Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Egzorcyzmy z helikoptera

Biskup Buenaventury – ponad 300-tysięcznego portowego miasta w Kolumbii, słynącego z przestępczości – odprawił egzorcyzmy nad całym miastem. Uczynił to z pokładu helikoptera użyczonego przez kolumbijską armię. Ostatecznym impulsem do tej, przyznajmy, niezwykłej inicjatywy bp. Rubéna Daría Jaramillo Montoi było morderstwo na 10-latce, którą przed śmiercią okrutnie torturowano.

* * *

Trouw

Efekt sekularyzacji

Niezmiernie przykro widzieć film nakręcony we wnętrzu chrześcijańskiej kiedyś świątyni, w której teraz jest lodowisko. W Holandii to nie wyjątek. Aż 1/5 z 6,9 tys. chrześcijańskich świątyń istniejących w tym kilkakrotnie mniejszym od Polski kraju służy dziś innym celom niż te, dla których zostały wzniesione. W byłych świątyniach znajdują się dziś centra kultury, apartamenty do wynajęcia, magazyny albo sale gimnastyczne. W XIII-wiecznej katedrze w Maastricht można dziś np. kupić książki. Wspólnoty chrześcijańskie coraz częściej borykają się z wysokimi kosztami utrzymania budynków. Wpływ na to ma przede wszystkim sekularyzacja, a co za tym idzie – zmniejszająca się liczba wiernych. W 2017 r. narodowe badanie wykazało, że po raz pierwszy w historii liczba Holendrów, którzy nie deklarują przynależności do konkretnej grupy religijnej, przekroczyła liczbę tych, którzy tę przynależność deklarują.

Kościoły są atrakcyjnymi budowlami ze względu na to, że położone są zwykle w centrach miast, gdzie ceny ziemi są najwyższe. Łatwiej jest przekształcić kościoły wybudowane po 1800 r., bo nie podlegają one tak rygorystycznemu prawu jak te, które zostały wzniesione przed tą datą.

Reklama

* * *

The Dailywire

Kiedy zaczyna się życie?

Kiedy zaczyna się ludzkie życie? Od momentu poczęcia – powie lub powinien powiedzieć każdy katolik. Część zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych zarzuci, że to efekt wiary, a nie wiedzy, bo nauka ma rzekomo mówić inaczej. Postanowił to sprawdzić jeden z amerykańskich doktorantów renomowanego Uniwersytetu w Chicago – Steven Jacobs. Tematem jego dysertacji było zbadanie, jakie opinie na temat początku ludzkiego życia mają przedstawiciele środowiska naukowego w USA. Okazało się, że jego zdecydowana większość – a badacz dotarł do blisko 3 tys. osób – jest zdania, iż życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia. Co więcej, uważają tak również ci, którzy są „pro choice”, czyli dozwalają zabijanie nienarodzonych.

Sam Jacobs jest zadowolony ze swej dysertacji. Jego przeciwnicy – mniej, choć zgodnie z tym, co zapowiadali, gdy poznali plany doktoranta, nie dostanie on pracy na Uniwersytecie w Chicago. Ma nadzieję, że karierę naukową będzie mógł kontynuować na jednej z chrześcijańskich uczelni.

* * *

University of Basel

Najstarszy list chrześcijański

Badacze z Uniwersytetu Bazylejskiego odkryli ponad 1700-letni list, który został napisany przez żyjącego w Egipcie mężczyznę imieniem Arrianus. Adresatem epistoły był mężczyzna imieniem Paulus. Z treści listu wynika, że obydwaj byli wyznawcami Chrystusa. Tym samym jest to najstarszy po Biblii przykład literatury chrześcijańskiej.

Reklama

List jest krótki, zawiera raptem kilka zdań. Kończące go pozdrowienie wskazuje na chrześcijańskie korzenie jego autora i adresata.

Odkrycie listu można nazwać przełomowym, ponieważ do tej pory pierwszych chrześcijan przedstawiano jako osoby nieco ekscentryczne, wycofane z codziennego życia i ukrywające się z obawy przed prześladowaniami. List dowodzi czegoś przeciwnego. Jest w nim też mowa o wielkim kulcie św. Pawła Apostoła, o czym świadczy imię adresata. Poza wspólnotą chrześcijańską bardzo rzadko dawano dzieciom na imię Paulus.

* * *

Woeld Council of Churches

Na drogach do jedności

Ekumenizmem świętych określono w Konstantynopolu niezwykły dar, który 29 czerwca br. przekazał patriarsze ekumenicznemu Bartłomiejowi I papież Franciszek. Arcybiskup Job, stały obserwator patriarchatu ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów, nie przewidywał, że stanie się uczestnikiem historycznego wydarzenia.

Po skończonej Mszy św. Papież zaprosił go do samochodu, którym podjechali pod Pałac Apostolski. Razem weszli do kaplicy papieskiej. Jakież było zdziwienie prawosławnego hierarchy, gdy Franciszek wziął jedyny na świecie relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Piotra i przekazał go w darze patriarchatowi konstantynopolitańskiemu. – Podczas wieczornej modlitwy – tłumaczył Franciszek zaskoczonemu gościowi – doszedłem do wniosku, że ten relikwiarz powinien być nie w Watykanie, ale w Konstantynopolu. Weź go i przekaż mojemu bratu patriarsze Bartłomiejowi – poprosił Ojciec Święty.

Przekazanie jednej z najcenniejszych relikwii Kościoła rzymskokatolickiego Kościołowi prawosławnemu jest wydarzeniem bezprecedensowym. To poważny krok naprzód w kierunku jedności – podkreślił prawosławny arcybiskup.

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: premier nakazał zamknięcie kościołów

[ TEMATY ]

Kościół

świat

pl.wikipedia.org

Wnętrze katedry w Canterbury

Zamknięte świątynie, zakaz liturgii chrzcielnych i zawarcia związku małżeńskiego, pogrzeby tylko z udziałem najbliższych członków rodziny - to część zaostrzonych przepisów bezpieczeństwa, ogłoszonych w poniedziałkowy wieczór przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

W poniedziałkowy wieczór szef brytyjskiego rządu ogłosił wprowadzenie nowych ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Restrykcje, zbliżone do tych, które obowiązują obecnie m.in. we Włoszech, zezwalają obywatelom na opuszczenie domów jedynie w niewielu przypadkach, do których zalicza się wyjście do "koniecznej" pracy, czy zakupy spożywcze. Nowe ograniczenia w dużym stopniu dotyczą też świątyń. Mają one zostać zamknięte. Zawieszone jest udzielanie chrztów oraz błogosławienie małżeństw. Pogrzeby mogą być sprawowane jedynie z udziałem najbliższej rodziny zmarłego. Najnowsze przepisy zostały wprowadzone na 3 tygodnie i po tym czasie zostaną podjęte dalsze decyzje.

Wg danych z poniedziałkowego wieczoru, w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano zarażenie koronawirusem COVID-19 u 6650 osób. 335 spośród nich zmarło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

77. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na pytania dotyczące Wołynia nie szukajmy odpowiedzi tylko na ziemi

2020-07-11 21:51

Marzena Cyfert

Przed Pomnikiem Mauzoleum przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego

Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP odbył się 11 lipca pod Pomnikiem Mauzoleum przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz, z premierem Mateuszem Morawieckim, a także duchowni różnych wyznań chrześcijańskich, którzy poprowadzili modlitwę. Udział zaznaczyła wojskowa asysta honorowa.


W kryptach Pomnika Mauzoleum znajduje się ziemia z mogił z 2000 miejscowości, w których w latach 1939-47 popełniono masowe mordy na ludności polskiej.

Honorowy prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Szczepan Siekierka przypomniał, że stowarzyszenie zostało założone w 1989 r., z misją „pojednania i pokuty” i spełniło swoją rolę. Udało się bowiem zebrać ponad 20 tys. relacji świadków, którzy przeżyli rzeź na Kresach i wydać kilka tomów zbiorowej dokumentacji, której większość jest potwierdzona przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, prezes powiedział: – Bardzo się cieszę, że jest wśród nas Pan Premier, którego pamiętam jako młodego chłopca, bo pracowałem z jego ojcem. Spotykaliśmy się i zastanawialiśmy się wspólnie, jak doczekać czasów prawdziwej Polski, takiej, która będzie dbać o ludność polską, o naród polski, o tych, którzy zostali pozbawieni kawałka chleba. O takiej Polsce marzyłem.

Wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma opowiedział o dramatycznych wydarzeniach, jakich doświadczyła jego rodzina na Wschodzie we wsi Wierzbowiec. – Przez kilkadziesiąt lat słyszeliśmy w domu opowieści, które mroziły krew w żyłach. W tej wsi pozostało już na zawsze 75 osób. Później nastąpił trudny czas milczenia, gdy z powodów politycznych nie można było mówić o tej zbrodni, nie można było ujawniać prawdy, podobnie jak o Katyniu. Po 60 latach razem z mamą odwiedziliśmy to miejsce, nocowaliśmy w domu, który prowadziła Ukrainka p. Oksana. Próbowaliśmy rozmawiać, ale to była bardzo trudna rozmowa. Padło jedno ważne dla mnie zdanie: „Czy Wy chcecie tutaj wrócić?”. Myślę, że ten lęk przed naszym powrotem staje się podstawą takich zachowań – mówił wicewojewoda.

– Dzisiaj przy trudnej historii Ukrainy i trudnej historii Polski coraz więcej nas łączy. Słyszymy wiele osób mówiących po ukraińsku, które tutaj pracują, rozwijają się. Ale gdzieś ciągle jest cień milczenia, cień tego, czego nie zdołaliśmy wyjaśnić. Jesteśmy tu dziś po to, żeby zaświadczyć, że już nigdy nie zapomnimy o tych ofiarach, że będziemy się domagali prawdy. Te dwa wielkie narody w Europie muszą budować swoje relacje na prawdzie – mówił wicewojewoda dolnośląski.

–Spotykamy się dziś we Wrocławiu w innych czasach, by upamiętnić ofiary tamtego ludobójstwa, jak i Ukraińców, którzy broniąc swoich sąsiadów, również stracili życie – mówił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Po uroczystościach przy Mauzoleum miała miejsce Eucharystia w intencji ofiar zbrodni sprzed 77 lat w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Przewodniczył jej bp Jacek Kiciński. – Tamten trudny czas byłby jeszcze trudniejszy, gdyby nie wiara naszych przodków – mówił ksiądz biskup i zapewniał, że Bóg nigdy nie męczy się człowiekiem, dlatego nigdy nie rezygnuje z człowieka. Bóg pragnie naszego szczęścia.

Tłumaczył, że dar wolności dany ludziom oznacza możliwość wyboru dobra lub zła. Grzech, odrzucenie Boga i Jego przykazań zawsze powodują cierpienie. – Każde odrzucenie Boga kończy się dramatem człowieka i wielu pokoleń. Tak stało się na Wołyniu. Od 1943 r. do lutego 1945 r. odrzucenie Boga i Jego przykazań doprowadziło do kulminacji zła i nienawiści. A skutkiem tego była śmierć męczeńska 50-60 tys. Polaków. Te liczby to nie statystyki, ale konkretne osoby, ich praca, ich cierpienia. To ludzie, którzy mieli swoje marzenia, którzy pragnęli żyć, kochać, troszczyć się o swoje rodziny – mówił bp Kiciński.

Zauważył, że przychodząc na świat otrzymujemy korzenie i skrzydła. Korzenie to zwyczaje, tradycja, kultura, wartości, jakimi się kierujemy w życiu. Dzięki korzeniom człowiek wie, kim jest i zna swoją tożsamość. Skrzydła natomiast sprawiają, że człowiek staje się otwarty na świat, na innych. Tymi skrzydłami jest życiowe powołanie, pasja czynienia dobra. Dramat Wołynia sprawił, że dla wielu te korzenie zostały wyrwane, skrzydła podcięte, dla niektórych zaś bezlitośnie zniszczone.

– Dziś po 70 latach patrzymy na to nie bez emocji, stawiamy sobie pytanie, dlaczego tak się stało. Jezus nam mówi, byśmy na pytania dotyczące Wołynia nie szukali odpowiedzi tylko na ziemi… Jezus nam pokazuje, że naszym celem jest niebo a ten czas na ziemi to tylko pielgrzymka. Wierzymy, że męczennicy Wołynia otrzymali nagrodę życia wiecznego. Powinniśmy uczynić wszystko, by podobny dramat nigdy się nie powtórzył – dodał biskup Jacek i zachęcił do budowania, na wzór patrona dnia, św. Benedykta z Nursji, kultury miłości, prawdy, przebaczenia i pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję