Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Opolu oraz Biblioteka Śląska w Katowicach serdecznie zapraszają na konferencję poświęconą życiu i twórczości Zofii Kossak.
Temat konferencji brzmi: „Odmiany wolności w życiu i twórczości Zofii Kossak”. Wydarzenie jest ściśle związane z obchodzoną w 2018 r. 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 50. rocznicą śmierci pisarki.
Celem konferencji jest złożenie hołdu Zofii Kossak – wybitnej pisarce, patriotce, działaczce społecznej oraz świadkowi wiary katolickiej. Twórczość Kossak była przeniknięta troską o naród i jego przyszłość, a także wartościami chrześcijańskimi. Szczególnie bohaterską postawą wykazała się w czasie II wojny światowej, niosąc bezinteresowną pomoc prześladowanej społeczności żydowskiej.
Konferencja obejmuje swą tematyką całokształt życia i twórczości Zofii Kossak – przybliży jej ciekawą biografię i twórczość na tle burzliwej historii Polski XX wieku.
Zachęcamy wszystkich do udziału w naszym wydarzeniu. W twórczości i życiowej filozofii pisarki każdy znajdzie coś dla siebie. Dobroć, miłość, otwartość na innych i bezinteresowna pomoc to główne wytyczne życiowej drogi Zofii Kossak.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Z informacji, które zostały udzielone naszej redakcji w związku z artykułem, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" odnośnie do ks. Teodora Sawielewicza, twórcy „Teobańkologii”, przypominamy, że Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała oświadczenie, w którym poinformowano o powołaniu specjalnej komisji.
Jak przekazała Archidiecezja Wrocławska w komunikacie z 16 grudnia 2025 roku, decyzja o utworzeniu Komisji ds. zbadania funkcjonowania fundacji Teobańkologia została podjęta przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego w związku z rozwojem działalności fundacji oraz szeroką skalą jej inicjatyw duszpasterskich i medialnych. Celem komisji jest zbadanie działalności fundacji, zapewnienie jej przejrzystości oraz pogłębienie współpracy pomiędzy fundacją a Kościołem.
Australia odnotowuje bezprecedensowy skok liczby eutanazji. Od 2019 roku w ten sposób życie zakończyło ponad 7200 osób, z czego aż 3329 przypadków miało miejsce od połowy 2024 do połowy 2025 roku. Obecnie eutanazja stanowi od 1 do nawet 3 proc. wszystkich zgonów w kraju, a eksperci ostrzegają, że statystyki te będą rosły, gdy przepisy będą dalej liberalizowane.
Jak donosi „The Australian”, najwięcej przypadków odnotowano w Queensland, gdzie mimo krótkiego czasu obowiązywania przepisów (od stycznia 2023 r.), eutanazja doprowadziła do śmierci 2110 osób. W Nowej Południowej Walii, gdzie prawo to działa zaledwie od listopada 2023 roku, wspomagane samobójstwo stało się przyczyną zgonu 1426 osób. Najstarszy system w Wiktorii wykazuje 1683 zgony ogółem. Szybki wzrost w ostatnim roku tłumaczy się mniejszymi rygorami prawnymi w stanach, które najpóźniej przyjęły te regulacje.
Fundacja Małych Stópek z Fundacją Donum Vitae przekazały wsparcie potrzebującym
19 milionów złotych – tyle wynosi łączna wartość wsparcia przekazanego potrzebującym podczas bożonarodzeniowych akcji Fundacji Małych Stópek we współpracy z Fundacją Donum Vitae. Dzięki zaangażowaniu tysięcy darczyńców i wolontariuszy z całej Polski pomoc trafiła do dzieci, samotnych matek, osób chorych, starszych i ubogich - informuje Vatican News. Jedno ze świadectw chwyta za serce.
Podziel się cytatem
– podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News ks. Tomasz Kancelarczyk, kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz prezes Fundacji Małych Stópek. To właśnie akcja „TAK nieWiele” przyciąga z roku na rok coraz więcej osób, które chcą okazać serce przez drobne, spersonalizowane prezenty.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.