Reklama

Niedziela Kielecka

Pielgrzymkowy sierpień, czyli pieszo i rowerem do Maryi

Z Wiślicy 6 sierpnia wyruszy XXXVIII Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W drodze pątnikom, idącym w trzynastu grupach, będzie towarzyszyć hasło „Z Maryją w mocy Bożego Ducha”. W pielgrzymce jak co roku będzie szedł biskup kielecki Jan Piotrowski. Już dziś zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyruszyć na Jasną Górę – zachęca ks. Jacek Iwan, kierownik pielgrzymki.

Pielgrzymka rozpocznie się tradycyjnie przed bazyliką mniejszą w Wiślicy Mszą 5 sierpnia o godz. 18 pod przewodnictwem bp. Jana. 8 sierpnia naszych pielgrzymów powitamy w Kielcach na Kawetczyźnie o godz. 14.30. Eucharystia z udziałem pielgrzymów i mieszkańców Kielc rozpocznie się o godz. 15.30. W tracie Mszy św. weterani pielgrzymki, którzy uczestniczą w niej po raz 20, 25, 30, otrzymają pamiątkowe dyplomy. Zazwyczaj wówczas pielgrzymka rozrasta się, ponieważ w Kielcach dołączają kolejni uczestnicy. – Od zeszłego roku w ostatni dzień pielgrzymki organizowane jest nabożeństwo pokutne. Pielgrzymi zatrzymują się w sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Stąd już widać wieżę Jasnogórskiego Sanktuarium i cel ich pielgrzymowania – mówi ks. Jacek Iwan. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia i pokłonią się Matce Bożej Częstochowskiej, składając przed Jej tronem wszystkie prośby i intencje, jakie będą nieść w sercach. Ostatnim akcentem będzie Eucharystia na wałach jasnogórskich o godz. 19.30 wraz z uczestnikami pielgrzymki włocławskiej i sosnowieckiej.

Reklama

W pielgrzymowanie wpisuje się duchowy program, który czyni z wędrówki ciekawy czas rekolekcji w drodze. – W tym roku będziemy zgłębiać i rozważać owoce Ducha Świętego. Będziemy zastanawiać się, rozważać i dyskutować w grupach pielgrzymkowych na temat tego, co buduje w nas dobre i solidne człowieczeństwo. Poszczególne dni będą poświęcone: wierności łaskawości, pokojowi, radości, cierpliwości, uprzejmości, wstrzemięźliwości, miłości, dobroci, skromności. Ostatni dzień będzie dedykowany Matce Bożej. Jest to wyzwanie dotyczące naszej codzienności. Jest szansa, aby przez tę pielgrzymkę budować coś, co określamy zaletami. Jeśli te zalety połączymy z modlitwą mogą stać się owocami Ducha Świętego – mówi ks. Grzegorz Stachura, odpowiedzialny za duchowy wymiar Pielgrzymki Kieleckiej i opiekun 14 grupy Duchowej. Tym codziennym rozważaniom będzie towarzyszył każdego dnia inny święty, wśród nich: św. Andrzej Bobola, bł. Michał Sopoćko, którego relikwie będą wędrować ze wszystkimi grupami, bł. Stefan Wincenty Frelichowski – patron harcerzy i kapłanów czy św. Mikołaj. Ten ostatni święty wiąże się z jubileuszem 900 lat parafii św. Mikołaja w Lisowie, przez który przechodzą pielgrzymi.

Kto woli wybrać się do Częstochowy rowerem, też będzie miał okazję pielgrzymowania. W dniach 20-23 sierpnia organizowana jest po raz siódmy Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Zapisy już trwają.

Trasa liczy 250 kilometrów, podzielone na odcinki od 10 do 15 km, z przerwami na modlitwę i odpoczynek. – Nasza pielgrzymka jest dla wszystkich, którzy kochają Matkę Bożą i jazdę na rowerze. Mogą wziąć w niej udział dzieci z rodzicami, młodzież dorośli i starsi. Dotychczas najmłodszy uczestnik miał 8 lat, najstarszy 77 lat. Ta formuła pielgrzymki pozwala poznać parafie diecezji kieleckiej, ale i zachwycać się pięknem przyrody. Jedziemy przez małe miejscowości, drogi leśne, które umożliwiają bezpieczne spokojne pielgrzymowanie – mówił ks. Tomasz Biskup, organizator pielgrzymki.

Uczestnicy są zorganizowani w 15 lub 20 osobowych grupach. Codziennie sprawowana jest dla pielgrzymów Msza św., pątnicy odmawiają różaniec i uczestniczą w modlitwie Apelem Jasnogórskim. Jest także czas na chwilę osobistej modlitwy w czasie postoju, kiedy otwierane są kościoły. – Cieszymy się dużą życzliwością i gościnnością zarówno proboszczów, jak i mieszkańców miejscowości, gdzie się zatrzymujemy. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za tę otwartość i życzliwość – podkreśla. Idea pielgrzymki rowerowej co roku wiąże się również z celem charytatywnym. Były już zbierane środki na rower dla niewidomego Piotrka. Były zapisy do bazy dawców szpiku DKMS. Tegoroczny cel to pomoc podopiecznym DPS w Miechowie. Będzie organizowany kiermasz pamiątek, które przygotowali pensjonariusze DPS. W ten sposób uczestnicy pielgrzymki będę mogli wesprzeć podopiecznych – mówiła Aneta Syska. Przypominała również o konieczności zabrania kasku, sprawdzenia technicznego roweru oraz o zadbaniu o zdrowie. Dotychczas najwięcej w rowerowej pojechało 570 osób.

2019-07-24 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z „pielgrzymem” na szlak

Niedziela sosnowiecka 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Tomasz Zmarzły

Podczas koncertu zespołu „Pielgrzym” w parafii św. Mateusza Ap. w Czeladzi

Podczas koncertu zespołu „Pielgrzym” w parafii św. Mateusza Ap. w Czeladzi

Do wakacji jeszcze daleko, ale już ruszyła akcja promująca Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę. Do tradycji weszły trzy terminy, w których od lat pielgrzymi udają się do tronu Maryi. Pierwszy z Olkusza (9-13 sierpnia), drugi z Będzina (23-25 sierpnia) oraz kolejny z Jaworzna (3-8 września). Hasłem tegorocznego pielgrzymowania wszystkich grup będą słowa: „Z wiarą odważnie przez życie”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jarmark benedyktyński w Jarosławiu

2021-09-23 09:26

archiwum Opactwa

Jeden ze straganów

Jeden ze straganów

W sobotę i niedzielę 18-19 września miejscowym Opactwie odbył się Jubileuszowy X Jarmark Benedyktyński.

Dziesiąta edycja Jarmarku Benedyktyńskiego, jak zwykle przyciągnęła odwiedzających, którzy mieli okazję przenieść się w średniowieczny świat, posłuchać folkowej muzyki w wykonaniu zespołów regionalnych. W ramach całego Jarmarku można było spotkać wystawców z Węgier i posmakować węgierskich potraw. Pojawiły się stragany z regionalnymi produktami, potrawami i rzemiosłem artystycznym. Oprócz tego na stoiskach nie zabrakło owoców ziemi, własnoręcznie wyprodukowanych przedmiotów związanych z Podkarpaciem. Wydarzeniu towarzyszyły występy i koncerty miejscowych artystów. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych, zabaw oraz konkursów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję