Reklama

Głos z Torunia

W szkole ewangelizacji

„Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada” – mkniemy więc wczesnym rankiem samochodem przez most na Wiśle wraz z dwiema wolontariuszkami, podziwiając poranne mgły. Mróz skrzy na liściach, wschodzące słońce ciepło muska podgórskie kamienice. Opłotki miasta, na które nikt się nie zapuszcza, bo nie ma tam sklepów, instytucji kultury, ciężko zaparkować? Cóż, Bóg znów wybrał to, co małe

Niedziela toruńska 43/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Renata Czerwińska

„Aby głosić innym Chrystusa, najpierw trzeba otworzyć swoje serce na działanie Ducha Świętego”

Rekolekcje, które poprowadzili dwaj misjonarze z brazylijskiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia: o. Antonello Cadeddu i o. Pedro Mariano, odbyły się w dniach 5-6 października w Toruniu. W gościnnej Szkole Podstawowej nr 15 na Podgórzu modliło się 550 osób.

Największa jest miłość

O. Pedro zachęca do odważnego korzystania z darów i charyzmatów, którymi obdarzył nas Duch Święty w sakramentach chrztu i bierzmowania. „Jeśli Bóg nam powierzył pracę, nie możemy się cofnąć. Mamy spełnić naszą misję z pokorą i wdzięcznością”. Dobrze rozumie to małżeństwo, które oczekuje siódmego już dziecka. Wolontariuszka, która pomaga w trakcie rekolekcji niewidomemu mężczyźnie. Człowiek, który, doświadczywszy mocy modlitwy, przyprowadza na dni skupienia całą swoją rodzinę. Dzieci, które, naśladując swoich ojców, biegają w żółtych koszulkach porządkowych, wołając: – Recepcja na prawo! Kawiarenka na lewo! A Pan, kiedy „dajemy życie”, obdarza nas o wiele bardziej, niż pragniemy. – Myślałam, że ucieknę – mówi Julka, studentka – ale przecież miałam posługę. A potem okazało się, że niedzielna modlitwa o uzdrowienie była właśnie dla mnie!

Reklama

Nic nie ułowili

Chcielibyśmy łowić ludzi, wyciągać ich z morza, które w Biblii jest symbolem śmierci. Jak to się jednak dzieje, że często mimo programów ewangelizacyjnych, genialnych pomysłów, dużego wkładu pracy, jesteśmy jak Apostołowie, którzy bezskutecznie pracowali przez całą noc? Skąd pojawia się pokusa zostawienia wszystkiego, powrotu do dawnego stylu życia? O. Antonello wyjaśnia, że często polegamy na sobie. Gubi nas nasza pycha, grzech, osądzanie innych. Wchodzimy w rutynę, nie otwieramy się na działanie Ducha Świętego, który przecież nie bez powodu nazywany jest Ożywicielem. Dlatego niejednokrotnie Pan wychodzi naprzeciw swoim uczniom, staje na brzegu, by przywrócić im życie. – Bóg wciąż ma dla ciebie plan. Jesteś ważny w Jego oczach – powtarza z naciskiem o. Antonello. Mamy przede wszystkim kochać, czyli zrobić wszystko, czego Bóg chce od nas. Uczeń, który kocha, rozpoznaje Jezusa. A działając Jego mocą, jest w stanie uniżyć się i miłować – także tych, którzy źle mu życzą.

Podgórski Wieczernik

Jak zachować otrzymaną łaskę? Pomagają w tym Maryja i Apostołowie, zgromadzeni w Wieczerniku, oczekujący na dar Ducha Świętego. Trwanie w jedności w rodzinie, we wspólnocie, w posłuszeństwie Kościołowi, wierność w modlitwie, która powinna obejmować wszystkie aspekty naszego życia – oto zadania postawione przed rekolektantami z całej Polski, wolontariuszami z różnych stron naszej diecezji i toruńską wspólnotą Posłanie, która zorganizowała rekolekcje. „Bóg pragnie do posługi nas, słabych. Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. Musimy tylko otworzyć nasze życie na Jego działanie”.

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jarosiewicz: Czy zdamy egzamin z posłuszeństwa, gdy biskupi rozeznają, że trzeba odwołać wszystkie Msze św?

[ TEMATY ]

Szkoła Nowej Ewangelizacji

koronawirus

fb.com/rafal.jarosiewicz

Czy zdamy egzamin z posłuszeństwa, gdy biskupi rozeznają, że trzeba odwołać wszystkie Msze św. i nabożeństwa z udziałem wiernych? - pisze na swoim facebook'owym profilu ks. Rafał Jarosiewicz - dyrektor koszalińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji, twórca m.in. spotkań "Jezus na stadionie" oraz "Stadion Młodych"

- Łatwo nam powoływać się na życiorysy świętych, którzy byli posłuszni, gdy otrzymywali zakazy od swoich przełożonych. Modlę się o to, byśmy jako zwykli ludzie mieli odwagę być tak heroicznie posłuszni, jak o. Pio lub ks. Dolindo. To będzie dopiero zaufanie, że Bóg działa przez Kościół. - czytamy dalej w komentarzu ks. Jarosiewicz.

- Osobiście jestem pewien, że Jezus będzie do nas przychodził „mocniej w posłuszeństwie” (jak mówi KKK), niż w naszych subiektywnych wyborach. Może okazać się, że w roku Eucharystii będziemy musieli mieć od niej post. Dokładnie tak, jak o. Pio, tzn. gdy Ją ponad wszystko ukochał - nie mógł Jej sprawować... To dopiero będzie dla tak wielu krzyż. - dodaje duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły film na rocznicę śmierci męczenników z Pariacoto

2020-06-06 06:45

[ TEMATY ]

Legnica

Peru

męczennicy franciszkańscy

arch. franciszkanie

W tym roku przypada 5 rocznica beatyfikacji bł. Męczenników z Pariacoto - bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Beatyfikacja odbyła się 5 grudnia, ale 7 czerwca w Polsce świętujemy ich wspomnienie liturgiczne, a także rocznicę święceń diakonatu o. Michała Tomaszka i prezbiteratu o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

W tym roku 7 czerwca to niedziela Trójcy Świętej, więc liturgicznie jest ona priorytetem. Zachęcamy jednak serdecznie do wspólnej modlitwy w swoich wspólnotach i pamięci o błogosławionych Męczennikach z Pariacoto w tym dniu. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 12 do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, którą będzie sprawował o. Jacek Lisowski. Na Mszy będą także obecni członkowie rodzin błogosławionych.

Msza Święta będzie także transmitowana online na kanale YouTube: Bazylika św. Franciszka

Ten rocznicowy rok pięciu lat od beatyfikacji Męczenników z Pariacoto to czas odkrywania i publikowania na kanale dedykowanym błogosławionym (www.youtube.com/MichaliZbigniew) filmów i zdjęć archiwalnych z bł. Michałem Tomaszkiem i bł. Zbigniewem Strzałkowskim. Znajdują się tam już filmy ze święceń, ślubów wieczystych, prymicji oraz wiele innych.

5 czerwca został tam także zamieszczony film nagrany w lutym 1989 r. w Peru, na którym możemy zobaczyć i usłyszeć bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, nowo powstającą misję, krajobrazy, warunki, w jakich franciszkanie mieli rozpocząć pracę w Pariacoto. Film ten nie był dotąd publikowany!

Jak powstał ten film? W lutym 1989 r. na wizytacją placówek misyjnych w Ameryce Południowej udali się ojcowie franciszkanie Feliks Stasica (ówczesny prowincjał Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów) oraz Zdzisław Gogola (ówczesny rektor Franciszkańskiego Seminarium Duchownego w Krakowie). Ojcowie wzięli ze sobą kamerę. Dość ciężki sprzęt, ale jak na tamte czas – nowoczesny i nagrywający filmy w kolorze na kasetę VHS, posłużył do udokumentowania podróży. Bł. Zbigniew Strzałkowski i o. Jarosław Wysoczański byli wówczas w Peru od 3 miesięcy. Wdrażali się w pracę duszpasterską, ale jeszcze nie mieszkali w Pariacoto. Bł. Michał Tomaszek miał do nich dotrzeć za kilka miesięcy.

Dziś, po latach, możemy oglądać kadry nagranego wówczas filmu. Są one niezwykle cenne, bo pokazują nie tylko realia misyjne, z jakimi spotkali się franciszkanie rozpoczynając pracę w Peru, ale przede wszystkim postać bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Warto przypomnieć, że dwaj ojcowie misjonarze, którzy ponieśli śmierć męczeńską 9 VIII 1991 r. za wiarę w Peru, uczyli się i pracowali w Legnicy, we franciszkańskim klasztorze.

O. Michał Tomaszek, ur. 1960 r. w Łękawicy k. Żywca uczył się w Legnicy (do matury) w latach 1975 - 1979. Miał dwie siostry i brata bliźniaka. Ojciec zmarł, gdy Michał miał 9 lat. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1981 r. Po 6 latach studiów filozoficzno-teologicznych w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w Pieńsku spełnił swe marzenia o pracy misyjnej.

O. Zbigniew Adam Strzałkowski, ur. w 1958 r. w Tarnowie. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym. Jednak był w nim wciąż głos powołania kapłańskiego i zakonnego. Wstąpił do nowicjatu franciszkańskiego. W 1996 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz też został skierowany do pracy wychowawczej w Niższym Seminarium w Legnicy (1986 - 1988 r.). Był to jednak tylko etap nabierania doświadczenia, by mógł pracować jako misjonarz w Peru.

FOTO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję