Reklama

Polska

Dookoła Polski

Nie ma zgody wojewody

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powstrzymał postępy postępu: unieważnił kierunkową uchwałę krakowskich radnych, dotyczącą wprowadzenia w szkołach dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej. Radni zobowiązali w czerwcu prezydenta miasta do stworzenia programu grantowego dla organizacji pozarządowych, które miałyby prowadzić w szkołach ponadpodstawowych dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej. Pomysłodawcy z Koalicji Obywatelskiej tłumaczyli, że potrzebna jest mądra edukacja seksualna, a warsztaty byłyby dla uczniów zajęciami dodatkowymi i uczestniczyliby oni w nich za zgodą rodziców.

Uchwałę oprotestowała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Napisała, że radni .Nowoczesnej i PO w Krakowie „pod hasłami tolerancji, walki z niechcianymi ciążami i HIV chcą zajęć seksualizujących dzieci w szkołach”. To, że są to zajęcia niezgodne z podstawą programową i nie mają żadnego prawa wchodzić do szkół, to oczywiste”.

Reklama

Wojewoda, do którego wpłynęło blisko 700 listów z prośbą o zablokowanie pomysłu, unieważnił uchwałę, tłumacząc, że dotyczy sprawy, która nie należy do kompetencji Rady Miasta. Ponadto radni, gdy podejmują uchwałę o charakterze kierunkowym, nie mogą nakazywać prezydentowi konkretnych rozwiązań prawnych czy załatwienia konkretnej sprawy.

Wojciech Dudkiewicz

Muszą przeprosić

Nakazanie przez warszawski Sąd Okręgowy niemieckiej gazecie „Frankfurter Rundschau” przeproszenia Macieja Świrskiego, prezesa Reduty Dobrego Imienia, ma charakter precedensowy. Prezes Świrski w związku z publikacją o polskiej polityce historycznej, która ma – zdaniem gazety – „przedstawiać Zagładę Żydów jako czyn czysto niemiecki”, wytoczył sprawę o naruszenie dobrego imienia. Twierdził on, że wskazywanie rzekomego współudziału Polski w Zagładzie Żydów jest naruszeniem jego tożsamości narodowej i dziedzictwa narodowego oraz dobrego imienia jako Polaka. Sąd uznał pozew za uzasadniony i wskazał, że czytelnik gazety mógł zrozumieć taką sugestię, iż Polacy, jako naród i jako państwo polskie, brali udział w Zagładzie Żydów. Zdaniem Reduty, sprawa jest przełomowa, bo po raz pierwszy sąd uznał, że za tezy o rzekomym współudziale Polaków w Zagładzie Żydów należy przeprosić Polaka urodzonego już po II wojnie światowej, którego wydarzenia z tamtych lat bezpośrednio nie dotyczyły.

jk

PO za ubekami

Platforma Obywatelska w poszukiwaniu głosów wyborców adoruje byłych bezpieczniaków. Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO, zapowiedział przywrócenie emerytur byłym funkcjonariuszom SB. W 2016 r. Sejm przyjął ustawę obniżającą emerytury i renty funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, którzy pracowali w aparacie represji PRL do połowy 1990 r. Siemoniak twierdzi, że to ustawa dyskryminująca. – Zgłaszają się (esbecy – przyp. wd) do mnie podczas dyżurów w biurze poselskim i skarżą, że zabrano im emerytury – argumentował.

wd

Złamali zasadę

Reklama

Sieć EMPiK złamała zasadę wolności prawa – ocenia Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Centrum skrytykowało EMPiK – sieć rozpowszechnia m.in. pornografię, pisma antykościelne i antysemickie – za odmowę dystrybucji tygodnika „Gazeta Polska”, do którego dołączono naklejkę „Strefa wolna od ideologii LGBT”. Złamanie tej fundamentalnej zasady wolności słowa tłumaczono łamaniem prawa, ale nie wskazywano konkretnie, jakiego. „W ostatnim czasie – czytamy w oświadczeniu Centrum – (...) w przestrzeni publicznej niejednokrotnie pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji w rzeczywistości promuje się określone postawy i poglądy, co z kolei prowadzi do dyskryminacji tych, którzy się z nimi nie zgadzają”.

wd

Zmienią miejsce

Akcja modlitewna „Polska pod Krzyżem” nie została odwołana. Odbędzie się, ale nie na Świętym Krzyżu, lecz w innym, odpowiednim miejscu – zapewniają organizatorzy. Akcja stanęła pod znakiem zapytania, gdy opiekujący się sanktuarium na Świętym Krzyżu ojcowie oblaci poinformowali, że nie wyrazili zgody na przyjęcie ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego. Tak wielkie rzesze stanowiłyby bowiem poważne ryzyko dla bezpieczeństwa ludzi i przyrody.

„Polska pod Krzyżem” została zaplanowana na 14 września br., czyli w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. „Zapisujcie się dalej!” – apelują organizatorzy. Można to zrobić przez stronę internetową: polskapodkrzyzem.pl .

wd

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z prasy zagranicznej

Książę na kanonizacji

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję