Reklama

Niedziela Kielecka

V Diecezjalna Pielgrzymka do św. Kingi

Niedziela kielecka 32/2019, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2019

TD

Kingonalia na rynku w Nowym Korczynie

Kingonalia na rynku w Nowym Korczynie

Organizowane od 20 lat Kingonalia oraz przybywająca do Nowego Korczyna od 5 lat diecezjalna pielgrzymka do św. Kingi łączą się w jedno wydarzenie mające na celu popularyzowanie kultu i oddanie czci średniowiecznej księżnej, córce królewskiego rodu Arpadów, klarysce, małżonce panującego, która wybierając czystość w małżeństwie zagospodarowała swój czas i świadomość dla Boga i bliźnich, a przy tym musiała pozostać dzieckiem swego czasu – mieć rozeznanie polityczne, podejmować ważne dla państwa decyzje.

Uroczystość 20 lipca 2019 r. odbywała się z udziałem m.in. marszałka świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, posła Marka Kwitka, wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, gości z Węgier, grup z diecezji kieleckiej, m.in. z Proszowic, Buska-Zdroju, z diecezji tarnowskiej, Nowosądecczyzny, Zagłębia i Krakowa.

Drogą wśród kwiatów

Reklama

Nowy Korczyn naznaczony jest śladami obecności księżnej Kingi, która mieszkała tutaj ponad 20 lat. Kanonizowana przez Jana Pawła II w 1999 r. w Starym Sączu, w chwale świętości jest przypominana poprzez doroczną lipcową pielgrzymkę, ale i poprzez comiesięczne wtorkowe czuwania z udziałem wiernych i kapłanów z sąsiednich dekanatów.

Elementem pielgrzymkowego spotkania jest modlitwa w nowokorczyńskich miejscach związanych ze śladami św. Kingi, z procesją do źródełka św. Kingi. Ok. kilometrowy odcinek prowadzący z sanktuarium do źródełka był udekorowany proporcami oraz rozłożonymi gęsto wzdłuż trasy bukietami lata. Floksy, rudbekie, późne róże, lilie („wszystkie wioski parafii robiły te bukiety” – informują parafianki) znaczyły przejazd bryczki, w której zasiadała „książęca para”, za nią orszak książęcy, orkiestry strażackie, kapłani, wierni.

– Nasi uczniowie bardzo chętnie wcielają się w te role, nie trzeba długo namawiać. Próby trwają już od maja – informuje Barbara Bonar, nauczyciela Szkoły Publicznej w Nowym Korczynie, która wraz z katechetką Marią Błach przygotowywały uczniów. Miejscowe gimnazjum, które już zakończyło swój byt, nosiło imię św. Kingi. Mieszkanka parafii Danuta Gruchała ceni sobie lektury o św. Kindze. – Ona założyła miasto, dzięki niej mamy kościół, który liczy ponad 800 lat – uważa. – To ważna osoba dla nas – podkreśla. Teresa Kertowska, niegdyś mieszkanka Nowego Korczyna, na doroczne uroczystości przyjeżdża z Będzina i nie wyobraża sobie, że mogłoby jej tutaj nie być.

Reklama

Wokół wazonów z białymi różami spory ruch – wierni zaopatrują się w te symbole świętej, aby złożyć je potem przy jej ołtarzu, tak jak państwo Jaśkiewiczowie, czy rodzina z Krakowa – dwie małe krakowianki, zaintrygowane, zatrzymują się przy ołtarzu, na którym przybywa róż. – Moja starsza córeczka ma na imię Kinga – to jej patronka, młodsza to Łucja – mówi mama „krakowianek” p. Małyjurek.

Przewodniczką bądź

Od pieśni ku czci Patronki miasta rozpoczyna się Eucharystia, której przewodniczy bp Andrzej Kaleta, z elementami liturgii w języku węgierskim i z udziałem młodzieży wcielającej się w role książęcej pary – Kingi i Bolesława oraz ich orszaku.

Homilia bp. Andrzeja Kalety zawierała wiele refleksji o drodze do świętości św. Kingi oraz o aktualności jej przesłania duchowego dla ludzi XXI wieku.

– Stwórca w miłosierdziu swoim powołuje ludzi i stawia przed nimi zadania, by byli światłem i wzorem w różnych epokach i czasach historycznych – mówił biskup. Przypomniał, że Kinga nie „żyła w lekkich czasach”, ale w okresie „naznaczonym skutkami rozbicia dzielnicowego i straszliwych najazdów tatarskich”. W takich warunkach „zapragnęła poświęcić się Bogu całym sercem poprzez ślub dziewictwa (...), a w złożonej atmosferze tamtych czasów wzrastała w niej pobożność i pragnienie oddania się na służbę Bogu i ludziom”, zaś „trudny dziś do zrozumienia ślub dziewictwa dał Kindze wewnętrzną wolność, dzięki czemu mogła troszczyć się o sprawy Boże i prowadzić życie głęboko religijne” – mówił bp Kaleta.

Zauważył zarazem, że tak jak Kościół i kraj w XIII wieku znalazły się w obliczu najazdów tatarskich, tak i my ludzie XXI wieku „znajdujemy się w rzeczywistości, najazdu – potopu ideologicznego, zalewającego Polskę”. Biskup zdecydowanej krytyce poddał ideologię gender, której zwolennicy posługują się „zuchwałymi prowokacjami, a te zachowania bolą, bo uderzają w szacunek do Eucharystii, modlitwy chrześcijańskiej, MB Częstochowskiej”. Poprzez kreowaną poprawność polityczną niszczy się tradycyjne małżeństwo i rodzinę – zaznaczył Ksiądz Biskup.

– Czy nie powinniśmy się uczyć od św. Kingi, że miarą uczciwości człowieka i jego służby jest oddanie się Bogu? – zapytywał bp Kaleta przypominając, że „Pan Bóg uczy nas, posługując się ludźmi wybranymi”.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, współorganizatora uroczystości, głos zabrała Ligia Płonka.

W mieście św. Kingi

W historycznych założeniach przestrzeni miasta, które niegdyś Święta zakładała, odbywał się festyn miejski pn. Kingonalia.

Na rynku (pieczołowicie zrewitalizowanym), przy zaangażowaniu młodzieży szkolnej i gminnych ośrodków kultury, trwały inscenizacje kostiumowe, związane z bytnością św. Kingi wraz z odczytaniem fragmentów aktu lokacyjnego miasta. Wydarzenie jest historyczne o tyle, że po raz pierwszy odbywa się po odzyskaniu praw miejskich przez Nowy Korczyn. Wystąpił m.in. zespół Kerygmat z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, organizatorzy przygotowali wystawy fotografii i rękodzieła oraz konkursy.

Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna, podkreślił, że Kingonalia to wydarzenie w gminie zapoczątkowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Dodał, że ich głównym celem jest przypomnienie bogatej historii miejscowości, a także kultywowanie pamięci o patronce miejscowości, patronce samorządowców i podkreślanie jej zasług, które zgodnie ze źródłami historycznymi uczyniła dla Nowego Korczyna.

– W ostatnich czasach kult Świętej wspaniale się rozwija. Kinga coraz bardziej doceniana jest nie tylko dlatego, że mamy tutaj piękne zabytki, czy owiane legendami źródełko i jej związki z samorządnością, parlamentaryzmem, ale głównie przez sprawy Boże, duchowe. Św. Kinga wnosi w nasze czasy wiele wartości, których dziś jesteśmy spragnieni, stwarza nam na nowo świat duchowy, modlitwy, Boga, daje przykład pełnego poświęcenia życia ofiarnego. Dlatego pielgrzymi tak chętnie do nas przybywają – uważa ks. Paweł Majewski, kustosz sanktuarium.

Św. Kinga (1234-1292) była córką króla węgierskiego Beli IV, została księżną krakowską oraz sandomierską – jako żona Bolesława Wstydliwego. Do jej zaręczyn doszło już w wieku pięciu lat, a ślub odbył się, gdy była dwunastolatką. Wraz z mężem złożyła śluby czystości. Słynęła z pobożności, wspierała Kościół, przypisywano jej też istotny wpływ na rozwój polskiego górnictwa. Po śmierci księcia wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru klarysek w Starym Sączu.

Nowy Korczyn został założony przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę, przed 1258 r., jako Nowe Miasto Korczyn, obok dawnego grodu książęcego w Starym Korczynie. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami i zbudował zamek. Od początku XV wieku odbywały się tutaj regularne zjazdy generalne i sejmiki szlachty Małopolski oraz słynne jarmarki zbożowe.

2019-08-06 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamojsko-Lubaczowska Piesza Pielgrzymka dotarła przed Szczyt Jasnogórski

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2019

Bożena Sztajner/Niedziela

Ok. godz. 10.30 pod jasnogórskim Szczytem odmeldowali się pielgrzymi 37. Pieszej Pielgrzymki Diec. Zamojsko-Lubaczowskiej. W czterech grupach do Częstochowy wędrowało ok. 500 osób. Pod hasłem „W mocy Bożego Ducha” przemierzyli 360 km w ciągu 13 dni.

Głównym kierownikiem pielgrzymki był ks. Michał Moń, którego w posłudze duszpasterskiej wspierało 20 księży, 10 kleryków oraz 5 sióstr zakonnych. Pielgrzymów u stóp Jasnej Góry powitał bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję