Reklama

Niedziela Kielecka

Wielki Odpust Wiślicki – wieki tradycji

Wiślica wraca do tradycji świętowania tego odpustu przez cały tydzień, co – jak podkreśla ks. Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz wiślickiej bazyliki, służy przypominaniu i budowaniu rangi Wiślicy jako ogólnopolskiego ośrodka kultu maryjnego i kolebki chrześcijaństwa

Niedziela kielecka 39/2018, str. III

[ TEMATY ]

odpust

TD

Zakończenie Wielkiego Odpustu Wiślickiego

Zakończenie Wielkiego Odpustu Wiślickiego

W święto Narodzenia NMP w Wiślicy gościła kilkakrotnie królowa Jadwiga, co potwierdzają źródła. W prezbiterium zachował się też cenny fresk przedstawiający scenę narodzenia Maryi, czyli obrazujący tytuł wiślickiej bazyliki. Nie tylko Jadwiga, także Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki, św. Kinga czy św. Kazimierz Królewicz (synowie królewscy byli tutaj wychowywani przez Długosza) znali i odwiedzali wiślicką kolegiatę, ze szczególnym uwzględnieniem 8 września. Do Wiślicy przybywali przedstawiciele szlachty i senatorów (herby znacznych rodów zachowały się w bazylice) oraz duchowieństwo. Kapituła wiślicka należy do jednej z najstarszych w tym regionie Polski – liczy co najmniej 600 lat.

Odpust wiślicki ma bogatą tradycję, z udziałem grup pielgrzymich z południowej części Polski oraz bractw różańcowych.

Reklama

Uroczystości odpustowe w Wiślicy w 2018 r. rozpoczęły się 2 września, a ich kulminacją była sobota 8 września – święto Narodzenia NMP, w tradycji zwane świętem Matki Bożej Siewnej, łączone ze święceniem ziarna. Do wiślickiego sanktuarium przybywali pielgrzymi z różnych części Polski. W wigilię święta Narodzenia NMP wierni wzięli udział we Mszy św. w intencji ojczyzny, którą odprawił wikariusz generalny ks. Dariusz Gącik.

Do gościnnego domu, przypominającego Nazaret, a zarazem miejsca ważnego od stuleci, ale i w ostatnich latach na mapie diecezji, biskup kielecki, głoszący homilię, przyrównał Wiślicę.

– Od wieków Wiślica to piękny i otwarty dom, gdzie przychodzimy do Matki Jezusa i do Jej Syna. Ona pierwsza wita tutaj z ujmującym uśmiechem i z pokornym i pełnym wiary pokłonem – mówił Ksiądz Biskup nawiązując do unikatowego wizerunku Madonny Uśmiechniętej w ołtarzu głównym. – Podejmujemy pielgrzymi trud tylko dlatego, że wciąż chcemy słuchać dobrych rad najlepszej z Matek (…). Maryja od zawsze obecna w życiu Kościoła zaprasza swoje dzieci, aby pozostały z Nią w komunii wiary, nadziei, miłości, tak jak powinno wyglądać życie każdego chrześcijanina bez wyjątku – zauważył Biskup Kielecki. Podkreślił znaczenie domu w życiu każdego człowieka, który jest „naszym punktem odniesienia”. – Dom rodzinny uczy kochać, szanować, wybaczać. Zanim zdobędziemy wykształcenie, dom rodziny uczy nas, jak być szlachetnym człowiekiem – zauważył bp Piotrowski.

Reklama

Przykład Matki Bożej i Jej skromnego życia przeciwstawił „naszym czasom, które pokochały zgorszenie”, gdy tymczasem „ewangeliczne obyczaje kształtują przyszłość człowieka”, a „oferta świata jest złudna i przemijająca”. – Umiejmy szlachetnie żyć – apelował Ksiądz Biskup.

Na zakończenie kilkudniowych uroczystości Wielkiego Odpustu Wiślickiego do sanktuarium przybyła Pielgrzymka Diecezjalna, aby uczestniczyć w całodziennym programie duszpasterskim i odpustowej Sumie. Grupy pątników przybywały do Wiślicy już od rana. Po wprowadzeniu w historię sanktuarium, pielgrzymi wysłuchali konferencji pt. „Jak czcić Matkę Bożą”. Wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wiślica to ważne sanktuarium maryjne na ziemiach polskich, prapoczątki chrześcijaństwa, a przy tym atrakcyjny obiekt turystyczny. Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.

Obecny kościół – przykład dobrze zachowanej architektury gotyckiej (z elementami romańskimi) zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, jako czyn ekspiacyjny za zamordowanie ks. Marcina Baryczki. Kościół był rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej), z ok. 1300 r. To jedyne takie wyobrażenie Maryi z tamtego okresu w Polsce.

Czy wiesz, że...

? W Wiślicy miał ukrywać się książę Władysław Łokietek. Było to w czasie walk o zjednoczenie państwa polskiego na przełomie XIII i XIV. Wyparty z Krakowa przez Czechów znalazł schronienie w podziemiach romańskiego kościoła. Pewnej nocy, gdy modlił się i wypowiedział słowa „okaż się nam Matką”, usłyszał głos: „Władysławie, powstań, idź, a zwyciężysz”. Gdy Łokietek objął tron, kazał zbudować nową gotycką świątynie. Według innej wersji książę miał widzenie we śnie. Matka Boska pocieszyła go, zapowiadając szczęśliwy koniec walki o zjednoczenie kraju.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czeladź czci swojego Patrona

Niedziela sosnowiecka 20/2019, str. 5

[ TEMATY ]

odpust

Agnieszka Raczyńska

Odpust parafialny zgromadził licznych wiernych

Odpust parafialny zgromadził licznych wiernych

Odpust parafialny to niezwykle ważne wydarzenie w każdej wspólnocie. Są to imieniny parafii zawsze bardzo uroczyście obchodzone. Na dzień odpustu kościoły są odświętnie dekorowane, zapraszani są sumiści ze słowem Bożym, a także kapłani z dekanatu. Po sumie – na którą zapraszane są orkiestra dęta, chór, asysta – odbywa się procesja wokół kościoła, a później wierni mają możliwość oddania czci relikwiom swojego patrona

Tak właśnie było 8 maja br., kiedy to wspólnota parafialna św. Stanisława BM obchodziła odpust parafialny. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję