Reklama

Dookoła Polski

Złotówka od pielgrzyma

Częstochowscy radni chcą wprowadzenia opłat dla pielgrzymów. To dyskryminacja pątników – ocenia Instytut na rzecz Kutury Prawnej „Ordo Iuris”. Opłata była pomysłem radnych SLD. Z ich inicjatywy Rada Miasta przyjęła w końcu września uchwałę, w której zwróciła się z apelem do metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o rekompensatę dla miasta „za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi” w sezonie pielgrzymkowym. Powód? Rosnąca liczba pątników, wzrastające koszty obsługi wspomnianego systemu i chęć utrzymania dobrego wizerunku miasta. Rekompensatą miałaby być opłata w formie symbolicznej złotówki od każdego pątnika.

Instytut „Ordo Iuris” nie zostawił na uchwale suchej nitki. Zdaniem jego ekspertów, koncepcja zawiera wiele wad. Nie wskazano dat granicznych „sezonu pielgrzymkowego”, nie określono, jak odróżnić pielgrzyma od turysty czy częstochowianina. Poza tym archidiecezja miałaby dowolność w przekazywaniu złotówek, co wskazuje, że byłaby to darowizna, czyli w istocie czynność pozorna, a w konsekwencji świadczenie byłoby nienależne.

Reklama

Dodatkowo, uchwała ma charakter dyskryminacyjny: podobnego apelu nie skierowano do odwiedzających Częstochowę turystów, kibiców czy osób przyjeżdżających tu do pracy. Eksperci instytutu podejrzewają, że podjęcie uchwały miało zmobilizować wyborców w kampanii parlamentarnej. Tym bardziej że jest to już trzecia próba wprowadzenia takiej opłaty. Poprzednie podejmowano w latach 2010 i 2014, a daty te pokrywały się z terminami wyborów samorządowych.

Julian Kostrzewa

* * *

Druga kadencja

To już najpewniej przesądzone. Prezydent Andrzej Duda będzie ubiegać się o wybór na drugą kadencję. – Czuję się młodym człowiekiem, nie wyobrażam sobie siebie na emeryturze – powiedział w wywiadzie udzielonym TV Trwam, pytany o to, czy będzie ubiegał się o reelekcję. Podsumowując swoją dotychczasową prezydenturę, Andrzej Duda powiedział, że wydaje mu się, iż kierunek, który przyjął, był dobry.

– Słucham moich rodaków, bo te spotkania bezpośrednie, które odbywam, są dla mnie niezmiernie ważne – mówił. – Chcę słyszeć, jakie są oczekiwania i problemy. Gdzie są mankamenty, czy to, co do tej pory zrobiłem, co zrobili rządzący, odpowiada ludziom, czy chcieliby jakichś zmian, czego jeszcze oczekują – powiedział Telewizji Trwam. Jak stwierdził, chciałby, żeby na koniec jego prezydentury zwykła polska rodzina powiedziała mu: „Tak, proszę Pana, żyje nam się dzisiaj lepiej niż wtedy, kiedy Pan zaczynał”. – Jeżeli tak będzie, będę spełniony – stwierdził.

wd

* * *

Lekkie spowolnienie

Reklama

Spowolnienie wzrostu jest faktem na świecie, w Europie, i do nas też dociera, ale wzrost gospodarczy będzie u nas solidny – twierdzi Adam Glapiński, prezes NBP. Glapiński wziął udział w Warszawie w konferencji nt. przyszłości gospodarki europejskiej. – Udało nam się utrzymać stabilny, silny wzrost, przy równoczesnym osiągnięciu stabilności finansów publicznych. Wzrostowi PKB towarzyszy niska inflacja, ale finanse publiczne są stabilne – powiedział dziennikarzom. Glapiński podkreślił, że NBP i rządowi udało się utrzymać duży wzrost gospodarczy przy utrzymaniu w ryzach wskaźników gospodarczych. Mimo niezłych wskaźników makroekonomicznych w Polsce i Europie Środkowej, polityka monetarna w Europie ma przed sobą poważne wyzwania. Polsce w prowadzeniu skutecznej polityki monetarnej pomaga własna waluta – zauważył Glapiński. – Posiadanie złotówki pozwala bankowi centralnemu w Polsce prowadzić niezależną politykę, uszytą na miarę naszych krajowych potrzeb – podkreślił.

jk

* * *

Szkoły pamiętają

Ponad 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w przeprowadzonej 25 października br. akcji „Szkoła pamięta”, natomiast wzięło w niej udział niewiele mniej. Głównym celem inicjatywy jest pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach naszej historii, o bohaterach naszej wolności. Termin akcji nie był przypadkowy. „Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętały również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej” – pisał resort edukacji. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami m.in. porządkowali i odwiedzali groby osób cenionych i zasłużonych, ale także te opuszczone, odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali ich historię, zapalali znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, brali udział w wycieczkach patriotycznych.

jk

* * *

Superpiątka

Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio, Zmieszko – pięć potworków o takich imionach będzie przekonywać dzieci do segregacji odpadów na pięć części w nowej kampanii społecznej resortu środowiska. – Zakładamy, że podzielą się oni wiedzą z rodzicami, co z kolei doprowadzi do rozpowszechnienia się idei segregowania śmieci – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

jk

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję