Reklama

Polonijny odpust w Turcji

Tegoroczny odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w polskiej wsi Adampol (Polonezköy) 25 sierpnia br. miałem okazję poprowadzić jako dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

Mała grupa rodaków, bo zaledwie 18 osób, zgromadziła się na Mszy św., by wraz z o. Michałem Sabaturą, karmelitą, prowadzącym duszpasterstwo polskojęzyczne w Stambule, podziękować Matce Bożej za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i wszelkie łaski doświadczane w jedynym polskim kościele w Turcji. Podziękowałem zgromadzonym na Mszy św. za ich wierność i podkreśliłem, że Maryja jest nie tylko drogą Chrystusa do nas, ale także drogą do Chrystusa. Cały kult maryjny to droga do świętości. Na zakończenie przekazałem w darze dla kościoła patenę.

Reklama

Osada Adampol, utworzona w 1842 r., była przeznaczona przede wszystkim dla polskich żołnierzy tułaczy, którzy po klęsce powstania listopadowego zostali karnie wcieleni do armii rosyjskiej i wysłani na Kaukaz. Tę polską kolonię utworzono w wyniku umowy podpisanej przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Na własność wykupił ją jego syn – książę Władysław.

Od początku założyciele Adampola – książęta Czartoryscy wiele troski poświęcali zapewnieniu osadnikom opieki duszpasterskiej. W kościele wybudowanym ponad 100 lat temu maleńka już parafia gromadzi się w każdą sobotę na Eucharystii, by trwać w wierności Chrystusowi i Matce Bożej w duchu polskości i tradycji ojców. Papież Polak – św. Jan Paweł II dwukrotnie spotkał się z adampolanami – w Stambule w 1979 r., a w 1992 r. – w Watykanie. Podczas pierwszego spotkania powiedział do nich: „Rzadko gdzie na świecie tak długo przetrwało skupisko polskie z dala od Ojczyzny”. Podarował im wtedy kielich do kościoła.

Adampolscy parafianie wielką troską otaczają swój kościół. W 2014 r. odbyły się jubileuszowe obchody 100-lecia jego istnienia. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej i bł. Augusta Czartoryskiego to wyjątkowa świątynia, przez lata wyczekiwana, zbudowana dzięki wsparciu ludzi dobrej woli.

Autor jest dyrektorem Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu.

2018-09-25 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję