Reklama

Kościół

Raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Kościół, który cierpi

Gdy tuż po II wojnie światowej holenderski norbertanin Werenfried van Straaten zaczął udzielać pomocy humanitarnej ofiarom wojny, a następnie kapłanom i wiernym z prześladowanego Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej, nie mógł przewidzieć, że 60 lat później, w świecie chlubiącym się Powszechną deklaracją praw człowieka, chrześcijanie będą prześladowani jak nigdy przedtem

Niedziela Ogólnopolska 31/2019, str. 10-12

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Qaraqos, Irak. Spalony w ataku ISIS kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Qaraqos, Irak. Spalony w ataku ISIS kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Założona przez niego organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie monitoruje nieprzestrzeganie wolności religijnej w świecie i udziela pomocy chrześcijanom prześladowanym za wiarę. A skala zjawiska jest olbrzymia – prawie 200 mln chrześcijan w różnych częściach świata jest obecnie prześladowanych lub co najmniej dyskryminowanych, jak to wynika z ostatniego – 14. raportu tego papieskiego stowarzyszenia. W 21 krajach dochodzi do „poważnych lub skrajnych przypadków łamania wolności religijnej”. Są to (w kolejności alfabetycznej): Afganistan, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Birma (Mjanma), Chiny, Erytrea, Indie, Indonezja, Irak, Jemen, Korea Północna, Libia, Niger, Nigeria, Pakistan, Palestyna, Somalia, Sudan, Syria, Turkmenistan i Uzbekistan. W dalszych 17 państwach mamy do czynienia z „dyskryminacją ze względu na religię”: Algieria, Azerbejdżan, Bhutan, Brunei, Egipt, Iran, Katar, Kazachstan, Kirgizja, Laos, Malediwy, Mauretania, Rosja, Tadżykistan, Turcja, Ukraina i Wietnam.

W zeszłym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie za pośrednictwem 23 biur krajowych i centrali międzynarodowych zebrała ponad 111 mln euro dla Kościoła biednego, uciskanego i prześladowanego. Suma ta – rezultat darowizn ponad 330 tys. dobroczyńców z całego świata – umożliwiła zrealizowanie 5019 projektów pomocowych w 139 krajach.

Budowanie mostów

Reklama

Obecny na rzymskiej prezentacji raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Thomas Heine-Geldern, prezes tej organizacji, wyjaśnił, że celem jej działania jest „budowanie pomostów pokoju i miłości” w sytuacji, gdy „zwykli ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że mamy w świecie do czynienia z sytuacją największych od wieków prześladowań religijnych”.

Alessandro Monteduro, dyrektor włoskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, podkreślił, że „we Włoszech trwa proces sekularyzacji, którego celem jest zepchnięcie katolicyzmu na margines; próbuje się przekonać społeczeństwo, że można żyć lepiej, jeśli pozbędzie się tego religijnego «ciężaru»”. – Są środowiska, które starają się źle nastawiać ludzi do Kościoła katolickiego. W tym kontekście 17 tys. darczyńców (o 6,5 tys. więcej niż w 2015 r.) pokazuje, że mimo wszystko ludzie nie przestają się modlić, a także pomagają chrześcijańskim braciom, biednym lub prześladowanym, w innych krajach. Pomagają ludziom, których nie znają i nigdy nie poznają. Świadczy to, że we Włoszech jest ciągle żywa i hojna wspólnota katolicka – powiedział.

Miejsca największej przemocy

Podobnie jak w ostatnich latach większość funduszy została przekazana na projekty w Afryce (27 proc.) i na Bliskim Wschodzie (25 proc.). W regionie Bliskiego Wschodu odnotowano znaczny wzrost pomocy w ciągu ostatnich kilku lat. Od początku tzw. arabskiej wiosny w 2011 r., gdy dramatycznie pogorszyła się sytuacja tamtejszych chrześcijan, PKWP udzieliło pomocy na łączną kwotę 92 mln euro, z czego ponad 18 mln w samym tylko 2018 r.; pomoc nadzwyczajna dla tysięcy przesiedlonych chrześcijan i uchodźców stanowiła ponad 12 proc. pomocy udzielonej w ubiegłym roku. Szczególnie ważne jest wielkie dzieło odbudowy domów chrześcijan w Syrii i Iraku – dzięki interwencji stowarzyszenia tylko w 2018 r. odbudowano ich 1479.

Reklama

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparła blisko 12 tys. kapłanów, również przyznając stypendia: 30 proc. księży otrzymujących stypendia pochodzi z Azji, 42 proc. – z Afryki, 20 proc. – z Ameryki Łacińskiej i 8 proc. – z Europy Wschodniej. Udzielono również pomocy ponad 11 tys. siostrom na całym świecie, a 14 tys. osób świeckich otrzymało wsparcie na formację religijną.

Wyjątkowym gościem tegorocznej prezentacji raportu był kard. Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo. – Po ataku w święto Wielkiej Nocy przeżywaliśmy wielki szok, ponieważ pomimo różnic religijnych staraliśmy się żyć po bratersku, mając poczucie wspólnoty – powiedział. Nigdy nie kłóciliśmy się o kwestie religijne na Sri Lance, chociaż od 30 lat trwa etniczna wojna między Syngalezami i Tamilami – dodał. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wysłała katolikom na Sri Lance pomoc w wysokości blisko 122 tys. euro na odbudowę parafii, zakup pojazdów, programy duszpasterskie oraz opiekę nad ofiarami zamachów.

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ja też tak kiedyś myślałam

Malwina: - A może napisze ksiądz, po co jest to całe nauczanie Kościoła i dlaczego powinno się go słuchać, dlaczego warto je przyjmować. Taki artykuł może komuś zmieni myślenie...

Chciałbym na początek zwrócić Twoją uwagę na to, że proponujesz księdzu pouczanie o tym, że warto słuchać Kościoła, czyli według popularnego rozumienia - księży. Czy ksiądz przekona kogokolwiek, że warto go słuchać? Myślę, że Tobie będzie łatwiej przeczytać to, co napiszę bo masz do mnie zaufanie. A co z tymi, którzy całkiem stracili zaufanie do Kościoła lub mają go za mało, by przekonać się do czytania o tym artykułu?

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję