Reklama

Niedziela Lubelska

Bilet do nieba

Niedziela lubelska 39/2018, str. III

[ TEMATY ]

krzyż

Paweł Wysoki

Czas nawiedzenia przypadł na święto Podwyższenia Krzyża

Czas nawiedzenia przypadł na święto Podwyższenia Krzyża

Kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża nawiedziła parafię pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Brzozówce w dniach 8-15 września. Kilka dni wcześniej rozpoczęły się tam rekolekcje, które poprowadził ks. Adam Bab z ekipą świeckich ewangelizatorów. Zwieńczeniem czasu „Źródła” była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło.

Reklama

W święto Matki Bożej Bolesnej u stóp krzyża zgromadziło się wielu parafian. Wśród nich wyróżniała się młodzież, która z rąk Księdza Biskupa otrzymała sakrament bierzmowania. Wraz z mieszkańcami Brzozówki na modlitwie trwał proboszcz ks. Jan Gaik, kapłani z dekanatu zakrzowieckiego z dziekanem ks. Dariuszem Ziółkowskim oraz z sąsiedniej Huty Józefów, która administracyjnie należy już do diecezji sandomierskiej. – Przed laty przyjęliśmy na siebie obowiązek wychowania dzieci w wierze. Z pomocą rodziny, kapłanów i wychowawców, z Bożym błogosławieństwem troszczyliśmy się o nasze dorastające dzieci. Dziś prosimy dla nich o sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Wiemy, że Duch Święty jest realną mocą przemieniającą serce człowieka. Gdy słuchamy Jego natchnień, to idziemy przez życie drogą świętości, drogą zbawienia ku niebu – mówili rodzice. Do symbolu drogi odniósł się również ks. Jan Gaik. Na początku Liturgii przytoczył anegdotę św. Ojca Pio, który opowiadał współbraciom o podroży koleją niezbyt rozgarniętego pasażera. Chcąc przejechać się nową trasą, ów pasażer został niejako przymuszony do zakupu biletu tam i z powrotem. Gdy podczas podróży przez wykuty w skale tunel, zrobiło się ciemno, a do środka przez otwarte okna wpadał gryzący dym, podróżny zaczął pytać z strachem, gdzie ten pociąg jedzie. Znajdujący się obok kapłan zażartował, że chyba do piekła. Na taką odpowiedź podróżny od razu odparł: Ja mam bilet powrotny. – Jak podróżni jesteśmy na peronie; prosimy o pomoc w zadomowieniu się w Bożym pociągu, który nas zawiezie do nieba. A ci, którzy zastanawiają się, czy wsiadać, niech w Słowie Bożym i pasterskim nauczaniu otrzymają bilet powrotny, by mogli zacząć życie od nowa, po Bożemu – mówił ks. Jan Gaik.

– Ostatnie dni w liturgii Kościoła i waszej parafii upływają pod znakiem krzyża. Wczoraj przeżywaliśmy święto Podwyższenia Krzyża, dziś dzień Matki Bożej Bolesnej. Jak zapowiedział starzec Symeon, serce Maryi przeszył miecz boleści, gdy trzymała w swoich ramionach martwe ciało Jezusa; to największy ból świata, gdy matka widzi śmierć swojego dziecka. Stajemy u stóp krzyża, z którego spłynęła krew obmywająca świat z grzechu, by zawierzyć nasze życie największej Miłości, by prosić o łaski dla wszystkich parafian, a szczególnie dla młodzieży i modlimy się, by ziarno słowa Bożego i dary Ducha Świętego złożone w sercach nie zbutwiały, ale owocowały pięknem życia chrześcijańskiego – mówił bp Mieczysław Cisło. Jak podkreślał, dla kształtowania człowieczeństwa potrzeba nie tylko rozwoju intelektualnego, ale nade wszystko duchowego, które daje tak potrzebną mądrość życia. Ksiądz Biskup zaapelował, by ci, którzy doświadczyli żywego spotkania z Chrystusem przez wiarę i świadectwo życia prowadzili bliźnich ku niebu.

Czytelną odpowiedzią na potrzebę świadczenia o Bogu wśród ludzi były słowa zapisane w księdze peregrynacyjnej: „Dziękuję za niezwykłe rekolekcje, za święty czas spędzony z Jezusem, za wspaniałych ludzi, którzy prowadzili spotkania. Był to dla mnie błogosławiony czas, bo dostałam szansę na pełniejsze życie razem z Chrystusem; Jezu, dziękuję, że mnie uchroniłeś od śmierci, za szczęśliwe powroty moich dzieci do domu, za ocalenie życia mojego taty i syna, że w trudnych chwilach wspomagasz całą rodzinę”.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jadwiga moc czerpała z krzyża

[ TEMATY ]

krzyż

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

- Stała pod wawelskim krzyżem, zdając sobie sprawę z tego, że na mocy jej decyzji rozstrzygnięte będą losy zbawienia wielu, wielu ludzi i to przez całe pokolenia - mówił o św. Jadwidze abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów z Poznania, z parafii pod jej wezwaniem.

Pielgrzymi wraz z proboszczem - ks. Zbigniewem Reguckim TChr uczestniczyli we Mszy św. w Katedrze Walewskiej przy grobie swojej świętej patronki. Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski. Przywieźli ze sobą replikę czarnego krucyfiksu, przed którym modliła się św. królowa Jadwiga, by arcybiskup Marek Jędraszewski go poświęcił. Krzyż zawiśnie w ich świątyni w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję