Reklama

Z prasy zagranicznej

Papieski Harley Sprzedany

Biały „papieski” motocykl marki Harley-Davidson został sprzedany 20 października br. na aukcji w brytyjskim Stafford za 48,3 tys. funtów (niemal 250 tys. zł). Pobłogosławiony i sygnowany przez Franciszka w lipcu br. motocykl jest darem grupy motocyklistów „Jesus Biker International” – przekazał go Papieżowi dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Austrii ks. Karl Wallner. Dochód ze sprzedaży harleya jest przeznaczony na pomoc dla prowadzonego przez austriacką „Missio” domu sierot w Ugandzie.

* * *

Pew Research Center

Religijna mapa USA

Zmienia się, i to szybko, mapa religijna Stanów Zjednoczonych. Na podstawie ostatniego badania, przeprowadzonego przez Pew Research Center, można powiedzieć, że USA są nadal krajem chrześcijańskim, ale katolicyzm stracił już tam pozycję największego wyznania. Dziś na pierwszym miejscu są tzw. nones, czyli osoby, które nie identyfikują się z żadną z grup religijnych. W podobnym badaniu sprzed 10 lat katolicy stanowili 23 proc. amerykańskiej populacji. Dziś tylko co 5. obywatel USA deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego. „Nones” w 2009 r. stanowili 17 proc. amerykańskiego społeczeństwa, dziś – już 26 proc.

Reklama

Najwięcej w USA jest protestantów (43 proc.), tyle że żadna z licznych protestanckich denominacji nie przewyższa liczbą katolików. Kościół katolicki poniósł najwięcej strat wśród hiszpańskojęzycznych Amerykanów. Dekadę temu 57 proc. z nich deklarowało się jako katolicy, dziś – 47 proc. Spadł także wskaźnik uczestnictwa w nabożeństwach. W poprzednim badaniu ponad połowa (52 proc.) dorosłych Amerykanów deklarowała, że odwiedza świątynię przynajmniej raz w miesiącu, pozostali nie chodzili do kościoła. Dziś te proporcje się prawie dokładnie odwróciły.

* * *

Religion News Service

Prześladowani muzułmanie

40 proc. uczniów muzułmańskich doświadczyło znęcania się ze strony rówieśników ze względu na wyznawaną religię. Takie są wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w USA.

Przebadano grupę 1,5 tys. muzułmańskich nastolatków w wieku 11-18 lat. W poprzednim badaniu, z 2017 r., 53 proc. uczestników deklarowało analogiczne doświadczenia. Oznacza to poprawę sytuacji, ale częstotliwość zachowań agresywnych wobec muzułmanów jest nadal wyższa niż w stosunku do przedstawicieli innych religii. W 2017 r. co 5. nastolatek przyznał, że doświadczył w szkole przemocy.

Reklama

Plusem jest to, że amerykańscy nastolatkowie są coraz bardziej świadomi, iż ich muzułmańscy koledzy i koleżanki są częściej atakowani przez innych uczniów. W 2019 r. 39 proc. z nich przyznało, że było świadkiem agresji wobec muzułmanów, podczas gdy 2 lata wcześniej tylko 19 proc. zauważyło takie zachowania.

* * *

Russian News Agency

Droga jeszcze daleka

Czy w najbliższym czasie dojdzie do ponownego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla I? – zapytał metropolitę Hilariona dziennikarz Rosyjskiej Agencji Prasowej TASS. Duchowny odpowiedział: „Nie słyszałem, aby nowe spotkanie było planowane”. Jednocześnie zwrócił uwagę na znaczenie hawańskiego spotkania Franciszka i Cyryla, którego głównym celem była koordynacja pomocy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Hilarion udzielił wywiadu z racji 10. rocznicy urzędowania jako „minister spraw zagranicznych” patriarchatu moskiewskiego. Poinformował przy tym, że teologia prawosławna została uznana za przedmiot akademicki i od strony formalnej nic nie stoi na przeszkodzie, aby na rosyjskich wyższych uczelniach powstawały wydziały teologii. Potrzeba tylko wykształcenia kadry naukowej.

* * *

Christian Headlines

Eutanazja pod presją

Z badań przeprowadzonych niedawno w USA przez Narodową Radę ds. Niepełnosprawności wynika, że po wprowadzeniu eutanazji sytuacja poważnie chorych osób nie wygląda różowo.

Eutanazja jest legalna w stanach: Kalifornia, Kolorado, Oregon, Hawaje, New Jersey, Vermont i Waszyngton. Wkrótce zalegalizuje ją również Maine. Okazuje się, że w wymienionych stanach chorzy nie mają swobodnego wyboru – wywierana jest na nich presja. W przypadku osób cierpiących na ciężkie choroby, wymagające kosztownych terapii już nie dla wyzdrowienia, ale dla poprawy stanu życia, towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie dają pieniądze na długotrwałe leczenie, za to o wiele chętniej „zwracają koszty” śmierci na życzenie. Poza tym pacjentów strachem napawają błędne diagnozy, pod których wpływem sięgają oni po ostateczne wyjście. Kolejna presja dotyczy chorych na depresję – są zachęcani, aby wybrali proponowane przez prawo wyjście. Wprowadzenie eutanazji jest niekorzystne również dla osób niepełnosprawnych – liczący każdego dolara system podsuwa im wybór „tańszej” alternatywy i „odciążenia” społeczeństwa.

2019-10-29 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Boże, pokaż mi szlak” - Arkadio w nowym utworze

2021-09-22 14:24

Arkadio zaprasza do wysłuchania najnowszego utworu, w którym po raz kolejny porusza temat życia, jego wartości i obrony.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję