Reklama

Niedziela Sandomierska

Zaproszenie dla młodzieży

Pod hasłem „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” w dniach od 7 do 9 czerwca odbędzie się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodzieży. Będzie ono wyjątkowe, bo przypada w 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu. Spotkanie młodzi rozpoczną w Klimontowie, a zwieńczeniem będzie wspólna modlitwa, i nie tylko, w Sandomierzu

Niedziela sandomierska 21/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

Spotkanie młodzieży

Ks. Adam Stachowicz

Zawichojskie spotkanie wspólne

Zawichojskie spotkanie wspólne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdzie przyjechać?

W tym roku młodych gościć będą parafie dekanatu Klimontów. Podaję przydział młodzieży z poszczególnych dekanatów do konkretnych parafii:

Chobrzany – młodzież z dekanatów: Ulanów, Koprzywnica, Tarnobrzeg;

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Goźlice – młodzież z dekanatów: Nowa Dęba, Janów Lubelski;

Kleczanów – młodzież z dekanatów: Pysznica, Połaniec;

Klimontów – młodzież z dekanatów: Baranów Sandomierski, Gorzyce, Raniżów;

Mydłów – młodzież z dekanatów: Ożarów, Opatów, Szewna;

Obrazów – młodzież z dekanatów: Modliborzyce, Zaklików, Sandomierz, Zawichost;

Olbierzowice – młodzież z dekanatów: Nisko, Stalowa Wola, Rudnik;

Szczeglice – młodzież z dekanatów: Ostrowiec Świętokrzyski, Świętokrzyski;

Świątniki – młodzież z dekanatów: Kunów, Staszów.

Na dobry start

Młodzi w pierwszy dzień spotkania, czyli 7 czerwca, już od godz. 15.00 mogą zgłaszać się w miejscu zakwaterowania (Chobrzany, Goźlice, Kleczanów, Klimontów, Mydłów, Obrazów, Olbierzowice, Szczeglice i Świątniki). Od godz. 19.00 wszyscy spotykają się na placu przed klasztorem w Klimontowie i tu nastąpi inauguracja Dni Młodych. „Strefę Mocy” (zobaczysz co to będzie) prowadzi Witek Wilk z grupą ewangelizacyjną. Przewidywane zakończenie pierwszego dnia nastąpi ok. godz. 21.30.

Zrobione z rozmachem

Dzień sobotni młodzi rozpoczną od wspólnego śniadania w parafiach zakwaterowania. Od godz. 9.30 wystartuje „Strefa Mocy” na placu przed klasztorem w Klimontowie. Następnie organizatorzy przygotowali konferencję oraz będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. W samo południe sprawowana będzie Eucharystia. Podczas wspólnego posiłku, a przewidywany jest grill, będzie czas na zabawy integracyjne i animację, którą mają poprowadzić dobrze znani i lubiani wodzireje z „Trio z Rio”.

Po Koronce do Bożego Miłosierdzia odbędzie się spotkanie z Pawłem Chustakiem „Chusti”. Ponadto w godz. od 15.00 do 16.00 będzie trwała w klasztorze adoracja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. W mobilnej poradni dla młodzieży będzie można porozmawiać na tematy narzeczeństwa, małżeństwa, kapłaństwa, życia zakonnego czy sekt. Po kolacji będzie dalszy ciąg „Strefy Mocy” na placu przed klasztorem. Zakończenie dnia spotkań nastąpi ok. godz. 21.00.

Reklama

Sandomierskie zwieńczenie

Ostatniego dnia po śniadaniu młodzi przejadą do Sandomierza. Tam od godz. 9.00 będzie miał miejsce „Marsz dla Życia i Rodziny” oraz zawiązanie wspólnoty na Błoniach Papieskich. Organizatorzy przewidzieli również w tym miejscu finał konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II. Centralnym punktem spotkania będzie Eucharystia o godz. 11.00. Po niej w programie jest jeszcze koncert Orkiestry Wojskowej oraz piknik rodzinno-młodzieżowy.

Na ostatni dzień do Sandomierza zaproszeni są wszyscy. Tu będziemy dziękować za 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu.

Wszystkich z całego serca zapraszam. Więcej informacji można znaleźć u swoich duszpasterzy w parafii.

* * *

Tak mówili młodzi po spotkaniu w ubiegłym roku

Katarzyna Proszek: – Wczorajszy dzień wywarł na mnie wielkie wrażenie. Pomógł mi jeszcze bardziej zbliżyć się do Jezusa. Pokazał jak wielką wspólnotą jesteśmy. Adoracja była najpiękniejszą, na jakiej kiedykolwiek byłam. Prawdziwie modlić można się nie tylko słowem, ale też śpiewem, czy tańcem.

Przemek Kotuła: – Dni Młodych to idealna okazja, by nawiązać nowe znajomości, za które jestem Panu Bogu wdzięczny, ale także, by pogłębić swoją wiarę. Osobiście bardzo podobają mi się adoracje, wieczory uwielbienia – ze względu na to, jak są prowadzone, można sobie usiąść, uklęknąć, pełna swoboda, oraz ze względu na liczbę uczestników, bo niecodziennie można spotkać tak dużo młodzieży, która uwielbia Boga. Warto przyjechać i owocnie spędzić 3 dni w bliskiej obecności Pana Boga.

Gabrysia Janik: – Dni Młodych to cudowny czas. Poznajemy wspaniałych ludzi, którzy przyjechali tutaj, aby się pomodlić oraz oderwać od szarej rzeczywistości. Chwile spędzone na każdym spotkaniu młodych są niesamowitymi wspomnieniami na całe życie. Adoracje i modlitwy są prowadzone w sposób, dzięki któremu młodzieży łatwiej jest przybliżyć się do Pana Boga. Oprócz tego, zawsze ciekawe i wartościowe są dodatkowe atrakcje. Myślę, że każdy powinien chociaż raz w życiu tego doświadczyć.

Reklama

Tomek Kluk: – To spotkanie jest dla mnie w tym roku szczególnie wyjątkowe. Poprzez wspaniałe spotkania, wspaniałych ludzi, aż do wspólnego uwielbienia Boga. To, co tutaj ma miejsce, pozwala mi nabrać sił do codziennej rzeczywistości, a spotykane osoby są wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń i sposobu patrzenia na życie oraz do odkrywania swojego powołania.

Ania Kwiatkowska: – Na Diecezjalne Dni Młodych przyjeżdżam, żeby spotkać się ze znajomymi oraz żeby umocnić się świadectwem ich wiary w Pana Boga. Udział w takich wydarzeniach dodaje mi też wiary w ludzi i siły do walki o to, aby na co dzień stawać się lepszym człowiekiem.

Kasia Bryła: – Współczesny świat biegnie bardzo szybko. Jednak kiedy nadchodzi czas Dni Młodych otrzymuję szansę zwolnienia biegu przez rzeczywistość. Te 3 dni dają mi chwilę na zastanowienie się nad swoją wiarą. Dni Młodych były dla mnie także czasem spotkań z ludźmi, z którymi mogłam wspólnie uwielbiać Boga. Te dni były dla mnie ważnym czasem odkrywania na nowo miłości Stwórcy do nas.

Krystian Kotuła: – Dni Młodych to dla mnie czas takiej refleksji i zadumy, ale również wielkiej radości. To wspaniały czas modlitwy, w trakcie której czujemy szczególną więź z Bogiem. Dni Młodych mnie zmieniają. Czynią ze mnie lepszego człowieka, wrażliwego na potrzeby bliźniego. Ta atmosfera, ci ludzie, ta modląca się wspólnota... Kocham to. Ten szczególny czas pozwala mi na miłość, obdarza mnie szczęściem i kształci na dobrego człowieka kochającego Boga.

Zebrał ks. Adam Stachowicz

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Madryt: młodzież związana z Taizé zaangażowana w inicjatywy parafialne

Młodzież przybyła na 41. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) bierze w niedzielę udział w licznych wydarzeniach organizowanych przez madryckie parafie. Centralnym punktem przedpołudniowego programu trzeciego dnia wydarzenia była Eucharystia w parafiach.

Jak powiedzieli KAI polscy uczestnicy organizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé ESM w stolicy Hiszpanii, już w sobotę podczas przygotowanego przez lokalne wspólnoty religijne programu mieli oni okazję do rozmów na tematy dotyczące Biblii w małych grupkach z uczestnikami wydarzenia przybyłymi do Madrytu. Kamil z Opola, który został zakwaterowany w pobliżu sanktuarium Instytutu Szensztackiego w Madrycie, wyjaśnił, że po południowej Mszy św. uczestnicy spotkania w wąskim gronie mogli porozmawiać i wspólnie podzielić się typowymi dla swoich krajów potrawami.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję