Reklama

Watykan

Z Watykanu

Troska o świat stworzony

Eko-Watykan

Rzym tonie w śmieciach: obrazy przepełnionych pojemników publikuje co raz światowa prasa. Jak zatem wygląda sytuacja w położonym w centrum Wiecznego Miasta Watykanie? Czy „wyspa świętych” również boryka się z problemem nadmiaru śmieci? Na te pytania odpowiedział Rafael Ignacio Tornini, szef działu ogrodnictwa i służb komunalnych w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego w rozmowie z włoską agencją Ansa.

Najmniejsze państwo na świecie jest również jednym z najbardziej „zielonych”, w końcu znaczna część jego terytorium jest pokryta ogrodami. Jednorazowy plastik wkrótce stanie się przeszłością – powiedział Tornini. A śmieci? Aby je zebrać i poddać recyklingowi, Watykan ma swój własny system, który jest w dużej mierze zgodny ze standardami ustalonymi przez Unię Europejską. Od 2016 r. w państwie istnieje nawet specjalne składowisko odpadów, nazywane centrum ekologicznym. W pierwszych 6 miesiącach tego roku 98 proc. śmieci, które wylądowały na składowisku odpadów niebezpiecznych, zostało przesortowanych. Celem jest, oczywiście, 100 proc., co powinno zostać osiągnięte w przyszłym roku. Jeśli chodzi o „normalne” odpady, jeszcze 3 lata temu tylko 35 proc. było sortowanych; dziś odsetek ten wynosi 55 proc., a w ciągu 2-3 lat powinien osiągnąć poziom 75 proc. Watykan produkuje ok. 1000 ton odpadów rocznie.

RV

Raport o prześladowaniach

Alarmująca skala dyskryminacji chrześcijan

Reklama

W alarmującym tempie rośnie skala prześladowań i dyskryminacji, których doświadczają chrześcijanie. Wspólnota międzynarodowa nie wyciąga z tego żadnych konsekwencji albo w ogóle nie zwraca na to uwagi. Prześladowcy chrześcijan mogą liczyć na bezkarność – powiedział wiceszef papieskiej dyplomacji ks. Antoine Camilleri podczas prezentacji raportu na temat prześladowania chrześcijan.

Dokument ten został przygotowany na wniosek brytyjskich władz. W Rzymie zaprezentowano go w bazylice na Wyspie Tyberyjskiej. Świątynia ta została wybudowana ku czci św. Wojciecha. Po złożeniu w niej relikwii św. Bartłomieja zmieniono też jej nazwę. Z woli Jana Pawła II jest ona rzymskim sanktuarium nowych męczenników.

Ksiądz Camilleri zauważył, że w niektórych regionach świata dochodzi do tak daleko idących prześladowań, że można już mówić wręcz o ludobójstwie, systematycznym wymazywaniu obecności chrześcijan ze społeczeństwa i kultury. Dochodzi do tego również w miejscach, gdzie wyznawcy Chrystusa są pierwotnymi mieszkańcami.

RV

Evangelii gaudium

Jak wdrażać w życie wizję Franciszka

Reklama

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji organizuje II międzynarodowe spotkanie poświęcone perspektywom wdrożenia w życie Kościoła adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”. Odbędzie się ono w dniach 28-30 listopada br.

W spotkaniu wezmą udział biskupi, kapłani i świeccy, którzy w ramach konferencji episkopatów i na poziomie diecezjalnym zajmują się ewangelizacją oraz tematami jej pokrewnymi.

RV

Synod o Amazonii

Konstruktywna krytyka

Okrytyczne podejście do dokumentu roboczego przyszłego synodu biskupów o Amazonii apeluje kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina, że tekst ten nie ma nic wspólnego z magisterium Kościoła. Nie ma więc obawy, że krytykując dokument, atakujemy Ojca Świętego.

Instrumentum laboris, zdaniem kard. Müllera, jest słabe nie tylko pod względem teologicznym, ale w niektórych miejscach wręcz wprowadza zamieszanie w ważnych kwestiach wiary.

RV

Wolność religijna

Szczyt Watykan – USA

Watykan i Stany Zjednoczone zorganizują wspólnie spotkanie na temat wolności religijnej. Szczyt jest planowany na 2 października br. Ma służyć m.in. podkreśleniu znaczenia współpracy z organizacjami związanymi z religią w dziedzinie ochrony wolności religijnej.

VN

Z twittera papieża Franciszka

Wiara jest darem, który podtrzymuje żywą, głęboką i piękną pewność: jesteśmy dziećmi umiłowanymi przez Boga.

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w sferze finansów musimy zachować wyjątkową czujność

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe.Stock

Watykan stosuje najlepsze międzynarodowe standardy w walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu – zapewnia przewodniczący Urzędu Nadzoru i Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej. „W obecnym trudnym czasie musimy zachować wyjątkową czujność, bo choć jesteśmy tak małym państwem, to jesteśmy też miejscem przepływu finansów z całego świata ze względu na powszechność Kościoła” – zauważył w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego Carmelo Barbagallo.

Papieski urzędnik zapowiada kontynuację reformy finansów Stolicy Apostolskiej i wzmocnienie nadzoru. „Od kiedy podpisaliśmy układ monetarny z Unią Europejską, czyli od 2009 r., konsekwentnie wprowadzamy wszystkie regulacje mające na celu zapobieganie przestępstwom finansowym. Zwiększyliśmy przejrzystość finansową i zaostrzyliśmy kontrole” – zaznaczył Barbagallo.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję