Reklama

Wiadomości

„3 Biegun” – Marek Kamiński idzie do Santiago de Compostela

Ta wyprawa będzie dla mnie czasem zastanawiania się nad wartościami w dzisiejszym świecie, poznawania ludzi i poszukiwania Boga – powiedział Marek Kamiński, podróżnik i zdobywca Bieguna Północnego i Południowego, podczas konferencji prasowej rozpoczynającej nowy projekt edukacyjno–podróżniczy o nazwie „3 Biegun”, którego najważniejszym elementem będzie piesza wędrówka podróżnika do Santiago de Compostela, miejsca spoczynku św. Jakuba. Celem wyprawy jest zebranie funduszy na organizowane przez Fundację Marka Kamińskiego Europejskie Obozy Zdobywców Biegunów.

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

KS. SŁAWOMIR MAREK

SANTIAGO DE COMPOSTELA

SANTIAGO DE COMPOSTELA

- Ten projekt dojrzewał w mojej głowie od kilku lat. Ostateczną inspiracją do podjęcia tej podróży były słowa Jana Pawła II o podjęciu podróży od bieguna rozumu do bieguna wiary. Start mojej wędrówki zaplanowałem przy grobie Immanuela Kanta a finisz przy grobie św. Jakuba. To dla mnie symbole biegunów rozumu i wiary, pomiędzy którymi będę wędrował – powiedział Marek Kamiński.

Podróżnik zaznaczył, że w przeciwieństwie do jego poprzednich wypraw, w tej aspekt sportowy nie jest najważniejszy. W tej wędrówce najważniejsi będą ludzie spotkani po drodze, rozmowy z nimi, a także chwile ciszy, spędzone na rozmowie z Bogiem i samym sobą. Aby móc lepiej komunikować się z osobami poznanymi na trasie, jednym z najważniejszych punktów przygotowania była dla polarnika nauka języków krajów, które będzie przemierzał– rosyjskiego, francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

- Dla mnie samego zaskoczeniem jest, że jestem autorem projektu bardziej duchowego niż sportowego. Myślę, że kiedyś byłem zorientowany bardziej na świat zewnętrzny, dostarczanie sobie nowych wrażeń. Dziś zaczynam rozumieć, że warto czasem zwrócić się w głąb siebie, bo to w nas samych mieszka Bóg. Dlatego jedyną książką, którą zabiorę ze sobą, będzie Pismo Święte – powiedział podróżnik.

Wyprawa szlakiem św. Jakuba, która rozpocznie się 16 marca 2015 r., prowadzić będzie przez Rosję, Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Podróżnik w 100 dni przejdzie 4000 kilometrów, dziennie przemierzając ok. 40 km. Po drodze odbędzie szereg spotkań, m.in. w zakładach karnych w Braniewie i Kamieniu Pomorskim czy Bałtyckim Uniwersytecie Federalnym im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie, podczas których będzie rozmawiał o duchowej kondycji Europy i potrzebie powrotu do chrześcijańskich wartości.

Projekt wyprawy jest reakcją na ogarniający Europę kryzys ekonomiczny, polityczny i, przede wszystkim, duchowy. Efektem podróży ma być także film dokumentujący pieszą pielgrzymkę przez Europę. Reżyser filmu, Jerzy Czarlewski, będzie towarzyszył podróżnikowi na trasie przez 40 dni. Celem podróży będzie także propagowanie Camino de Santiago w Polsce.

Reklama

Fundacja Marka Kamińskiego od 1996 r. pomaga dzieciom i młodzieży z trudnych środowisk w pokonywaniu barier i realizacji marzeń. Prowadzi projekty charytatywne, ekologiczne i edukacyjne. Jednym z nich są organizowane cyklicznie warsztaty, obozy i wyprawy dla dzieci dotkniętych przez los w celu dostarczenia im wsparcia psychologicznego i pokazania możliwości, które przed nimi stoją.

Na Europejskie Obozy Zdobywców Biegunów przyjeżdżają dzieci przewlekle chore, niepełnosprawne oraz znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Obozy organizowane są w oparciu o „Metodę Biegun”, która jest autorskim programem Marka Kamińskiego uczącym sztuki zdobywania celów, wewnętrznego rozwoju i wzmacniania poczucia własnej wartości. Zawierają elementy survivalu i pierwszej pomocy, a także rozmowy indywidualne uczestników z instruktorami, które dopełniają proces przemiany.

2015-03-11 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspierają się i ubogacają

Niedziela małopolska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Franciszek Mróz

Od ośmiu lat, w prawie niezmienionym składzie, pielgrzymują do grobu św. Jakuba w Composteli

Od ośmiu lat, w prawie niezmienionym składzie, pielgrzymują do grobu św. Jakuba w Composteli

Za nimi ponad 2 tys. km dróg oznakowanych muszlą, przed – 1522 km, aby dojść do Santiago de Compostela.

To prawdopodobnie jedyny taki projekt, którego realizacja została rozpisana na lata. Na Małopolską Drogę św. Jakuba weszli w Sandomierzu 17 marca 2013 r. W kolejne lata wyruszają z miejsca, w którym się zatrzymali i pokonują ok. 350 km . – Jesteśmy w drodze ósmy rok, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy na szlak – informuje Franciszek Mróz – pomysłodawca projektu i przewodnik grupy liczącej 26 pątników. Są nimi osoby powyżej 40 roku życia, także seniorzy.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję