Reklama

Aspekty

Lubuski Samarytanin 2018

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane statuetki Lubuski Samarytanin. 10 stycznia w siedzibie Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze na posiedzeniu Kapituły wyłoniono sześciu kandydatów w trzech kategoriach. Laureaci ostatecznie zostali zatwierdzeni przez bp. Tadeusza Lityńskiego. Wręczenie statuetek – 9 lutego w Nowej Soli

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2019, str. IV

[ TEMATY ]

statuetka

©rogerphoto - stock.adobe.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem nagrody Lubuski Samarytanin jest diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia. Nagrodę przyznano w 3 kategoriach:

Instytucje, stowarzyszenia, placówki medyczne

Stowarzyszenie św. Brata Krystyna w Gorzowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stowarzyszenie powstało w 1992 r. Działa ponad wszelkimi podziałami i jako organizacja współpracuje ze wszystkimi, którzy z dobrej woli pragną realizować statutową misję stowarzyszenia, tj. niesienie pomocy materialnej i duchowej potrzebującym pomocy. W jego ramach powstały jadłodajnie i 13 świetlic środowiskowych dla 300 dzieci. Przy stowarzyszeniu działają schroniska dla bezdomnych, noclegownie dla bezdomnych kobiet. Powstał również Ośrodek Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Ośrodek to także baza sportowa. Od 2005 r. rozpoczął swoją działalność Regionalny Ośrodek Społeczno-Zawodowy i Obywatelski, którego działalność jest ukierunkowana na nieodpłatną pomoc prawną. Od 2007 r. istnieje bezpłatna Lubuska Infolinia Obywatelska.

Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Zespołem DOWNA w Zielonej Górze

Stowarzyszenie działające od kilkunastu lat, zrzeszające ok. 50 rodzin niesie wszechstronną pomoc we wszystkich dziedzinach życia osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza z zespołem Downa, osobom zagrożonym marginalizacją społeczną oraz ich rodzinom lub prawnym opiekunom.

Pracownicy służby zdrowia

Włodzimierz Janiszewski

Reklama

Lekarz czynnie pracujący, pełny oddania, poświęcenia, o dużej wiedzy i wrażliwości. Społecznik, działał jako radny, a także w PCK, w „Powrocie z U” oraz w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Jako edukator szerzy profilaktykę prozdrowotną dotyczącą higieny zdrowia, szczepień, uzależnień: od alkoholu, nikotyny i narkotyków, pisząc na ten temat artykuły oraz udzielając licznych wywiadów. Dr Włodzimierz Janiszewski całą dotychczasową pracą, działalnością społeczną i życiem potwierdził, że zawód lekarza to nie tylko dobrze wykonywane rzemiosło, ale misja, powołanie i poświęcenie.

Jacek Zajączek

Założyciel i pierwszy kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w gorzowskim szpitalu. Oddany pacjentom dniem i nocą. Był kierownikiem Hospicjum św. Kamila. Jako lekarz OIOM stosował bardzo skuteczne, do dziś stosowane, uśmierzające ból zastrzyki. Zawsze pogodny, taktowny, otwarty na każdego chorego, zwłaszcza terminalnie. Zaangażowany w kształcenie młodego pokolenia lekarzy i pielęgniarek. Mówi, że medycyna tylko w podręcznikach jest łatwa, a w życiu nie. I że życie jest bogatsze niż książka. Obecnie pełni posługę lekarską w szpitalu w Drezdenku. Otwarty na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza chorych.

Wolontariusz

Ludwika Kaczmarczyk

Reklama

Z zawodu pielęgniarka. Pracę zawodową rozpoczęła 1 sierpnia 1967 r. Zawodowo pracowała przez 45 lat. Przez trzy lata na stanowisku pielęgniarki, sześć lat jako przełożona Lecznictwa Otwartego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Międzyrzeczu. Przez 35 lat pełniła funkcję Pielęgniarki Naczelnej w tymże szpitalu. W pracy zawodowej p. Ludwice zależało przede wszystkim na tym, aby w jej zakładzie pracy była w pełni realizowana misja, czyli „zdrowie chorego najwyższym prawem”. Priorytetem stała się opieka nad pacjentem od urodzenia aż do śmierci. Obserwowała ludzi w terminalnej fazie choroby, którzy umierali w cierpieniach często samotnie i bez przygotowania na spokojne odejście. Studiując na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu, widziała potrzebę, a zarazem konieczność sprawowania profesjonalnej opieki nad nieuleczalnie chorymi w swoim zakładzie pracy. Od 1989 r. rozpoczęła przygotowania do tej formy opieki. Na wstępie swojej działalności zorganizowała specjalistyczny kurs dla lekarzy, pielęgniarek i duchownych. W kursie poprowadzonym przez zespół szkoleniowy prof. Jacka Łuczaka z Poznania wzięło udział 146 osób. W 1994 r. obroniła z wynikiem bardzo dobrym pracę magisterską nt. „Moralne znaczenie opieki paliatywnej w życiu ludzi chorych na terenie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W grudniu 1994 r. zarejestrowała Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej im. św. Pięciu Braci Międzyrzeckich, które jest organem wspierającym działania chorych terminalnie leczonych w Oddziałach i Hospicjum domowym. Do końca 2012 r. prowadziła Hospicjum Domowe. Od grudnia 1994 do lutego 2003 r. była pierwszą przewodniczącą Stowarzyszenia, a obecnie jest Członkiem Zarządu. Decyzją Wojewody Gorzowskiego z dniem 1 grudnia 1994 r. została powołana na członka Wojewódzkiej Rady Opieki Paliatywnej. Organizowała konferencje i szkolenia dla pracowników i wolontariuszy. Bardzo ważne stało się wspieranie rodzin, w których byli pacjenci chorzy na choroby nowotworowe. P. Ludwika ustawicznie poszerzała swoją wiedzę m.in. na Podyplomowych Studiach Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu. Obroniła pracę podyplomową nt. „Wsparcie rodzin w opiece paliatywnej”. Od 2007 r. czynnie uczestniczyła w pracach komisji do spraw Opieki długoterminowej i paliatywnej działającej przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie. Prowadziła wykłady z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej na kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych organizowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych. W 2000 r. z rąk bp. Adama Dyczkowskiego otrzymała statuetkę „Człowiek Człowiekowi”. Od 1989 r. działa charytatywnie, wspierając ubogich i potrzebujących najpierw w Parafialnym Zespole Charytatywnym, a od 2000 r. w Parafialnym Zespole Caritas, działającym przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Anna Budynek

Wolontariuszka w Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze. P. Anna od początku istnienia Ośrodka sprawuje opiekę nad chorymi. Koordynuje i organizuje wolontariat. Jest osobą godną naśladowania przez swoją postawę wobec chorych. Zawsze znajduje czas na rozmowę. Jest doskonałym nauczycielem. Uczy młodzież wolontariatu. Jest bardzo dużym wsparciem dla chorych. Wiąże się z nimi emocjonalnie, duchowo i przez modlitwę. Towarzyszy chorym za życia, ale również po śmierci. Jest obecna na ich pogrzebach. Niesie pomoc ludziom, zachęca słowem i postawą do dawania innym dobroci.

2019-02-06 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inowrocław: Chór Halka laureatem nagrody „Ku chwale” kard. Józefa Glempa

[ TEMATY ]

chór

Inowrocław

statuetka

Bożena Sztajner/Niedziela

Inowrocławski Chór „Halka” jest tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale” ustanowionej przez kard. Józefa Glempa jako specjalne wyróżnienie dla osób zasłużonych w różnych dziedzinach życia publicznego. Wręczenie statuetki będzie miało miejsce 29 stycznia w Inowrocławiu, podczas Mszy św. z okazji 10. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa.

Tegorocznego laureata „Ku chwale” ogłoszono podczas zebranie Rady Instytutu Prymasa Glempa, które odbyło się 11 stycznia pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo na zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny

2025-04-14 08:38

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna za Ojczyznę

Mat.prasowy

Już we wtorek, 15 kwietnia uroczyste zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny, a 27 kwietnia – zawierzenie Polski i świata Bożemu Miłosierdziu.

W Wielki Wtorek decyzją ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka w bydgoskiej Katedrze będzie miało miejsce uroczyste zakończenie trwającej od 11 lutego Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny „Polska na Skale”. Nowenna jest inicjatywą wszystkich ludzi dobrej woli, w tym kapłanów, wiernych świeckich, wiernych z wspólnot katolickich, którym na sercu leży dobro Ojczyzny. Codziennie przez 9 tygodni rzesze Polaków w kraju i za granicą, prosząc o Boże Miłosierdzie i Boską interwencję dla Polski, odmawia jedną część Różańca św, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę za Ojczyznę. Wg statystyk, dołączenie do Nowenny zgłosiło przez stronę polskanaskale.pl prawie 11300 osób, 177 duchownych, ponad 400 parafii i klasztorów oraz prawie 300 wspólnot modlitewnych. Wiemy, że wiele osób modli się nie zgłaszając poprzez Internet swojego udziału w tym nabożeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję