Reklama

Dookoła świata

Dowody zbrodni

Siły amerykańskie mają dowody zbrodni popełnionych przez siły tureckie w Rożawie w Syrii podczas ofensywy przeciwko Kurdom. – Nie mamy dowodów na czystki etniczne popełnione przez Turcję, o których słyszeliśmy, ale pojawiły się doniesienia o zbrodniach wojennych – powiedział James Jeffrey, specjalny przedstawiciel USA w Syrii, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów. Dochodzenie dotyczące m.in. używania bomb fosforowych podczas ofensywy w Syrii trwa.

Wcześniej o oskarżeniu Turcji o zbrodnie wojenne w Rożawie informowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Apelowano do Ankary o śledztwo w sprawie zabójstw Kurdów, w tym szefowej partii Przyszłość Syrii Hewrin Chalaf, których egzekucje sfilmowano.

Reklama

Ofensywa turecka w części Syrii kontrolowanej przez kurdyjskie milicje przyniosła śmierć kilkuset osób i exodus ok. 200 tys. mieszkańców rejonu. Wygasła po rozmowach przedstawicieli amerykańskich w Ankarze i spotkaniu prezydentów Rosji i Turcji – Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Porozumienie, według którego na granicy Syrii z Turcją pojawiły się rosyjska żandarmeria i syryjska straż graniczna (mają one monitorować, czy kurdyjscy bojownicy wycofali się z tworzonej przez Turcję strefy bezpieczeństwa), prezydent USA Donald Trump nazwał „wielkim sukcesem”. – Kurdowie są bezpieczni – stwierdził. Turcy planują przenieść na pogranicze syryjsko-tureckie 1-2 mln uchodźców z Syrii przebywających w Turcji.

Wojciech Dudkiewicz

Dopiero teraz

Władze Hongkongu formalnie wycofały z regionalnego parlamentu projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który był bezpośrednią przyczyną trwających od czerwca masowych protestów. Był to jeden z głównych postulatów zgłaszanych przez protestujących. Projekt przewidywał m.in. możliwość ekstradycji podejrzanych do Chin kontynentalnych oraz konfiskaty i zamrażania aktywów w Hongkongu na wniosek chińskich urzędów. Wycofanie projektu raczej nie powstrzyma protestów, ponieważ rząd Hongkongu nie przychylił się do żadnego z czterech pozostałych postulatów, w tym demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie nadużywania siły przez policję.

jk

Franco ekshumowany

Stało się. Szczątki gen. Francisca Franco zostały ekshumowane z bazyliki w Dolinie Poległych – mauzoleum upamiętniającego ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Na ekshumację nalegał socjalistyczny rząd Hiszpanii, a zgodę na to we wrześniu br. wydał Sąd Najwyższy Hiszpanii, odrzuciwszy apelację potomków gen. Franco. Ceremonia ekshumacji odbyła się bez udziału mediów, w obecności krewnych dyktatora i przedstawicieli władz. Szczątki generała miały zostać przeniesione na położony na północ od Madrytu cmentarz El Pardo-Mingorrubio, gdzie spoczywają wdowa po generale oraz wielu polityków. Z sondażu dla „El Mundo” wynika, że ekshumację Franco popierało 43 proc. Hiszpanów, a 32,5 proc. było przeciw.

wd

Czas Benny’ego

Reklama

Misję utworzenia rządu prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył liderowi centrolewicowego sojuszu Niebiesko-Biali – Benny’emu Gantzowi. Ma to umożliwić wyjście z impasu politycznego po tym, jak jego rywal – premier Beniamin Netanjahu nie zdołał utworzyć rządu po wyborach z 17 września br. Gantz obiecał spróbować utworzyć rząd zgody liberalnej. Ma na to jeszcze ok. trzech tygodni. Jeśli próba się nie powiedzie, prezydent poprosi parlament o wyznaczenie kandydata do sformowania rządu. Jeśli i to się nie uda, w Izraelu powinny się odbyć kolejne wybory, trzecie w tym roku.

jk

Cesarska formalność

Cesarz Japonii Naruhito 22 października br. formalnie ogłosił światu swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa. W uroczystości w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięło udział ok. 2 tys. dostojników z prawie 190 krajów.

59-letni Naruhito, który nie ma władzy politycznej, rozpoczął panowanie w maju, po abdykacji swego ojca – Akihito, któremu zaawansowany wiek utrudniał pełnienie funkcji. Ceremonię skomplikowały tajfun Hagibis, który przeszedł niedawno nad Japonią (spowodował śmierć co najmniej 80 osób), a także padający ulewny deszcz. Planowany na dzień intronizacji uroczysty pochód ulicami Tokio został przełożony na listopad.

wd

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję