Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 8-9

Pielgrzymka wodociągowców

W trosce o czystość wody i środowiska

Ponad 3,5 tys. osób uczestniczyło w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Polsce w dniach 12-13 października br. Organizatorem tegorocznego spotkania było przemyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, stąd Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, a koncelebrował ks. Grzegorz Krząkała, krajowy duszpasterz tej grupy zawodowej.

– Ludzie będą potrzebować wody, oni się cieszą, kiedy troszczymy się o naturę. Wtedy, kiedy służymy z otwartością i zaangażowaniem serca, jak czynił nasz Pan Jezus Chrystus, naśladujemy Go, otwieramy się tak, jak On otwierał się na potrzebujących, przychodził im z pomocą, tak samo i my jesteśmy wezwani, żeby taką postawę przyjmować. (...) Służąc poszczególnym osobom, naszym miejscowościom, służymy też naszej ojczyźnie, którą kochamy i pragniemy, żeby ona mogła się rozwijać, żeby ludzie cieszyli się owocem naszej pracy, którą podejmujemy – powiedział w homilii ksiądz biskup.

Rycerze Kolumba

Realizują się w pomaganiu

Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w dniach 11-12 października br. zgromadziła ponad 600 rycerzy wraz z rodzinami. Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolickich mężczyzn o charakterze charytatywnym. W Polsce działa ich prawie 6 tys. – realizują się w działalności na rzecz swoich parafii, społeczności lokalnych i w dziełach miłosierdzia. – Co roku przed Matką Bożą się modlimy, dziękujemy Jej i prosimy o dalsze siły do naszych działań – powiedział Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Jak co roku jasnogórska pielgrzymka łączyła się z konkretnym dziełem miłosierdzia – pielgrzymi przywieźli dary dla Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw. Świętego Ducha. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski w zastępstwie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, kapelana stanowego Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.

Reklama

Ślubowanie kadetów

Strażak zawsze na służbie

Mszą św. na Jasnej Górze 11 października br. rozpoczęła się uroczystość ślubowania słuchaczy 23. turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Przybyli: 94 kadetów pierwszego rocznika, ich rodziny oraz kadra kierownicza z komendantem – mł. bryg. Piotrem Plackiem. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

Ślubowaniem kadeci rozpoczynają dwuletni okres przygotowania do pełnienia strażackiej służby. Dzień ślubowania zbiegł się z obchodami 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły PSP. – 25 lat to jest prawie 6,7 tys. absolwentów oraz kilkadziesiąt tysięcy osób, które wzięły udział w szkoleniach doskonalenia zawodowego, we wszystkich formach kształcenia, które wykorzystujemy w Państwowej Straży Pożarnej – podkreślił komendant Placek.

– W ślubowaniu wchodzi się na całego w służbę, na całego w troskę – powiedział bp Przybylski. – Nie można być strażakiem tylko na 8 godzin, chociaż czasem może tak wyglądać zaangażowanie zawodowe, ale przecież w mundurze czy nie – po ślubowaniu będziecie zawsze strażakami i zawsze na służbie.

Reklama

Funkcjonariusze Służby Więziennej

W służbie ochrony społeczeństwa

Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej 12 października br. zgromadziła – już po raz 23. – ponad 600 osób: kadrę kierowniczą Służby Więziennej, kapelanów i pracowników zakładów karnych.

Generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej, podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w obchody 100. rocznicy Służby Więziennej w Polsce. Dekret organizujący polskie więziennictwo został podpisany przez Józefa Piłsudskiego 8 lutego 1919 r. – Przychodzimy się tu także pomodlić, w tym miejscu tak ważnym dla nas, Polaków. Nasze 100-lecie wpisuje się w historię tego świętego miejsca – podkreślił. Poinformował też, że aktualnie w więzieniach przebywa ponad 75 tys. osadzonych, a pracuje tam ponad 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Mszy św. przewodniczył ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.

* * *

Krótko

16 października br. z comiesięczną pielgrzymką na Jasną Górę przybyli mieszkańcy Wadowic – rodzinnego miasta św. Jana Pawła II. Modlitwa przypadła w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wierni z Wadowic modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem ks. inf. Jakuba Gila, emerytowanego proboszcza parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Po Apelu wadowiczanie pozostali w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na nocnym czuwaniu.

16 października br. odbyła się 6. Pielgrzymka Uniwersytetów Trzeciego Wieku – pielgrzymi przybywają tradycyjnie w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły. Organizatorem jest Radomszczański Uniwersytet III Wieku przy Społecznej Akademii Nauk.

16 października br., w ramach Dnia Papieskiego, na specjalnym spotkaniu podsumowano jasnogórskie obchody 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę. Odbywały się one w ramach projektu edukacyjnego „Nadzieja. Zwycięstwo”, wspartego przez program ministerialny „Niepodległa”. Wydarzenia w ramach projektu podsumowali: przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra i śląska kurator oświaty Urszula Bauer. W projekt włączyło się ponad 100 szkół z regionu częstochowskiego.

17 października br. odbyło się spotkanie zespołu ds. tworzenia Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Było to już trzecie robocze spotkanie, po podpisaniu deklaracji w sprawie współpracy przez generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego i marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Przedmiotem spotkania były omówienie aktualnego stanu przygotowań do stworzenia Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów na terenie woj. śląskiego oraz przygotowanie planu kolejnych działań związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.

www.jasnagora.com
2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badania: leki na nadciśnienie pomocne w leczeniu Covid-19

Powszechne stosowane leki na nadciśnienie tętnicze krwi wbrew wcześniejszym obawom nie zwiększają ryzyka zakażenia koronawirusem. Z najnowszych badań chińskich wynika nawet, że mogą być one przydatne w leczeniu ciężkiej postaci Covid-19.

Specjaliści szpitala Huo Shen Shan w Wuhan twierdzą na łamach „European Heart Journal”, że przebadali prawie 2,9 tys. pacjentów hospitalizowanych w lutym i marcu 2020 r. Przyznają, że początkowo obawiano się, że leki na nadciśnienie tętnicze krwi mogą zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Najnowsza analiza badań nie potwierdza tych obaw.

Autorzy badania uważają, że jakiekolwiek leki na nadciśnienie w sposób znaczący zmniejszają ryzyko zgonu z powodu Covid-19 w porównaniu do pacjentów, którzy ich nie przyjmowali.
Takie działanie w największym stopniu wykazują inhibitory ACE oraz tzw. sartany (antagoniści receptora angiotensyny, ARB).

„Byliśmy zaskoczeni, że badania te nie potwierdziły naszej wcześniejszej hipotezy; okazało się, że jest wręcz przeciwnie, szczególnie w przypadku inhibitorów ACE oraz sartanów” - powiedział współautor badania Fei Li ze szpitala Xijing w Chinach.

Specjalista zastrzega, że są to jedynie badania obserwacyjne, a nie randomizowane (z podwójna ślepą próba), czyli o mniejszej sile dowodowej. Nie ma jednak wątpliwości, że pacjenci zażywający leki na nadciśnienie nie powinny ich odstawiać z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusami SARS-CoV-2, jeśli lekarz nie zaleci innej kuracji.

Takie są też zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA): nie wolno odstawiać leków na nadciśnienie tętnicze krwi. Podobne jest też stanowisko Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kardiolodzy zwracają też uwagę, że osoby z nadciśnieniem, które nie jest leczone, dwukrotnie są zagrożeni zgonem z powodu Covid-19 i częściej wymagają zastosowania wentylacji.

Dr Luis Ruilope ze szpitala uniwersyteckiego w Madrycie podkreśla w komentarzu do badań chińskich specjalistów, że otwierają one drzwi do dalszych analiz, czy leki na nadciśnienie mogą być przydatne w leczeniu ciężkiej postaci Covid-19. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

CZYTAJ DALEJ

Mija 10 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

2020-06-06 00:57

[ TEMATY ]

beatyfikacja

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Łukasz Krzysztofka

6 czerwca 2010 roku wysłannik papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato na pl. Piłsudskiego w Warszawie odczytał uroczystą formułę beatyfikacyjną, wynosząc męczennika komunizmu księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych. W uroczystości uczestniczyło ponad 250 tys. wiernych, w tym matka księdza Jerzego Marianna, jego przyjaciele oraz liczni przedstawiciele polskiego świata pracy. Fakt ten rozpoczął oficjalny kult kapelana Solidarności.

W ciągu dziesięciu lat kult błogosławionego intensywnie się rozwijał przekraczając granice Polski. W tym czasie o relikwie kapłana poprosiło 990 rodzimych kościołów, sanktuariów czy domów rekolekcyjnych. 448 relikwii znalazło się w 61 krajach, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Hongkongu, Korei Południowej, na Filipinach w Izraelu czy na Watykanie. Imieniem męczennika nazwano 219 ulic i placów w tym pięć poza granicami Polski, w Nowym Yorku czy Budapeszcie.

Kult błogosławionego wiąże się również z licznymi świadectwami łask uzyskanych za jego wstawiennictwem. Do Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu księdza Jerzego Popiełuszki wpłynęło ich 570. Dwadzieścia z przysłanych po 2010 roku zaopatrzonych jest w dokumentację medyczną.

Z okazji 10 rocznicy beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki w jego Sanktuarium w kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w specjalnej kaplicy wystawione zostaną dla wiernych kolejne relikwie związane z męczeńską śmiercią kapłana. 19 października ubiegłego roku w rocznicę jego śmierci w specjalnej gablocie udostępniono sutannę w której zginął, 6 czerwca zaś w 10 rocznicę jego beatyfikacji wierni będą mogli zobaczyć przedmioty jakie miał przy sobie ostatniej podróży, krzyżyk, różaniec, znaczek solidarności, wezwanie na przesłuchanie sądowe czy słynny znaczek z orzełkiem.

Konserwacja przedmiotów współfinansowana była ze środków Ministerstwa Kultury i Edukacji Narodowej oraz ze środków Polskiej Fundacji Narodowej. Zakup specjalistycznych gablot sfinansowany został przez Polską Fundację Narodową oraz przez wiernych. Kaplica z relikwiami będzie otwarta dla wiernych w sobotę 6 czerwca między godziną 10:00 a 16:00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję