Reklama

Dla duszy seniora

Z czego mają się spowiadać seniorzy?

Skoro stworzeni jesteśmy przez Pana Boga do nieustannego rozwoju, to niezbędne jest uwzględnienie własnego życia duchowego jako priorytetu. Przeważająca liczba osób starszych w świątyniach potwierdza fakt, że w młodości, w okresie aktywności zawodowej takie potrzeby nie wydawały się nawet wierzącym ludziom na tyle istotne, by wyjść poza tradycyjne „standardy” praktyk religijnych.

I oto – wraz z przejściem na emeryturę, wraz z osłabieniem działalności zewnętrznej, „dzięki” ograniczeniom zdrowotnym czy finansowym – nareszcie mogą obudzić się zasadnicze pytania o sens ludzkiego życia, o nasze wiekuiste przeznaczenie.

Reklama

Sumienie zaczyna przypominać minione lata, wydarzenia, zmarnowane okazje, niewyznane grzechy, nieprzebaczone krzywdy, wyrządzone szkody… Przychodzi wtedy moment zauważenia sakramentu pokuty, budzi się potrzeba szczerej spowiedzi św. Tej szansy nie warto zmarnować!

Idealnymi warunkami do podsumowania minionego czasu i przeżycia dojrzałej spowiedzi św. z całego życia byłby udział w tzw. rekolekcjach zamkniętych. Na szczęście jest w naszej Ojczyźnie szereg ośrodków, w których można takich ćwiczeń duchowych doświadczyć – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i w sposób zorganizowany. Informacje znajdziemy w internecie, ale też z pewnością duszpasterze ułatwią realizację takiego zamierzenia. Taki „święty remanent” z jednej strony podsumuje i niejako zamknie wcześniejsze etapy życia, a z drugiej ukaże perspektywy dalszego wzrastania w latach, mądrości i łasce u Boga i u ludzi.

Jako seniorzy pewnie pamiętamy, że podczas przygotowań do Pierwszej Komunii św. zachęcano nas do regularnej spowiedzi św. – najlepiej raz w miesiącu, a gdyby pojawił się grzech ciężki – wtedy jak najprędzej to możliwe. Warto do takiej praktyki powrócić, odkrywając na nowo pierwsze czwartki, piątki i soboty miesiąca, aby w ten sposób wynagradzać Boskiemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy własne i całego świata.

A na co dzień – wieczorny rachunek sumienia. To on pokazuje wyraźnie, że największym problemem „domowych grzechów” jest zaniedbywanie dobra i niewykorzystywanie dostępnych środków uświęcenia. Skutkiem tego staje się duchowy marazm (acedia) i spowiadanie się wciąż „z tego samego”. Tymczasem: kto się nie rozwija – ten się cofa…

Zadania do wykonania:
Skorzystaj ze wzoru rachunku sumienia dojrzałego chrześcijanina, np. w opracowaniu ks. Aleksandra Zienkiewicza. To wielka pomoc, by Twoje sumienie ruszyło do działania.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję