Reklama

Jan Paweł II

Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II

Chrystus „nie żąda przelewu krwi, ale oczekuje, że nie będziemy paktować z szatanem i nie będziemy w żaden sposób handlować naszą wiarą” – mówił w homilii przy grobie papieża Polaka ks. Tadeusz Wojda, pallotyn, podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W Eucharystii wzięło udział ok. 70 księży, wiele sióstr zakonnych oraz pielgrzymi przybyli do bazyliki mimo deszczowej pogody. Tradycyjnie Mszę Świętą, sprawowaną po polsku w czwartki o godz. 7.10 transmitowało Radio Watykańskie, Radio Maryja oraz stacje regionalne.

* * *

Tekst homilii: Wspomnienie św. Agaty
Ks. Tadeusz Wojda, Watykan, 5 luty 2015 r.


Na liturgii Eucharystycznej, przy grobie św. Jana Pawła II, gromadzi nas również dzisiejsza Patronka, św. Agata, Męczennica.
Tradycja chrześcijańska przekazuje nam, że św. Agata przyszła na świat w rodzinie arystokratycznej w Katanii, na Sycylii, ok. 235 roku. Po przyjęciu chrztu postanowiła żyć w dziewictwie. Jako 16 letnia dziewczyna swoją niezwykłą urodą zwróciła na siebie uwagę namiestnika rzymskiego Sycylii. Chciał ją poślubić, ale ona odrzuciła jego propozycję. Na wszelkie sposoby starał się ją przekonać do małżeństwa, ale pozostała nieugięta do końca i wierna Chrystusowi, któremu poświęciła swoje życie. Zdesperowany namistnik kazał ją torturować, a gdy i to nie pomagało, kazał rzucić na rozpalone węgle. W ten sposób poniosła śmierć za wiarę w roku 251. Po tak heroicznej śmierci, chrześcijanie otoczyli jej grób wielką czcią, modląc się o jej wstawiennictwo, zwłaszcza w trudnych sytuacjach.
Patrząc na świadectwo męczeństwa św. Agaty, nie sposób nie przytoczyć słów św. Pawła z Listu do Koryntian: że Bóg wybrał to, "co niemocne, aby mocnych poniżyć" (1 Kor 1,26-31). Boża logika jest przedziwna i jakże czesto, dla nas ludzi, niezrozumiała i odmienna. Przykład Świętej pomaga nam zrozumieć, że to właśni ona zapewnia dar życia wiecznego, który jest celem każdego ludzkiego życia.
Ta logika, w życiu Męczennicy z Katanii, wyraża się w nieustannym umacnianiu własnej wiary. Codzienne pogłębianie przyjaźni z Chrystusem, poprzez modlitwę i praktyki religijne, sprawiło, że mimo młodzieńczego wieku, szybko dojrzała do podjęcia największej próby wiary, do dania najwyższego świadectwa, jakim jest śmierć męczeńska.
Ta logika wyraża się w całkowitym oddaniu życia w ręce Boże. Ta postawa była owocem doświadczenia wiary w rodzinnym domu i we wspólnocie wiernych, wiary opartej na wartościach ludzkich i chrześcijańskich, ukształtowanych w duchu Ewangelii. Dzięki temu Agata mogła poznać Jezusa i wybrać Go jako absolutną wartość i wyłączną miłość swego życia.
Ta logika wyraża się także w jej przeświadczeniu o słuszności wyboru Chrystusa, któremu poświęciła swoje życie. Nic nie było w stanie zmącić tego przeświadczenia, ani obietnice przyjemnego i rozkosznego życia, ani groźby okrutnych tortur, bowiem kierowało nią pragnienie dochowania wierności i czystej miłości ku Chrystusowi. My chrześcijanie XXI wieku, wspominając tę wielką Świętą, stawiamy sobie pytanie o aktualność jej chrześcijańskiego wzoru i przesłania. Żyjemy przecież w Kraju, gdzie nie musimy się ukrywać z wiarą, ani być prześladowani z jej powodu. W świetle jej przykładu, musimy sobie jednak postawić pytanie, czy nasza wiara jest jasna i wyraźna, czy jest godna spóścizny męczenników i tych wszystkich, którzy ją nam przekazali, bo przecież, jak oni kiedyś, tak my dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za jej przekazanie następnym pokoleniom! Stąd jej męczeństwo, jak i męczeństwo tysięcy chrześcian na całym świecie, jest dla nas nie tylko wzorem i umocnieniem, ale i pytaniem o naszą wiarę! Chrystus wprawdzie nie domaga się od nas ofiary z życia, ale oczekuje odpowiedzialnego chrześcijaństwa i autentycznego świadectwa życia, budowania naszych rodzin na fundamencie Ewangelii; nie żąda przelewu krwi, ale oczekuje, że nie będziemy paktować z szatanem i nie będziemy w żaden sposób handlować naszą wiarą; nie domaga się męczeństwa, ale, że na wzór dzisiejszej Świętej zatroszczymy się o stałe umacnianie naszej wiary, że ją ustrzeżemy przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zakusami, jakie niesie dzisiejszy świat. Posługując się modlitwą mszalną na dzisiejsze wspomnienie, prośmy zatem, aby św. Agata wypraszała nam dar wiary przez swoje męczeństwo i ofiarowane Panu życia w czystość. Amen.

2015-02-05 21:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzebnickie ślady Wojtyły i Wyszyńskiego

2020-05-26 18:07

Niedziela wrocławska 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Trzebnica

kard. Wyszyński

Grzegorz Kryszczuk

Wystawa zdjęć dokumentujących obecność kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Trzebnica świętowała setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i wspominała kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała się odbyć 7 czerwca. Ci dwaj wielcy Polacy kilkukrotnie odwiedzali tutejsze sanktuarium.

Uroczystej Mszy św. 24 maja przewodniczył ks. Piotr Filas SDS, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy. Na błoniach przed bazyliką ustawiono wystawę zdjęć dokumentujących obecność u grobu patronki Śląska kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Maj miesiącem kapłaństwa

2020-05-28 18:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz kapłaństwa

Krzysztof Świertok/BPJG

Swoją 25. rocznicę święceń kapłani z archidiecezji częstochowskiej świętowali na Jasnej Górze.

O. Samuel Pacholski witając przybyłych zaznaczył, że to nie tylko dziękowanie za ten przeżyty czas, ale także i proszenie – o wierność Bogu i opiekę Maryi. 

Arcybiskup Wacław Depo już na samym początku Eucharystii wskazał dwa słowa, które należy uwypuklić: wdzięczność i zobowiązanie. Wdzięczność za miłość, którą zostaliśmy obdarowani i zobowiązanie, które woła o wierność miłości i łasce. W homilii została przywołana adhortacja apostolska Jana Pawła II o Kościele w Europie – przestroga przed współczesnymi trendami tzw. pełzającej sekularyzacji. Pasterz przypomniał słowa papieża, o tym, że łatwiej jest dzisiaj deklarować się jako agnostycy, poszukujący niż jako wierzący. – Niewiara jest czymś naturalnym dla człowieka, podczas gdy wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego – podkreślał arcybiskup.

– Dzisiaj mamy podnieść głowę do góry, dlatego, że jesteśmy zawierzający Bogu, a nie tylko pochłonięci własnymi słabościami (…) Po to prosimy Ducha Świętego o Jego dary. Nie bójmy się wzywać Ducha Świętego, by nas odnowił, to On uzdalnia nas do odważnego zawierzenia Bogu we wszystkim – te słowa metropolity częstochowskiego zapadły w pamięć. 

Kapłani archidiecezji częstochowskiej dziękujący za 25 lat posługi:

Ceglarek Roman

Galec Marek

Karczewski Andrzej

Kłos Paweł

Kołodziejczyk Jacek

Leśniewski Stefan

Marciniec Jacek

Pisarek Roman

Rajczyk Robert

Smuga Krzysztof

Woźniak Mariusz

Wylaź Szczepan

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję