Reklama

Niedziela Sandomierska

Mocni miłością

Jednym z rozlicznych dzieł prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” w Sandomierzu. Siedziba placówki mieści się w dwóch miejscach przy ulicach Opatowskiej i Trześniowskiej. Jest to szkoła dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W ostatnich dniach pracownicy i podopieczni wykazywali wzmożoną działalność z powodu Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie oraz obchodów Tygodnia Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To jedyna w Sandomierzu i powiecie sandomierskim placówka zajmująca się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, np.: niedowidzeniem, niedosłuchem, z epilepsją, z autyzmem, itp.

– W ramach ośrodka funkcjonują następujące szkoły: Przedszkole Specjalne, Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Podstawowa dla Uczniów z Autyzmem, Gimnazjum Specjalne, Gimnazjum Specjalne dla Uczniów z Autyzmem, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy i Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. W ośrodku są prowadzone zajęcia edukacyjne, rehabilitacyjne i rewalidacyjne. Jest on również miejscem, gdzie uczniowie czują się bezpiecznie i mają stworzone warunki do wszechstronnego rozwoju oraz możliwość realizacji swych pasji w różnych dziedzinach – wyliczają odpowiedzialni za prowadzenie działa Caritas. Szkoła uczy, pomaga wchodzić w życie i wychowuje w duchu nauki katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Oczywiście, odbywa się regularna katecheza. Wspólnie przeżywamy Mszę św. w każdy piątek, a w pierwsze piątki miesiąca uczniowie przystępują do spowiedzi. Dzieci niemówiące mają możliwość skorzystać z sakramentu pokuty przy pomocy specjalnej książeczki zawierającej piktogramy. Organizowane są rekolekcje szkolne w Wielkim Poście, jasełka, misterium pasyjno-wielkanocne, dzień papieski, tydzień wychowania, tydzień biblijny i wspólne kultywowanie tradycji chrześcijańskich związanych z przeżywanymi świętami. Czynimy to najczęściej poprzez pantomimy lub inscenizacje. Uczniowie przygotowywani są do sakramentów świętych (spowiedź, I Komunia św. i bierzmowanie) – wylicza ks. Marek Walczak, katecheta w placówce.

Więcej wiedzieć o autyzmie

Inauguracja Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie odbyła się w Ośrodku „Radość Życia” na początku kwietnia. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Różnymi drogami biegnie ludzkie życie, ale wszyscy szukamy szczęścia i miłości”. Podczas spotkania podopiecznych i nauczycieli ośrodka przedstawiono program obchodów. – Celem programu jest popularyzowanie wiedzy nt. zaburzeń ze spektrum autyzmu w środowisku lokalnym. Działania mają uświadomić istotę autyzmu, a także wezwać do działania. Mają jednocześnie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób do­tkniętych tym zaburzeniem oraz ich rodzin. Stawiamy sobie za cel zdobywanie oraz dzielenie się wiedzą nt. autyzmu i innych całościowych zaburzeń rozwoju. Chcemy kształtować postawy akceptacji osób z autyzmem z zachowaniem ich indywidualności oraz włączyć te osoby w przestrzeń publiczną – informują organizatorzy akcji.

Reklama

Działanie rozpoczęło się w Poniedziałek Wielkanocny akcją „Polska świeci na niebiesko – Zaświeć i Ty”. Wszystko było połączone ze świętowaniem przy stole udekorowanym na niebiesko i ze spożywaniem niebieskich smakołyków. Organizatorzy chcieli sprawić, aby dziecko poczuło się bohaterem tego dnia. Wśród rozlicznych działań była również terapia miłością oraz radość z uroków wiosny z doświadczaniem świata przyrody. W kolejne dni odbyła się projekcja filmu „Tacy jak Wy” oraz ogłoszono konkurs plastyczny: „Jak niebieskie motyle fruwające do gwiazd”. Odbył się również Niebieski Bal – podopieczni ubrani na niebiesko tańczyli w rytm ulubionej muzyki.

Kolejnego dnia, propagując wiedzę nt. zaburzeń, rozdawano w mieście ulotki. Była możliwość konsultacji indywidualnych dla rodziców, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych problematyką autyzmu. Nie mogło zabraknąć konkursów, gier i zabaw sportowych. Zagadnienia w sposób szkoleniowy omawiała lekarz medycyny Ewa Urbanowicz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży oraz pracownik w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a także w Poradni dla Dzieci z Autyzmem i ich rodzin. Na co dzień Pani Doktor zajmuje się diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz terapią dzieci ujawniających współistniejące z autyzmem inne zaburzenia rozwojowe.

Reklama

Z imprez muzycznych warto zauważyć koncert w wykonaniu Pauliny Niedziałek, wyjątkowej uczennicy Szkoły Ponadgimnazjalnej w Tarnobrzegu oraz recital Marty Niciejewskiej z Częstochowy, mamy dziecka z autyzmem. Ponadto uczniowie wystąpili w przedstawieniu „Odpowiedzią na autyzm jest miłość”, które miało miejsce w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu.

Obchody Tygodnia Miłosierdzia

W świętowanie Diecezjalnej Caritas wpisał się obchodzony po raz 74. Tydzień Miłosierdzia. W dniach od 8 do 14 kwietnia w całej Polsce pod hasłem: „Mocni w Duchu Świętym” pochylano się nad osobami najbardziej potrzebującymi. Obchody otwarła Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto patronalne Caritas w Polsce.

– Chcemy podczas obchodów Tygodnia Miłosierdzia zwrócić uwagę na osoby, które świadczą miłosierdzie 24 godziny na dobę. Są nimi m.in. rodzice dzieci niepełnosprawnych – podkreślał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas, podczas inauguracji i wręczenia wyróżnień dla rodziców dzieci niepełnosprawnych „Mocni miłością”.

Z okazji Tygodnia Miłosierdzia również w diecezji sandomierskiej zostało przygotowanych szereg wydarzeń. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje możliwość skorzystania z darmowych badań i konsultacji medycznych. Przeprowadzona została akcja charytatywna pomocy dla chorego Adasia. Zainicjowany łańcuszek pomocy poprowadzili członkowie Szkolnych Kół Caritas. W sam dzień święta patronalnego Caritas organizowało „Białą Niedzielę” we wszystkich Centrach Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego i Rehabilitacji prowadzonych przez siebie. Wszyscy chętni mogli odbyć w tych placówkach bezpłatne badania i konsultacje medyczne.

Rozdanie wyróżnień

Caritas Diecezji Sandomierskiej 9 kwietnia w ramach obchodów Tygodnia Miłosierdzia zorganizowała spotkanie pracowników, podopiecznych i rodziców dzieci niepełnosprawnych, podczas którego wręczono wyróżnienia „Mocni miłością”. W ten sposób uhonorowano rodziców dzieci niepełnosprawnych za ich codzienne oddanie, miłość i trud w wychowaniu oraz kształceniu dzieci. – Rodzice dzieci niepełnosprawnych są wspaniałymi świadkami czynnego miłosierdzia i ofiarnej miłości. Poprzez swoje zaangażowanie i niestrudzone niesienie miłości są codziennymi cichymi bohaterami miłosierdzia. Często muszą rezygnować z osobistych planów, marzeń, oddając w pełni swój czas tym dzieciom. Obserwując ich podczas pracy w naszym ośrodku, dostrzegamy ich wielką determinację w pomoc niesioną swoim dzieciom. Są mocni miłością i naprawdę godni naśladowania. Dlatego oprócz szkoleń i szerokiego wsparcia, jakie udzielamy tym rodzinom, dziś chcemy wyróżnić i docenić ich naprawdę wielki dar niezłomnej miłości – podkreślał ks. Bogusław Pitucha.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, na której zgromadzili się nauczyciele i pracownicy oraz wychowankowie ośrodka „Radość życia”. Dzieciom towarzyszyli także rodzice i najbliżsi. Mszy św. przewodniczył ks. Bogusław Pitucha wraz z ks. Markiem Walczakiem pełniącym funkcję katechety w ośrodku. Po modlitwie ponad dwadzieścioro rodziców dzieci niepełnosprawnych otrzymało statuetki „Mocni miłością” za wspaniałą, pełną poświęceń i nieustannego zaangażowania opiekę nad swoimi dziećmi. Dalsza część uroczystości została przeniesiona do ośrodka „Radość życia”. Tam odbył się przegląd piosenki religijnej pt. „Obdarowani i mocni w Duchu Świętym”, w którym swoje zdolności zaprezentowali wychowankowie ośrodka. Podsumowaniem występów były warsztaty taneczne. Podczas spotkania rodzice mogli także zbadać oraz zdiagnozować wady postaw u swoich dzieci i zasięgnąć rady specjalistów.

Imprezy towarzyszące

W Ośrodku Rehabilitacyjno-Adaptacyjnym w Bojanowie odbyło się spotkanie liderów i wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas oraz inauguracja akcji charytatywnej. W Rudniku nad Sanem w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona Msza św. dla osób samotnych, starszych, chorych i bezdomnych. Ponadto seniorzy udali się na pielgrzymkę do Warszawy, a pracownicy Caritas na Ogólnopolską Pielgrzymkę Pracowników Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas w akcji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 8/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Karolina Krasowska

– Akcji jest sporo, więc na miarę możliwości czasowych i finansowych można się w nie włączyć – zachęca Anna Maria Fedurek

– Akcji jest sporo, więc na miarę możliwości czasowych i finansowych można się w nie włączyć – zachęca Anna Maria Fedurek

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jak co roku organizuje szereg inicjatyw, które mają nam pomóc jeszcze głębiej przeżyć okres Wielkiego Postu i przygotować nas do świąt Wielkanocy. Od kilu lat w ramach kampanii „1% podatku – 100% serca” zachęca także, by przekazując 1proc. podatku, wesprzeć jej działalność

Coroku, we współpracy z wolontariuszami Parafialnych Zespołów Caritas, wolontariuszami z Centrum Wolontariatu, z młodymi ludźmi ze Szkolnych Kół Caritas oraz Kół Wolontariatu działającymi w szkołach, organizujemy różnego rodzaju akcje wielkopostne i zachęcamy do udziału w nich wszystkich diecezjan. Tych akcji jest sporo, więc na miarę możliwości czasowych i finansowych można się w nie włączyć – zachęca Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Ten, kto kocha na wzór Jezusa, nie jest zniewolony sobą, jest wyzwolony do służby, do dawania siebie - powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję