Reklama

Niedziela Świdnicka

Młodzi szukają Boga

Niedziela świdnicka 16/2019, str. VI

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Jacek Piskrzyński

Wspólny śpiew

Wspólny śpiew

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży powstało w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie władze komunistyczne zakazały działalności stowarzyszenia i dopiero na początku lat 90. XX wieku w niektórych ośrodkach w Polsce reaktywowano struktury KSM. Dziś prężnie działa w całym kraju, od 2004 r. również na terenie diecezji świdnickiej. Mottem członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 15 kwietnia 1995 r. w Rzymie podczas ogólnopolskiej pielgrzymki KSM: „Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”.

Reklama

Zasadniczym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego (Statut KSM). Jak deklarują sami członkowie świdnickiego KSM: „Jesteśmy grupą młodych ludzi, która pragnie twórczo i aktywnie wykorzystać młodość, spędzając swój wolny czas na chwałę Bożą. KSM to najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce w dzisiejszym szarym świecie. My, młodzi, spędzamy ze sobą wspaniałe chwile. Wspólnie bawimy się i modlimy. Często jeździmy na wycieczki, rekolekcje oraz chodzimy na pielgrzymki, gdzie jeszcze głębiej poznajemy Boga. Przychodząc na spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – mówiąc metaforycznie – wchodzimy po drabinie, która nazywa się formacja. Teraz ona czeka właśnie na Ciebie, a z nią mnóstwo zabawy, radości i nowych, fascynujących rzeczy. Oprócz formacji gromadzimy się, by śpiewać, razem się bawić, modlić i wciąż na nowo poznawać Chrystusa – źródło życia i szczęścia. Staramy się również rozwijać nasze umiejętności, które każdy z nas posiada. W naszej wspólnocie talenty się nie ukryją! Pamiętaj, że to, co nas łączy, to chęć poznania Jezusa, który wyzwala i daje życie wieczne. Teraz, kiedy jesteś młody, rzadko o tym myślisz, ale niekończąca się radość w obecności Boga, to przecież cel naszego istnienia”.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji świdnickiej prężnie działa na ziemi kłodzkiej. Na rekolekcje wielkopostne, które odbyły się w domu Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny w Kudowie-Zdroju, przybyli młodzi m.in. z Nowej Rudy-Słupca, Głuszycy oraz Szczawna-Zdroju. Rekolekcje prowadził ks. dr Paweł Kilimnik, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który podczas konferencji starał się przypominać, w jaki sposób należy je przeżyć. Ks. Jacek Piskrzyński, na co dzień pracujący w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, a podczas rekolekcji dla młodzieży w Kudowie-Zdroju wspierający organizatorów, podsumował te spotkania: „Czas Wielkiego Postu to wyjątkowy czas. Dlatego, że w tym okresie przypominamy sobie o zbawczych wydarzeniach, które miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu. Aby dobrze przygotować się do tych wydarzeń, młodzi ludzie z KSM-u mieli dobrą ku temu okazję, uczestnicząc w rekolekcjach wielkopostnych w Kudowie-Zdroju w gościnnym domu Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. W czasie tych duchowych przeżyć nie zabrakło również innych atrakcji. Była wspólna modlitwa brewiarzowa, posiłki i wyjście do Kaplicy Czaszek w Kudowie -Zdroju – Czermnej, gdzie przyjął nas ks. dr Damian Fleszar. Był też czas na wspólny śpiew i integrację, można było porozmawiać między sobą na różne tematy, zawiązać nowe przyjaźnie i pogłębić stare. W sobotę wieczorem uczestnicy obejrzeli film „Cristiada”, opowiadający o powstaniu katolickiego ruchu „Cristeros” przeciwko masońskiemu rządowi Meksyku w 2. poł. lat 20. ubiegłego wieku – obraz stanowiący przejmujący hymn o potędze wiary i o świętości.

2019-04-16 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek pobłogosławił i życzył  sukcesów Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży

Papież Franciszek przyjął ikonę św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózkówny podarowaną przez KSM i błogosławił na kolejne lata działalności stowarzyszenia. „To było zaledwie kilkuminutowe spotkanie, jednak serdeczność papieża oraz Jego otwartość i duch modlitwy poruszają i wzywają do naśladowania" – powiedział ks. Andrzej Lubowicki, asystent Generalny KSM.

Prezydium Krajowej Rady KSM  pielgrzymuje do Rzymu z okazji 30-lecia reaktywowania stowarzyszenia.

„Cieszę się, że papież nam pobłogosławił. Audiencja w auli Pawła VI, wygłoszona przez papieża katecheza oraz doświadczenie powszechności Kościoła, to coś, co długo będę nosił w sercu" - przyznał Tomasz Kasprzak, zastępca przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady KSM.

Podziel się cytatem
Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek przyjął ikonę przedstawiającą patronów KSM. To dar Druhen i Druhów ofiarowany następcy św. Piotra z okazji 30-lecia reaktywacji stowarzyszenia. Główne rocznicowe uroczystości wypadają w październiku 2020 r., ale członkowie KSM cały rok chcą dziękować i modlić się za dalszy rozwój organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję