Wydarzenie rozpoczęło przedstawienie w wykonaniu dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, zatytułowane „Ocalić od zapomnienia – historia mojej babci” przedstawiające opowieść o losie żydowskiej rodziny.
Następnie ks. Romuald Kosk, proboszcz parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, powiedział, że bogatą historią naszego miasta chcemy się podzielić z ludźmi XXI wieku, ludźmi stworzonymi przez tego samego Boga, a w różny sposób wyrażających swoją tożsamość religijną, kulturową i narodową. Natomiast Maria Koc, wicemarszałek Senatu, a zarazem inicjatorka powstania muzeum, podkreśliła, że naszym zadaniem jest przekazywanie przyszłym pokoleniom historii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Tadeusz Pikus odwołał się do obchodzonej w tym roku w diecezji drohiczyńskiej 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie. Wówczas podczas nabożeństwa ekumenicznego wybrzmiało, iż przez dialog można się pojednać i przeżywać wspólnotę.
Uroczystym momentem było wręczenie przez Marię Koc oraz ks. Romualda Koska medali Jana Dobrogosta Krasińskiego osobom, które dołożyły swoją cegiełkę do powstania muzeum. Tuż przed zejściem do podziemi miała miejsce modlitwa dziękczynna bp. Tadeusza Pikusa wraz z przedstawicielami innych wyznań i religii.
W wydarzeniu wzięli udział: Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Maria Koc, wicemarszałek Senatu, Daniel Milewski, poseł RP, oraz władze samorządowe. Licznie zgromadzili się także ludzie świata kultury, nauki i innych instytucji, jak również mieszkańcy Węgrowa i okolic. Wśród duchowieństwa nie zabrakło przedstawicieli Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz judaizmu.
Ekspozycja wystawy muzealnej poświęconej wielokulturowości Węgrowa jest dopiero częścią całego projektu, w ramach którego ma powstać Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.