Reklama

Połączyła ich Polska

Od 7 października 2018 R. w sześciu kolejnych numerach „niedzieli” prezentowane będą sylwetki wybitnych polaków, którzy doprowadzili naszą ojczyznę do niepodległości: ... w drodze ku WOLNOŚCI – OJCOWIE NIEPOdLEGŁOŚCI 1918 – 2018
Przedstawimy sylwetki: Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego

„Ojcowie Niepodległości” to kolekcja prezentująca sylwetki sześciu najwybitniejszych osobistości, które wywarły istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach niewoli. Już od najbliższego numeru (nr 40 na 7 października) w sześciu kolejnych wydaniach „Niedzieli” będziemy zamieszczać sylwetki Ojców Niepodległości.

Noty biograficzne wraz z fotografiami będą dobrą okazją do przypomnienia życia, działalności i bohaterstwa naszych liderów narodowych.

Reklama

Kup sześć kolejnych numerów wydania papierowego „Niedzieli”. Z każdego numeru wytnij kupon oraz odpowiedz na trzy pytania konkursowe, które zostaną wydrukowane w „Niedzieli” nr 45 (z datą 11 listopada 2018 r.). Wszystkie kupony oraz odpowiedzi wyślij do Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w naszym edukacyjnym konkursie. Wśród uczestników zostaną rozlosowane nagrody. Szczegóły w regulaminie na następnej stronie. Więcej na: www.niedziela.pl .

Ojcowie niepodległości

Pochodzili z różnych środowisk. Mieli odmienne, czasem skrajnie przeciwstawne poglądy w wielu dziedzinach życia. Kłócili się i zwalczali politycznie. Wydawało się, że nic ich nie łączy, a wszystko dzieli, że przepaść między nimi jest nie do pokonania.

Reklama

Mieli odmienne wizje odrodzonej Ojczyzny, Jej ustroju, prawa, stosunków z sąsiednimi narodami. A jednak połączyła ich Polska. W godzinie realnej szansy na Jej niepodległość potrafili wznieść się ponad swoje partyjne, środowiskowe interesy, potrafili zrezygnować z własnych dążeń w imię wspólnego dobra i przekonać do takiej postawy swoich zwolenników.

Ojcowie Niepodległości. Było ich wielu. Z całej rzeszy zasłużonych dla sprawy niepodległości osób wybraliśmy tylko kilku przedstawicieli najbardziej znaczących środowisk politycznych i społecznych ówczesnej Polski: Ignacego Daszyńskiego – wybitnego działacza socjalistycznego, Wojciecha Korfantego – bojownika o polskość Śląska i Wielkopolski, Wincentego Witosa – działacza ruchu ludowego, niekwestionowanego przywódcę chłopów, Ignacego Jana Paderewskiego, który wykorzystywał swoją ogromną popularność za granicą dla sprawy polskiej, Romana Dmowskiego – założyciela Narodowej Demokracji i wreszcie Józefa Piłsudskiego, który swój autorytet budował na frontach I wojny światowej i w więzieniach.

Grzegorz Gadacz

Regulamin konkursu „Połączyła ich Polska”

1. Konkurs „Połączyła ich Polska” jest organizowany przez Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z siedzibą w Częstochowie przy ul. 3 Maja 12. Konkurs związany jest ze sprzedażą premiową kolejnych numerów „Niedzieli”.

2. Rozpoczyna się 7 października 2018 r., zakończy 30 listopada 2018 r.

3. Udział w konkursie polega na zebraniu kompletu kuponów zamieszczonych w Tygodniku Katolickim „Niedziela” w sześciu numerach od 40. z datą 7 października 2018 r. do 45. z datą 11 listopada 2018 r. Muszą to być kupony oryginalne, wycięte z papierowego wydania „Niedzieli”. Drugim warunkiem udziału w konkursie jest udzielenie odpowiedzi na 3 pytania konkursowe, które zostaną zamieszczone w 45. numerze „Niedzieli” z datą 11 listopada 2018 r. Komplet kuponów oraz odpowiedzi na pytania prosimy przesłać pocztą tradycyjną pod adresem: Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa. Należy podać swoje imię, nazwisko i dokładny adres do korespondencji, a na kopercie dopisać: „Konkurs «Połączyła ich Polska»”. Termin nadsyłania kuponów wraz z odpowiedziami na pytania mija 30 listopada 2018 r. Decyduje data stempla pocztowego.

4. Spośród nadesłanych odpowiedzi wraz z kuponami zostaną wylosowane 2 osoby, które otrzymają voucher na tygodniowy pobyt dla jednej osoby w sanatorium „Marconi” w Busku-Zdroju, ufundowany przez firmę Uzdrowisko Busko-Zdrój. Następnie zostanie wylosowanych kolejnych 20 osób, które jako nagrodę otrzymają kalendarz ścienny na rok 2019 Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz książkę „100 modlitw za Polskę”. Jest to książka wydana przez „Niedzielę” w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – owoc konkursu „Niedzieli” pod narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

5. Nagroda zostanie wysłana pocztą, stąd prośba o podanie przez uczestników dokładnego adresu korespondencyjnego.

6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w numerze świątecznym „Niedzieli” z datą 23 grudnia 2018 r.

7. Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać pocztą elektroniczną pod adresem: marketing@niedziela.pl z zaznaczeniem w temacie: Konkurs „Połączyła ich Polska” lub telefonicznie pod numerem: 34 369 43 02.

8. Nadesłanie odpowiedzi na pytania wraz z kompletem sześciu kuponów konkursowych jest równoznaczne z zaakceptowaniem wszystkich postanowień regulaminu.

9. Konkurs jest adresowany do osób pełnoletnich. Uczestnikami konkursu nie mogą być pracownicy Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Uwaga: Zgodnie z art.13 ust.1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Redakcja i Administracja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa. Dane osobowe nie będą przekazywane innym odbiorcom danych poza podmiotami uprawnionymi na mocy przepisów szczególnych.
Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do wzięcia udziału w konkursie „Połączyła ich Polska”. W przypadku niepodania danych niemożliwy jest udział w tym konkursie. Administrator przechowuje Pani/Pana dane osobowe przez okres przewidziany przepisami szczególnymi.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych (IOD): rodo@niedziela.pl .
Ma Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

2018-09-25 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję