Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezjalne Dziękczynienie Za Plony

Niedziela sosnowiecka 35/2018, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Jarosław Ciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gospodarzem tegorocznego Diecezjalno-Powiatowo-Gminnego Święta Plonów była gmina Ogrodzieniec. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu sprawowana pod przewodnictwem pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Wśród koncelebrujących kapłanów znalazł się m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Wszystkich gości przywitał gospodarz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, ks. kan. Jacek Furtak.

Do wspólnego świętowania zostali zaproszeni rolnicy z terenów wiejskich diecezji sosnowieckiej reprezentowani przez przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, kół łowieckich, pszczelarze, hodowcy gołębi. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, władz szczebla ministerialnego, samorządowego i duchowieństwa. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ogrodzieniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Sierpień i wrzesień to szczególne miesiące dożynkowe, w których rolnicy mają swoje święto plonów. Z dawien dawna jest ono okazją do dziękczynienia Bogu za pomyślne zbiory, do radości i zabawy po ciężkiej pracy – stwierdził diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Leszek Kołczyk.

Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Wyraził on wdzięczność wszystkim rolnikom za ich trud i pracę, z której my korzystamy, jedząc codzienny chleb.

– Dzisiaj przychodzimy na te nasze uroczystości, aby z jednej strony podziękować Stwórcy za plony, a z drugiej, aby Go prosić o błogosławieństwo dla tych, którzy ciężko na roli pracują, dla tych, którzy nas bronią i żywią, dla rolników, ogrodników, sadowników i działkowców. Poucza nas Słowo Boga Wszechmogącego, że to wszystko, co mamy, pochodzi od Boga. On jest Stwórcą tego świata i wszechświata. Możemy śmiało powiedzieć, że ziemia, wszechświat, gwiazdy i plony to jest dar Boga. W liście skierowanym do człowieka, jakim jest Pismo Święte, czytamy: „Bądźcie wdzięczni!”. Co to znaczy? Za wszelkie dobrodziejstwa i dary mam się odwdzięczyć. Bywa jednak tak, że człowiek zapomina o Stwórcy i nie wyraża Mu wdzięczności. Jak pisał św. Ignacy Loyola: „Kiedy się to rozważa w obliczu Jego Boskiej dobroci, to wśród wszelkich wyobrażalnych niegodziwości i grzechów niewdzięczność należy do najbardziej obrzydliwych rzeczy wobec naszego Stwórcy i Boga i wobec stworzeń, które uczynił On dla swojej Boskiej i wiecznej chwały; jest ona zapoznaniem otrzymanych dóbr, łask i darów; przyczyną, początkiem i źródłem wszelkiego zła i grzechów”. O tym, że mamy być wdzięczni uczył nas Pan Jezus. Z uzdrowionych trędowatych wrócił tylko jeden, by Mu podziękować. Co takiego jest w nas, że zapominamy powiedzieć: dziękuję? To pycha, która sprawia, że zapominamy podziękować dobremu Stwórcy. I przekonanie: mnie się wszystko należy. Te dożynki są takim wielkim dziękczynieniem – mówił w kazaniu bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Po zakończeniu Mszy św., według dożynkowego zwyczaju, uformował się barwny korowód, który przemaszerował na błonia przy ogrodzienieckim zamku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Starostami tegorocznych dożynek byli Marcin Pająk z Udorza i Marta Kasprzak-Świderska z Szyc. Oficjalną część pod zamkiem uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz występy kapeli Żarnowiacy i kapeli Janicek.

Najpiękniejszy wieniec

W Święto Plonów w centrum uwagi znalazły się dożynkowe wieńce, których wykonanie i precyzja oraz pomysłowość były imponujące. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział ponad trzydzieści podmiotów. Oceniając wieńce, jury zwracało uwagę przede wszystkim na kunszt, rodzaj użytych materiałów – w tym obecność przynajmniej 4 zbóż, udział akcentów patriotycznych i ogólny wyraz artystyczny. Komisja konkursowa w składzie: ks. Tomasz Zmarzły, Iwona Rajca i Iwona Kuźniak najwyżej oceniła wieniec przygotowany przez KGW Wola Kalinowska reprezentujący parafię pw. św. Katarzyny w Sąspowie i postanowiła przyznać grupie wieńcowej pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Gmina Ogrodzieniec – parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Gieble, trzecie miejsce Gmina Pilica i Koło Gospodyń Wiejskich w Pilicy. Także wszystkie pozostałe delegacje wieńcowe otrzymały wyróżnienia i nagrody pieniężne. Organizatorzy postanowili ponadto przyznać nagrodę specjalną dla Szlachty Skarżyckiej, która udekorowała przepięknymi dziełami ze słomy całą miejscowość i miejsca, w których odbywały się uroczystości i na trasie przejścia korowodu, w tym sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu i teren zamku ogrodzienieckiego. Nagrody ufundowali wspólnie Biskup Sosnowiecki oraz Starosta Zawierciański.

Reklama

– Co roku zbieramy się, by wspólnie przygotować wieniec na dożynki. Robimy kompozycję na szkielecie wykonanym z drutu. Tradycja mówi, że powinien być wykonany na cztery strony świata, a każde ramię musi być wykonane z innego zboża. Nasz wieniec zrobiony jest z żyta, pszenżyta, pszenicy i owsa. Później zdobimy go darami ziemi: owocami, warzywami, kwiatami i ziołami. Wszystko musi być świeżo zebrane. W środku kompozycji kładziemy specjalnie wypieczony na tę okoliczność chleb – opowiadają gospodynie Koła Gospodyń Wiejskich, które brały udział w konkursie.

Kultywowanie tradycji

– Dożynki, zwane również wieńcowinami, obchodzone są z okazji zakończenia zbiorów zbóż. Obecnie zagłębiowskie dożynki to święto o charakterze zarówno kościelnym, jak i świeckim. Rozpoczynają się Mszą św., po czym uczestnicy w barwnym korowodzie przechodzą do miejsca, w którym odbywa się dalsza część uroczystości. Najczęściej jest nim boisko szkolne, stadion lub po prostu kawałek łąki lub pola w pobliżu kościoła czy remizy strażackiej. Po przemarszu uczestników korowodu i złożeniu wieńców dożynkowych następuje oficjalna część uroczystości – powitanie zaproszonych przedstawicieli władz i gości, przemówienia, występy kół gospodyń wiejskich, zespołów folklorystycznych i młodzieżowych. Potem mają miejsce występy kabaretów, gwiazd muzyki rozrywkowej i zabawa taneczna. Uroczystościom towarzyszy prezentacja płodów rolnych oraz wyrobów i osiągnięć pszczelarzy, piekarzy, hodowców ptactwa, a także uprawiających owoce i warzywa. Ponadto na stoiskach można zapoznać się z dziełami rzemiosła artystycznego, następuje też promocja kultury Zagłębia Dąbrowskiego – opowiada etnograf i kustosz Muzeum Saturn w Czeladzi Dobrawa Skonieczna-Gawlik.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za plony

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Adam Łazar

Chleb od starostów dożynkowych w Załużu

Chleb od starostów dożynkowych w Załużu

Żniwa zakończone. Zebrano plony. Nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za dary ziemi. Są nim dożynki.

Ostatnie w tym roku dożynki w powiecie lubaczowskim odbyły się w niedzielę 4 września w Załużu (gmina Lubaczów), Niemstowie (gm. Cieszanów), Wólce Horynieckiej (gm. Horyniec Zdrój). Gminno-Dekanalne Święto Plonów w gminie Lubaczów – dekanalne, bo na terenie gminy znajduje się 5 parafii dekanatu Lubaczów – rozpoczęło się Mszą św. w parafialnym kościele Matki Bożej Opieki w Załużu. Eucharystii przewodniczył dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. Homilię wygłosił rodak z Załuża, franciszkanin z klasztoru św. Marii Magdaleny w Przemyślu, ojciec Jan Szpyt. W koncelebrze byli też dwaj proboszczowie: ks. Tadeusz Maciejko z Załuża i ks. Dominik Samulak z Łukawca. Po nabożeństwie i poświęceniu wieńców barwny korowód dożynkowy, składający się z orszaku konnego, dwóch dorożek, pięknie ustrojonych traktorów z wozami i przyczepami, na których jechały misternie wykonane wieńce dożynkowe wraz z wykonawcami, ruszył w kierunku stadionu sportowego na dalsze świętowanie. Były okolicznościowe przemówienia, a po nich dwa obrzędy: zakończenia żniw w wykonaniu zespołu Niespodzianka, podczas którego żniwiarze wręczyli na ręce gospodarza gminy, Wiesława Kapla oraz jego małżonki snopek żniwny ze zbóż z pięknym obrzędem obtańczenia wieńca w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kresy oraz drugi obrzęd: dzielenia się chlebem. Przynieśli go gminni starostowie dożynek Beata Bobecka z Baszni Dolnej i Kamil Bosek z Bałaji oraz starostowie sołectwa Załuże: Dorota Antosz i Paweł Pukas i przekazali gospodarzowi gminy Lubaczów, Wiesławowi Kaplowi. Chlebem upieczonym z tegorocznej mąki częstowali uczestników dożynek.

CZYTAJ DALEJ

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. A. Przybylskiego: w Kościele spotykamy się ze Zmartwychwstałym pod postacią Chleba i Wina

2024-03-29 14:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

31 marca 2024, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję