Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Olkuski Senior+

Caritas… w tym słowie zawiera się działalność charytatywna i humanitarna, która obejmuje człowieka i jego potrzeby – duchowe i materialne. –Wypływa ona z ewangelicznego przykazania miłości i ma na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania. Nasze zadania to niesienie pomocy osobom potrzebującym, jak i zachęcanie innych do aktywnego zaangażowania w działalność charytatywną. Głównymi adresatami podejmowanych przez sosnowiecką Caritas działań są osoby ubogie. Szczególną wagę przywiązujemy do opieki nad dziećmi, starszymi, niepełnosprawnymi ale pomagamy także uzależnionym, chorym i samotnym – podkreśla dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ks. Tomasz Folga

Niedziela sosnowiecka 34/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

senior

pomoc

Michał Latos

Dom Senior+ jesienią otworzy swoje drzwi

Dom Senior+ jesienią otworzy swoje drzwi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród wielu inicjatyw tej instytucji służących człowiekowi jest jadłodajnia w Olkuszu, która od wielu lat zabezpiecza gorące posiłki ubogim, bezdomnym, samotnym, chorym, uzależnionym oraz będącym w trudnej sytuacji materialnej. W okresie letnim z posiłku w niej korzysta dziennie ok. 80 osób, a w okresie jesienno-zimowym liczba ta wzrasta do 100-110 osób. Dla 30% korzystających z olkuskiej jadłodajni przy ul. Żuradzkiej 16 gorąca zupa jest jedynym wartościowym posiłkiem w ciągu dnia.

Jedyny w mieście

Poddasze budynku jadłodajni już za około 2 miesiące wypełni się seniorami, bo to właśnie dla osób 60+ Caritas sosnowiecka wraz z Gminą Olkusz otworzy Dzienny Dom Senior+. 23 lipca dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomasz Folga oraz burmistrz Olkusza Roman Piaśnik podpisali umowę na wyposażenie oraz prowadzenie domu. Będzie w nim miejsce dla 30 osób nieaktywnych zawodowo. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w mieście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z myślą o podopiecznych

Na seniorów czekała będzie wyspecjalizowana kadra oraz nowocześnie wyposażone sale. Ludzie powyżej 60. roku życia będą mogli spędzać tutaj czas od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. W domu urządzone zostaną pokoje i sale dla podopiecznych, a wśród nich m.in.: świetlica, kuchnia, sala multimedialna, pomieszczenia do terapii indywidualnej i poradnictwa oraz zwiększenia i utrzymania aktywności ruchowej, sala zabiegowo-pielęgniarska, a także szatnia, pralnia i suszarnia.

– Nasi podopieczni będą mogli liczyć na opiekę i wsparcie personelu oraz innych specjalistów, pomoc w różnych czynnościach dnia codziennego, gorący posiłek, atrakcyjne programy aktywizacji ruchowej i umysłowej oraz możliwość udziału w spotkaniach integracyjnych. Zapewniamy także organizację wyjazdów o charakterze kulturalnym oraz udział we wspólnych uroczystościach okolicznościowych – podkreśla ksiądz dyrektor Tomasz Folga.

Rozwój i wsparcie

Rekrutacja do Dziennego Domu Senior+ rozpocznie się tuż po wakacjach a zajmie się nią Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki finansowe, które pozyskały na ten cel zarówno Gmina Olkusz, jak i sosnowiecka Caritas. I tak Gmina Olkusz otrzymała na ten cel wsparcie w wysokości 80 tys. zł, które pozwoli na zakup niezbędnego wyposażenia. Wiadomo też, że 20 tys. zł wkładu własnego pokrył budżet Gminy. Z kolei Caritas na olkuski Dom Senior + przeznaczyła niemalże 500 tys. zł. – Udało się zdobyć pieniądze dzięki naszym sponsorom i przyjaciołom, dlatego to właśnie do nich za pośrednictwem „Niedzieli Sosnowieckiej” kieruję ogromne wyrazy wdzięczności, które płyną w szczególności do Fundacji TIMKEN, Caritas Polska, PPUH DOLOMIT, Grupy Sylikaty Sp. z o.o. oraz do Firmy Superdrew z Olkusza. Jestem przekonany, że ten dom będzie wyjątkowym miejscem dla osób w wieku 60+, pragnących spędzić czas w przyjaznym towarzystwie oraz spokojnych warunkach umożliwiających relaks, rozwój i wsparcie – zaznacza ks. Tomasz Folga.

2018-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25-lecie Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Niedziela przemyska 31/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Caritas

Archoiwum Caritas Diecezji Przemyskiej

W tym roku przypada srebrny jubileusz wznowienia działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ogólnodiecezjalne uroczystości z tej okazji odbyły się 20 czerwca br. w Przemyślu. Świętowanie rozpoczęło się w archikatedrze przemyskiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał sens, piękno i potrzebę czynnej miłości bliźniego, która swoje najgłębsze źródło i uzasadnienie znajduje w miłosierdziu samego Boga. Pasterz Kościoła przemyskiego zwrócił również uwagę, że troska o człowieka znajdującego się w potrzebie powinna wyrażać się m.in. w tym, że stwarza się mu odpowiednie warunki do tego, by rozwijał swoje możliwości. Dzięki temu osoba ta może odnaleźć sens życia oraz właściwe sobie miejsce w społeczeństwie. Po Eucharystii zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy zgromadzili się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia

2026-06-24 14:01

[ TEMATY ]

ostrzeżenia

fala upałów

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam nawet 34 st. C, w nocy do 20 st. C.

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję