Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zabierzów

Jubileuszowy dar

300-lecie parafialnej świątyni pw. Wszystkich Świętych obchodziła 13 października parafia w Zabierzowie. Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby była dziękczynieniem za dom Boży, gdzie wierni mogą się spotykać z Bogiem i uświęcać, za fundatorów, ofiarodawców, budowniczych, wszystkich troszczących się i wspierających swymi modlitwami

Niedziela rzeszowska 44/2019, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Łukasz Hendzel

Kościół to szczególne miejsce wędrówki pokoleń do Boga

Kościół to szczególne miejsce wędrówki pokoleń do Boga

Z okolicznych parafii na tę uroczystość przybyli księża oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa, gminy Boguchwała, dyrektorzy szkół gminnych, uczniowie i rodzice. Zgromadzonych gości oraz parafian przywitał ksiądz proboszcz Józef Opaliński. Następnie Elżbieta Kręgielewska wygłosiła referat, w którym przybliżyła historię kościoła w parafii Zabierzów.

Ksiądz Biskup poświęcił i pobłogosławił piękny dar jubileuszowy, który wspólnota parafialna złożyła na 300-lecie świątyni – odnowione jej wnętrze – polichromię, nawy główne, ołtarz główny, ołtarze Matki Bożej i św. Piotra oraz odnowioną elewację. Ksiądz Proboszcz dziękował współautorom tego daru, tym którzy przyczynili się do jego powstania, za ofiarność, pracę, modlitwę popartą każdym cierpieniem.

Reklama

Obecnie parafia Zabierzów łączy Racławówkę z przysiółkiem Zabierzów i Nosówkę. Uroczystość 300-lecia kościoła stała się okazją do podkreślenia trudu i poświęcenia mieszkańców parafii. Wieloletnia modlitwa i ciężka praca zaowocowały przepiękną świątynią, która doczekała się jubileuszu. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Te Deum”. Można było nabyć pamiątki jubileuszu: medale, kubki z nadrukiem kościoła, pocztówki.

Trochę historii

Zabierzów to przysiółek Racławówki leżący u zbiegu Nosówki i Kielanówki. Tytuł kościoła Wszystkich Świętych wskazuje, że to stara parafia, a tradycja mówi, że pierwotnie świątynia była prywatną letnią kaplicą właścicieli Zamku Rzeszowskiego, zjeżdżających na wakacje do Niechobrza. Do parafii Zabierzów należały wsie Racławówka, Nosówka, Kielanówka i Zwięczyca. Obecna świątynia, w stylu barokowym, została wzniesiona przez księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego, właściciela dóbr rzeszowskich, w 1719 r. Kościół ten konsekrował w 1729 r. biskup przemyski Andrzej Pruski. Była to nieduża, jednonawowa budowla kamienna. W 1873 r. dobudowano do niej kaplicę – mauzoleum właścicieli Nosówki Dąbskich i Jędrzejowiczów. W 1909 r. ówczesny proboszcz ks. Marceli Sochański przedłużył kościół i dobudował neobarokową wieżę oraz kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa, sprawił nowe organy i odnowił polichromię z 1875 r.

Ołtarz główny świątyni powstał także w 1873 r., a tworzą go dwa obrazy: mniejszy – „Zdjęcie Pana Jezusa z krzyża”, większy – „Boga Ojca w otoczeniu Świętych”, których autorem jest malarz Tabiński z Rzeszowa. W niszy pod tabernakulum znajdują się relikwie świętych z tamtego okresu.

Reklama

Kościół otacza od 1895 r. parkan z cegły, fundacji Aleksandra Dąbskiego z Nosówki. Jego oryginalnymi elementami są trzy kapliczki i trzy bramki.

W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili na kościelnej wieży punkt obserwacyjny, skutkiem czego budowla została znacznie zniszczona przez artylerię rosyjską.

Kościół to nie tylko budynek, ale ludzie, którzy tworzyli tę historię, dzięki którym świątynia była budowana, odnawiana i utrzymywana. To księża proboszczowie, kolatorzy kościoła, parafianie. Kościół to szczególne miejsce wędrówki pokoleń do Boga.

2019-10-29 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia w pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dziwnówku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2013, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Robert Gołębiowski

W najbliższą sobotę przeżywać będziemy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. To bardzo głębokie święto uświadamiające nam znaczenie i wartość świętego znaku zbawienia w naszym osobistym życiu. Podczas tegorocznych wakacji tajemnica krzyża wpisana została w letni wypoczynek w postaci peregrynacji po nadmorskich parafiach Relikwii Krzyża Świętego oraz Krzyża Wiary Świętego Ottona. W tej pięknej pielgrzymce docieramy już do ostatniego etapu, który odbył się w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Dziwnówku, a potem również w parafii konkatedralnej w Kamieniu Pomorskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję