Reklama

Z Jasnej Góry

Otwarcie

Sala Papieska św. Jana Pawła II w nowej odsłonie

Na Jasnej Górze zakończono prace budowlano-konserwatorskie realizowane w ramach projektu „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”. Został on przeprowadzony w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Z tej okazji 21 marca br. w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św. dziękczynna za pomyślne zakończenie projektu. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Po Mszy św. nastąpiły poświęcenie i uroczyste otwarcie całkowicie odnowionej Sali Papieskiej im. św. Jana Pawła II, która od wielu lat była nieczynna z powodu złego stanu technicznego. Teraz nabrała blasku i dzięki przeprowadzonym gruntownym pracom remontowym będzie mogła znowu służyć do organizacji konferencji i sympozjów oraz jako miejsce spotkań jasnogórskich pielgrzymów. Prace budowlano-konserwatorskie w ramach projektu trwały 15 miesięcy. Projekt przewiduje także wykonanie wirtualnego spaceru, który umożliwi zwiedzanie Jasnej Góry z każdego miejsca świata, o każdej porze. Wartość projektu to prawie 21 mln zł, z czego 18 mln zł stanowi dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Generalnym wykonawcą projektu jest Firma KARTEL S.A. z Jędrzejowa. Nadzór konserwatorski prowadził Aleksander Broda. Zakres prac w ramach projektu obejmował remont: Sali Papieskiej, Pokoi Królewskich, tarasów kurtyn południowej i wschodniej, tarasu Bastionu św. Rocha oraz atrium Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

***

Obrońcy życia zapraszają do uczczenia Dnia Świętości Życia i Narodowego Dnia Życia

Reklama

Zaproszenie na XXXVIII Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę – 7 kwietnia 2018 r. (sobota)

Program

9.30 – Msza św. koncelebrowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski); w czasie Mszy św. – złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Reklama

10.45 – przywitanie pielgrzymów przez o. Mariana Waligórę,

przeora Jasnej Góry (Aula o. Kordeckiego)

11.00 – słowo biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP

11.05 – „Naprotechnologia – etyczna, skuteczna metoda pomocy bezdzietnym małżonkom” – lek. med. Tadeusz Wasilewski, specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista naprotechnolog

12.00 – modlitwa „Anioł Pański”

12.05 – modlitwa różańcowa (prowadzi bp Jan Szkodoń)

12.30 – „Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci” – dr inż. Antoni Zięba, współzałożyciel Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

12.55 – „W służbie życiu i rodzinie – 25 lat Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia” – dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

13.15 – „«Christianitas» a przyszłość Unii Europejskiej” – Jakub Bałtroszewicz, sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka

13.30 – wręczenie nagród laureatom XIV edycji Konkursu im. bł. ks. J. Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”

13.50 – przerwa

14.30 – Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich (prowadzi ks. prał. Stanisław Maślanka, asystent kościelny Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci)

15.30 – zakończenie pielgrzymki

Zapraszamy wszystkich obrońców życia!

W imieniu organizatorów: Halina i Czesław Chytrowie, Paweł Wosicki, Antoni Zięba

Patronat medialny: Dwutygodnik Młodzieży Katolickiej „Droga”, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”, Magazyn „Głos dla Życia”

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka organizuje wyjazd autokarowy na pielgrzymkę.

Więcej informacji na: www.pro-life.pl .

***

Krótko

• Z 10 na 11 marca odbyło się doroczne nocne czuwanie Ruchu Szensztackiego z udziałem ponad 2 tys. osób z Polski, Niemiec, ze Słowacji i z Białorusi. Obecny był o. Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu Szensztackiego. Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji gliwickiej Jan Wieczorek.

• 16 marca przybyli przedstawiciele Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL. Głównymi celami ich pobytu w sanktuarium były odsłonięcie tablicy ku czci Żołnierzy Wyklętych i wręczenie odznaczeń Kapituły.

• 16 marca Apelem Jasnogórskim rozpoczęło się całonocne czuwanie konfratrów, przyjaciół i członków paulińskich wspólnot parafialnych wspierających dzieło Zakonu Paulinów.

• 22 marca po raz 11. pielgrzymowała na Jasną Górę społeczność akademicka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Studentom tradycyjnie towarzyszyli wykładowcy, absolwenci i przyjaciele WSKSiM. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM, i o. Zdzisław Klafka, rektor uczelni.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję