Reklama

Niedziela Rzeszowska

25 lat Ośrodka Caritas w Myczkowcach

Niedziela rzeszowska 37/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Uroczystość zgromadziła licznych gości, przyjaciół i sympatyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach funkcjonuje od 1994 r. Wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku służył jako osiedle pracownicze dla budowniczych Zespołu Elektrowni Wodnych na Sanie w Myczkowcach i Solinie. Po zakończeniu tych inwestycji zmienił swój charakter na jednostkę wojskową, a w kolejnym etapie funkcjonował jako ośrodek wypoczynkowy dla rodzin wojskowych. Od 1989 r. w ramach restrukturyzacji armii pozbywano się zbędnego majątku.

Z propozycją przejęcia tego obiektu zwrócono się do bp. Kazimierza Górnego z młodej diecezji rzeszowskiej. W 1994 r. podjęto próbę zagospodarowania tego terenu przez Caritas. Początki były trudne. Wojsko, opuszczając obiekt, pozbawiło go całkowicie podstawowego wyposażenia. Ośrodek udało się wstępnie wyremontować i zmodernizować dzięki wielu ludziom dobrej woli i różnym instytucjom. Z biegiem lat rozszerza się jego działalność i oddziaływanie na środowisko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misją Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach jest prowadzenie charytatywnej działalności opiekuńczo-wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, świadczenie ambulatoryjne i turnusowe zabiegów rehabilitacyjnych, organizacja rekolekcji, promocja turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego oraz współpraca ekumeniczna krajowa i międzynarodowa.

Reklama

Od 1994 r. do chwili obecnej z wypoczynku skorzystało 38 645 dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych i przeżywających trudności, dzieci niepełnosprawnych, z ośrodków specjalnych i Domów Dziecka. Dodatkowo w turnusach kolonijnych uczestniczyło 3620 dzieci polonijnych ze Wschodu: z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Mołdawii. Tegoroczna kolonia mogło zaistnieć dzięki dofinansowaniu z: Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Caritas Polskiej, Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Fundacji PGE oraz Miejskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sercem ośrodka jest kaplica pw. Królowej Matki Pięknej Miłości, którą 26 października 2002 r. poświęcił bp Edward Białogłowski.

Ponadto:

• Od roku 2007 działa tu Centrum Kultury Ekumenicznej, dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, orędownikowi pojednania między chrześcijanami. Na obszarze ok. 80 arów wybudowano prawie 160 makiet (w skali 1:25) najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Rocznie odwiedza ją ponad 80 000 osób

• W maju 2010 r. otwarty został Ogród Biblijny, który nie tylko zaciekawia roślinnością pochodzącą z Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny, przyrodniczy zapis teologii biblijnej, zawierając równocześnie usystematyzowaną katechezę o historii zbawienia. Budowa tego ogrodu zrealizowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej. Cieszy się również dużym zainteresowaniem.

• Przy współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w ośrodku organizowane są konferencje naukowe o tematyce historycznej, etniczno-etnograficznej, ekumenicznej (październik), a w maju i listopadzie konferencje biblijne.

Reklama

• We wrześniu 2013 r. w przebudowanym budynku powstało Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, gdzie prowadzona jest na szeroką skalę edukacja ekologiczna.

• Ośrodek myczkowiecki troszczy się także o promowanie kultury i sztuki ludowej. Służą temu warsztaty rzemiosła artystycznego, powstałe w roku 2008 w ramach projektu „Nasza przeszłość jest naszą przyszłością – szkoła tradycji w Myczkowcach”. Obejmują: rzeźbę, pisanie ikon, tkactwo, ikebany i bibułkarstwo.

• Na terenie ośrodka funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy, Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz Domowe Usługi Opiekuńcze świadczone w powiecie leskim na terenie czterech gmin – łącznie dla 90 osób.

• Świadczone są również zabiegi rehabilitacyjne – ambulatoryjnie i turnusowo w zarejestrowanym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

• Swoistą atrakcją ośrodka jest stadnina koni funkcjonująca jako Ośrodek Jeździecki Eden oraz zwierzyniec, w którym można zobaczyć różne zwierzęta i ptaki.

• Ośrodek wspiera nadto promocję turystyki i krajoznawstwa, wydając m.in. przewodniki i foldery, uczestnicząc w wyznaczaniu tras turystycznych i spacerowych.

Daje on zatrudnienie dla ok. 40 osób z powiatu leskiego i bieszczadzkiego. Współpracuje z wieloma instytucjami samorządowymi, w tym szczególnie z Gminą Solina i Olszanica oraz powiatem Leskim, także uczelniami, Centrami Pomocy Społecznej, PFRON, WFOŚiGW, szkołami, Policją, Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, PZMot., WORD Krosno i Rzeszów, IPN Oddział w Rzeszowie, itd.

Reklama

Obecnie ośrodek dysponuje 300 miejscami noclegowymi, stołówką, licznymi miejscami parkingowymi. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia tego urokliwego miejsca, a naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

28 sierpnia br. zakończenie wakacyjnej akcji Caritas Diecezji Rzeszowskiej połączone zostało z jubileuszem 25-lecia Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w homilii podkreślał: – Ośrodek to przede wszystkim ludzie […] Ludzie, którzy mieli ćwierć wieku temu wyobraźnię i odwagę, by w tym miejscu, które służyło zupełnie innym celom, stworzyć tak piękny ośrodek pod patronatem Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Na spotkanie przybyli liczni goście. W tym dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki oraz dyrektorzy Caritas kilku diecezji, wielu kapłanów, przedstawiciele Kurii rzeszowskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich z wicewojewodą Lucyną Podhalicz, a także Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty z osobami towarzyszącymi, przedstawiciele władz lokalnych ze starostą Leska i wójtem Soliny, przedstawiciele Policji, PSP, PZMOT, WORD, IPN, ZUS, WITD, darczyńcy i dobrodzieje oraz liczni przyjaciele i sympatycy ośrodka.

Reklama

Po Eucharystii rozpoczęła się druga część spotkania. W auli słowa powitania wypowiedział ks. Bogdan Janik, który kieruje placówką od 25 lat. Aktualny turnus zaprezentowała jego kierowniczka Anna Szlęzak, następnie grupa dzieci z Ukrainy, biorąca udział w wypoczynku, zaśpiewała kilka piosenek po polsku i ukraińsku, a po nich koloniści przedstawili refleksyjny program o owocach Ducha Świętego. Duchową opiekę tradycyjnie na ostatnim turnusie pełnili profesorowie – ks. Jacenty Mastej i ks. Janusz Miąso.

Uroczyste świętowanie jubileuszu ośrodka zakończyło błogosławieństwo księdza biskupa oraz poświęcenie zmodernizowanej kuchni i jadalni, która zabezpiecza 230 miejsc oraz nowopowstałego baru „Smaczne jadło u Gospy”.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej składa gorące podziękowania urzędom, instytucjom, darczyńcom z kraju i z zagranicy za każdą ofiarę i formę wsparcia. To dzięki Wam ośrodek funkcjonuje, pokonuje trudności i rozwija się. Ośrodek to ludzie tu pracujący i niezliczona liczba wolontariuszy przez ćwierć wieku.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne wakacje

Niedziela sandomierska 32/2020, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

wypoczynek

Archiwum Caritas

W czasie pierwszego turnusu w ośrodku w Bojanowie

W czasie pierwszego turnusu w ośrodku w Bojanowie

W ośrodku Caritas w Bojanowie na letnim wypoczynku przebywało 11 rodzin. Udało się go zorganizować dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości w ramach projektu „Razem Bezpieczniej”.

Ze względów epidemiologicznych w tym roku Caritas nie zorganizowała letniego wypoczynku dla dzieci. Tym razem z wakacyjnych turnusów skorzystały rodziny wspierane przez Caritas z racji ich trudnej sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Potrzeba czytania znaków

2024-11-28 12:06

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Tym, co pozwala nam widzieć znaki, jakie dokonują się w nas i w świecie, i zarazem pozwala nam właściwie ich odczytywać, jest MODLITWA. Kiedy się modlę widzę siebie i to, co mnie otacza, ale widzę również Boga i to, co On może.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».
CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2024-12-02 05:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 8 grudnia, ulicami Lublina przejdzie radosny Orszak Świętego Mikołaja.

Pomysł orszaku, w którym głównym bohaterem nie jest baśniowa postać, ale biskup z pierwszych wieków chrześcijaństwa, zrodził się w parafii św. Mikołaja w Lublinie przed kilkunastu laty. Proboszcz ks. Piotr Kawałko nosił w sercu pragnienie odkomercjalizowania świętego biskupa i ukazania go współczesnemu człowiekowi jako wzoru mężnej wiary oraz dobroci i troski o bliźnich. Owocem podzielenia się tą ideą w środowisku lokalnym, m.in. z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo, jest wypracowana formuła barwnego korowodu, zimowego festynu dla rodzin i konkursu dla dzieci. Ponadto w ramach orszaku upominki otrzymuje corocznie nawet 2 tys. dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, szpitali i niezamożnych rodzin. - Biskup Mikołaj został świętym przez zwykłe gesty codzienności. Był człowiekiem, który zawsze widział tych, którzy potrzebowali pomocy. Dzielił się z bliźnimi tym, co posiadał. Wciąż uczy nas wrażliwości i otwarcia się na ludzi potrzebujących pomocy, wsparcia i zrozumienia, ale też uśmiechu i optymizmu - mówi ks. Piotr Kawałko.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję