Tegoroczny odbył się w sobotę 11 sierpnia, dokładnie w dniu, w którym wspominamy św. Filomenę. Odpustową Mszę św. odprawił o. Damian Stachowicz. W homilii mówił o wierności. – Wierność mierzy się stopniem realizacji obietnic. Trudno mówić, że wiernym przyjacielem jest ten, który pięknie mówi, a swych słów nie realizuje. To słowa bez pokrycia. W wierności jest dochowywanie obietnic – mówił franciszkanin, podając jako przykład osoby wiernej, św. Filomenę. – Filomena obiecała Bogu, że będzie żyć tylko dla Niego. Wolała oddać swoje młode życie, by zrealizować daną obietnicę. Pozostała wierna. Wierność jej tym elementem jej życia, dzięki której dzisiaj oddajemy jej cześć i na którą warto dziś wskazać.
Po Mszy św. proboszcz wspólnoty ks. Jarosław Wawak zaprosił ludzi pod bramę kultury na uroczyste otwarcie pierwszego Dolnośląskiego Święta Rodzin. Wydarzenie poprowadzili: Mariusz Węgłowski (na co dzień aktor serialowy i muzyk) oraz Anna Gużda, koordynator Dolnośląskiego Święta Rodzin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Kochani, przed chwilą przekroczyliśmy bramę kultury. Będzie się działo! Przed wami spora dawka kultury, rekreacji i zabawy, jak w dobrym filmie familijnym – przywitała gości Anna Gużda. Mariusz Węgłowski dodał, że na Dolnośląskim Święcie Rodzin będzie jak u Pana Boga w ogródku. I rzeczywiście tak było!
Reklama
Na uczestników Dolnośląskiego Święta Rodzin czekało sporo atrakcji: rodzinne warsztaty, wspólne gry i zabawy, konkursy z nagrodami, recital ks. Jakuba Bartczaka „złap rap”, występ chóru „Filomena” oraz scholi „Dzieci Filomenki”, tańce integracyjne i wiele innych.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się spektakl o życiu św. Filomeny „Wierna i niezłomna”, w reżyserii Elżbiety Gajdy. Zgromadził on w świątyni tłumy, które następnie pozostały, by wziąć udział w nabożeństwie do św. Filomeny, z możliwością ucałowania relikwii świętej.
Dolnośląskie Święto Rodzin to wydarzenie współfinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Aktywny Dolny Śląsk”. – 667 osób poparło naszą inicjatywę, dzięki czemu udało się uzyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Z tego miejsca chcę wszystkim podziękować za oddanie głosów i zaangażowanie – mówi ks. Jarosław Wawak, proboszcz gniechowickiej wspólnoty. Pierwsze Dolnośląskie Święto Rodzin skupiło w Gniechowicach mieszkańców z wielu rejonów Dolnego Śląska oraz gości z zagranicy – z Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.