Reklama

Watykan

Z Watykanu

„Anioł Pański”

Modlitwa to dialog miłujących się osób

Nowość modlitwy chrześcijańskiej polega na dialogu między osobami, które się miłują – powiedział papież Franciszek w czasie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 28 lipca br. Jego treść oparł na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza (11, 1-13), gdzie uczniowie proszą Jezusa, aby nauczył ich się modlić.

– Jezus nie podaje abstrakcyjnej definicji modlitwy ani nie naucza skutecznej techniki, aby się modlić i coś „zyskać” – zaznaczył Ojciec Święty. – Zachęca On natomiast swoich uczniów, aby doświadczyli modlitwy, stawia ich bezpośrednio w łączności z Ojcem, wzbudzając w nich tęsknotę za osobistą relacją z Nim. Na tym polega nowość modlitwy chrześcijańskiej! Jest ona dialogiem między osobami, które się miłują, dialogiem opartym na zaufaniu, wspieranym przez wysłuchanie i otwartym na działanie solidarne”.

Reklama

Papież podkreślił, że modlitwa „Ojcze nasz” jest jednym z najcenniejszych darów, które pozostawił nam Jezus. – Modlitwa, której nauczył nas Pan, jest syntezą wszelkiej modlitwy i kierujemy ją do Ojca zawsze w jedności z braćmi – podkreślił Papież.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Franciszek odniósł się do tragedii, która wydarzyła się w minionych dniach na Morzu Śródziemnym, kiedy to utonęło wielu uchodźców – zwrócił się z apelem o większą wrażliwość na ich los oraz zaradzenie ich potrzebom.

RV

Zmiany w instytucie Jana Pawła II W Rzymie

Jaka będzie przyszłość uczelni?

Przewodniczący Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie – ks. prof. Livio Melina, który kierował tą placówką przez wiele lat, został zwolniony z pracy i wraz z ks. José Noriegą, który dotychczas kierował Katedrą Specjalistycznej Teologii Moralnej, nie będzie już nauczał. Nieznana jest przyszłość innych profesorów, którzy zajmowali podobne jak oni stanowisko w kwestii nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny – podał włoski portal La Nuova Bussola Quotidiana.

Reklama

Według tych informacji, 22 lipca br., po zatwierdzeniu nowych statutów instytutu, wszyscy wykładowcy otrzymali list, w którym zostali oficjalnie powiadomieni o zawieszeniu stosunku pracy, w oczekiwaniu na decyzje dotyczące kursów w nadchodzącym roku akademickim. Wiadomo jednak, że dwóch z nich – symbolizujących ciągłość z nauczaniem Jana Pawła II – ks. Melina i ks. Noriega otrzymali wypowiedzenia.

Redaktor naczelny portalu – Riccardo Cascioli zauważył, że dekada prezydencji ks. Meliny była czasem „maksymalnej ekspansji” instytutu. W minionym roku miał on 516 studentów w Rzymie i 3,2 tys. studentów w 6 ośrodkach na całym świecie.

RV

Wiara i rozum

Noblista członkiem Papieskiej Akademii Nauk

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na Uniwersytecie w Heidelbergu, następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 r. także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej. Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

RV

Watykańskie biuro prasowe

Kobiety awansują

Ojciec Święty mianował 57-letnią Brazylijkę – dr Cristiane Murray zastępcą dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Doktor Cristiane Murray urodziła się 10 marca 1962 r. w Rio de Janeiro (Brazylia). W tym mieście ukończyła studia w zakresie marketingu na Papieskim Uniwersytecie Katolickim. Od listopada 1995 r. pracuje w Radiu Watykańskim. Od 2018 r. współpracuje z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów w przygotowaniu Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego. Obok języków włoskiego i portugalskiego zna również hiszpański, francuski i angielski.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Świadectwo rodzi się ze spotkania z żywym Jezusem. #ŚwiętaMarioMagdaleno, apostołko nadziei, módl się za nami!

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczął się konsystorz Kolegium Kardynalskiego w sprawie reformy Kurii Rzymskiej

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Kwestie proponowanej reformy Kurii Rzymskiej to główny temat rozpoczętego dziś o godz. 9.00 w nowej auli synodalnej konsystorza Kolegium Kardynalskiego. Bierze w nim udział 160 kardynałów, w tym 20 hierarchów, którzy w najbliższą sobotę zostaną formalnie włączeni do tego grona.

Otwierając obrady Ojciec Święty zaznaczył, że Kolegium Kardynalskiemu przedstawiona jest dzisiaj synteza prac nad nową konstytucją apostolską dotyczącą reformy Kurii Rzymskiej. Tekst ten uwzględnił wiele sugestii, w tym szefów dykasterii oraz ekspertów w tej dziedzinie. Zamierzonym celem „jest sprzyjanie większemu zharmonizowaniu prac poszczególnych dykasterii i biur, żeby osiągnąć bardziej efektywną współpracę w tej absolutnej transparencji, która buduje autentyczną synodalność i kolegialność” - powiedział Franciszek. Dodał zarazem, że reforma nie jest celem samym w sobie, ale środkiem by zyskać mocne świadectwo chrześcijańskie; sprzyjać bardziej skutecznej ewangelizacji; promować bardziej owocny duch ekumeniczny; zachęcać do bardziej konstruktywnego dialogu ze wszystkimi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję