Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej w Praszce

Kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wraz z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej i wspólnotą Parafii Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce zaprasza na uroczystość Odpustu Kalwaryjskiego Zaśnięcia Matki Bożej, która odbędzie się 12 sierpnia 2018 r. o godz. 11 z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i abp. Wacława Depo

Niedziela częstochowska 31/2018, str. I

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce

Uroczystość rozpocznie się procesją z kaplicy Domku Zaśnięcia Matki Bożej na szczyt Kalwarii, gdzie będzie sprawowana Suma odpustowa, a po niej procesja do kościółka Grobku Matki Bożej. Całej uroczystości będzie przewodniczył i okolicznościowe słowo Boże wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, najbliższy świadek świętości Jana Pawła II. Będzie to pierwsza wizyta pastoralna kardynała w historii miasta Praszka i tej części regionu. Księdzu Kardynałowi będzie towarzyszył pasterz Kościoła częstochowskiego – abp Wacław Depo.

Doroczna procesja Zaśnięcia Matki Bożej odbywająca się z Jej Domku na szczyt Kalwarii, a później do kościółka Jej Grobku, jest jedynym tego typu religijnym wydarzeniem w naszej archidiecezji. W tym roku, na zakończenie tej unikalnej kalwaryjskiej liturgii, nieopodal symbolicznego Muru Świątyni Jerozolimskiej, będzie miało miejsce poświęcenie Kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, gdzie w jej górnej części znajduje się ołtarz Nawiedzenia św. Elżbiety i bł. Bartola Longa. Tam też zostaną umieszczone jego relikwie oraz dolna część z ołtarzem Narodzenia i Męczeństwa św. Jana. Owa piętrowa kaplica wchodzi w skład Dróżek Matki Bożej i św. Józefa. Wokół górnej części tej kaplicy otoczonej gankiem z kolumnami pielgrzymi będą mieć możliwość kontemplowania scen bliblijnych przedstawionych na obrazach z tekstami „Magnificat” i „Benedictus”, a ponadto sceny wyczekiwania Elżbiety na Jej krewną Maryję. W środkowej części górnej kaplicy na jej frontowej ścianie znajduje się ikona Matki Bożej Królowej Palestyny, która jest patronką Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, natomiast na lewej stronie znajduje się obraz pierwszego błogosławionego tego Zakonu – Bartola Longa oraz jego relikwie, które Kalwaria w Praszce otrzymała w ostatnim czasie od abp. Tommasa Caputa z Pompei we Włoszech.

Reklama

Bł. Bartolo Longo był świeckim tercjarzem dominikańskim, który zawierzył swe życie Maryi, Matce Bożej Różańcowej, oraz założył poświęcone Jej Sanktuarium w Pompejach. Urodził się 10 lutego 1841 r. w Latiano, w południowych Włoszech. W Kolegium Ojców Pijarów otrzymał gruntowne wykształcenie, a następnie rozpoczął studia prawnicze uwieńczone doktoratem. Ulegając wpływom antykatolickim swojej epoki, stracił wiarę. Dzięki wsparciu duchowemu o. Alberta Redente odnalazł drogę do Boga. Ten powrót radykalnie odmienił jego życie. Porzucił znakomicie zapowiadającą się karierę prawniczą, oddając się wyłącznie głoszeniu Ewangelii i dziełom miłosierdzia. Swoją działalność misjonarską rozwinął szczególnie w Pompejach, gdzie podjął się katechizacji mieszkańców i rozpoczął krzewienie tradycji modlitwy różańcowej. Bł. Bartolo Longo realizował wielkie dzieła miłosierdzia; zakładał sierocińce, żłobki, szkoły, tworzył domy opieki dla dzieci więźniów oraz warsztaty pracy dla lokalnej młodzieży. Dzięki niemu powstało w Pompejach zupełnie nowe miasto – miasto Królowej Różańca Świętego. To on zapoczątkował modlitwy Różańca piętnastu sobót, Nowennę Pompejańską i Suplikę, które dziś odmawiają miliony wiernych na całym świecie. Zmarł 5 października 1926 r., trzymając w ręku różaniec, który towarzyszył mu zawsze i wszędzie.

26 października 1980 r. św. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Ufamy, że relikwie pierwszego błogosławionego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Bartola Longa przyczyniać się będą teraz i w przyszłości na Kalwarii w Praszce do jeszcze powszechniejszego odmawiania Różańca Pompejańskiego. Już dziś serdecznie zapraszamy także 28 października br. na Kalwarię w Praszce. Tego dnia o godz. 11 zostanie odprawiona przez abp. Wacława Depo Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Królowej Palestyny również z udziałem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Zwierzchnictwa w Polsce. Pierwsza taka uroczystość odpustowa odbyła się przed rokiem na Jasnej Górze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza EMCSSH, wielkiego przeora naszego Zwierzchnictwa.

Od Niedzieli Palmowej, tj. od 25 marca br., do 25 marca 2019 r. Kalwaria w Praszce otrzymała od Ojca Świętego Franciszka przywilej odpustu zupełnego na prawach papieskich. Zapraszamy więc na Kalwarię w Praszce, aby jak najobficiej w tym szczególnym czasie łaski Roku Jubileuszowego czerpać dar miłosierdzia Ojca, którym jest przywilej odpustu zupełnego.

2018-08-01 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzciniec z tradycjami

Niedziela kielecka 37/2014, str. 1, 6

[ TEMATY ]

odpust

TD

Krzyż w ołtarzu głównym kościoła w Trzcińcu

Krzyż w ołtarzu głównym kościoła w Trzcińcu

Solennie świętowano odpust maryjny 15 sierpnia, równie uroczyście zapowiada się 14 września – święto patronalne parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzcińcu, w dekanacie sędziszowskim. Piękny krzyż w ołtarzu głównym w otoczeniu scen przypominających historię jego odnalezienia oraz zadbany kościół świadczą o przywiązaniu parafian do ich świątyni i inspirują ks. kan. Stanisława Gila – od ponad roku proboszcza w Trzcińcu – do dalszych działań.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję