący na naszej rodzimej scenie zespół spośród tych zaliczanych do gospel w jego popowym nurcie. Grupę tworzą kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i soliści, a wszystko pod wodzą Piotra Nazaruka. Artyści zabierają nas w muzyczną podróż przez kontynenty i epoki, a towarzyszą im gwiazdy: Katarzyna Cerekwicka, Ania Karwan, Krzysztof Iwaneczko i Marcin Sójka oraz rozśpiewane dzieci z Małego TGD. Ich trasa zaczęła się jeszcze w grudniu, a przed nami: Warszawa (11 stycznia – Torwar), Gdańsk (12 stycznia – Ergo Arena) i Kraków (Tauron Arena).

Marcowi James i Carlos

James Blunt zapowiedział, że 7 marca wystąpi w Gliwicach. Dziesięć dni później w Krakowie posłuchamy niezwykle lubianego w naszym kraju Carlosa Santany.

Open’er Festival 2020

Jak zwykle organizatorzy trzymają nas w napięciu i dozują kolejne informacje, kto wystąpi na lotnisku Gdynia-Kosakowo w dniach 1-4 lipca. Na dziś wiemy, że wśród gwiazd będą Taylor Swift, Kendrick Lamar, A$AP Rocky, Twenty One Pilots, a także m.in.: Schafter, Michael Kiwanuka oraz Thom Yorke Tomorrow’s Modern Boxes (projekt lidera Radiohead). Biorąc pod uwagę coroczną liczbę koncertów i scen, lista artystów wielokrotnie się wydłuży. Co najważniejsze – o elektryzujące nazwiska z polskiej sceny muzycznej.

Celine Dion i Nick Cave

Tych nazwisk nie trzeba przedstawiać. Słynna Kanadyjka przyjedzie do nas w ramach The Courage World Tour, zaśpiewa 23 maja w Łodzi i 2 dni później w Krakowie. Na pana Nicka i jego The Bad Seeds trzeba będzie natomiast pojechać do Gliwic (28 maja) i sądząc po aktywności w internetowej sieci, miasto czeka prawdziwy najazd miłośników tej estetyki. I nic dziwnego, najnowszy album Cave’a – Ghosteen to jedno z wydarzeń minionego roku.

Reklama

Mozart jubileuszowy

Na przełomie czerwca i lipca miłośnicy fraz Wolfganga Amadeusza Mozarta spotkają się w Warszawie. Wierzyć się nie chce, ale to już 30., jubileuszowa edycja organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną Festiwalu Mozartowskiego. Nie zabraknie, jak zwykle, kanonicznych oper salzburskiego mistrza, muzyki oratoryjnej (z Requiem na czele), koncertującej i kameralistyki. Tegoroczna ozdoba to premiera Don Giovanniego (reż. Michał Znaniecki). operakameralna.pl

Lato na wyścigach

Camila Cabello i Tyler, The Creator, 5 Seconds of Summer, Young Thug oraz Brockhampton to gwiazdy Orange Warsaw Festival 2020 (5-6 czerwca, Tor Wyścigów Konnych w Warszawie). Dla wielu to właśnie ta impreza symbolicznie inauguruje letni sezon festiwalowy, a przybywające do grodu Warsa i Sawy gwiazdy zapewniają znakomitą, taneczną zabawę. Kilka dni później w stolicy (PGE Narodowy) wystąpi Lenny Kravitz (15 czerwca), a 17 czerwca w Gliwicach – Guns N’ Roses.

Będzie bardzo głośno

O stadionie PGE Narodowym mówi się powszechnie, że z racji kiepskiej akustyki nie nadaje się do imprez muzycznych. Przy okazji koncertu The Rolling Stones żartowano, że lepiej słychać na pobliskim rondzie Waszyngtona i bulwarach wiślanych niż na koronie stadionu. Ale czy to ma znaczenie? Dla fanów zespołów Iron Maiden, Rammstein oraz Stinga nie będzie to kluczowa kwestia. Ich koncerty – kolejno: 5, 17 i 25 lipca. 14 października w Łodzi (Atlas Arena) zagra legenda rocka – Deep Purple, a kolejna legenda pojawi się wcześniej – 16 kwietnia w Krakowie i dzień później w Warszawie. Mowa o zespole Van der Graaf Generator.

Simply Red i inni

25 listopada w hali Torwar (Warszawa) zaśpiewają Mick Hucknall i jego kompani. Ile to już razy anonsowano pożegnalne tournée tego niezwykle lubianego za piękne, melodyjne piosenki zespołu! Szczęśliwie były to tylko plotki, a piękna, naznaczona przebojami historia, trwa. Miłośnicy nastrojowej piosenki powinni zarezerwować sobie również dni od 7 do 9 października. To wówczas Katie Melua zaśpiewa (kolejno) w Gdyni, Warszawie i we Wrocławiu. Uwielbiany w naszym kraju Garou wystąpi w Gdańsku (25 lutego) i Szczecinie (27 lutego), a Andrei Bocellego posłuchamy 22 sierpnia w Warszawie i 21 listopada w Krakowie. Miłośnicy pięknych melodii będą mogli posłuchać wirtuoza skrzypiec i zjawiskowego kapelmistrza – André Rieu. Swoje 70. urodziny artysta celebruje światowym tournée – do Polski zawita w dniach 17-20 czerwca (Kraków, Gliwice, Łódź, Gdańsk).

Legendy na żywo

Muzyki zespołu Genesis będzie można posłuchać w wykonaniu ikony tej formacji – gitarzysty Steve’a Hacketta (Seconds Out + More!; tournée: Warszawa – 3 października, Wrocław – 4 października), a 30 września w warszawskim Torwarze spotkają się fani Stevena Wilsona. To jedyny koncert cenionego artysty w Polsce w tym roku, podobnie jak Dream Theater (Wrocław, 16 lutego).

2020-01-08 08:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

[ TEMATY ]

nuncjusz

Wielki Czwartek

Nuncjusz Apostolski

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Nuncjusz Apostolski przypomniał, że Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. „Na początku świętego Triduum prośmy przede wszystkim o łaskę głębokiego poruszenia serc wielkością tajemnic, które są celebrowane w tych dniach. Prośmy o łaskę przeżycia tych tajemnic dogłębnie i duchowo, a nie szybko i powierzchownie” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję