Reklama

Dookoła Polski

Unia korzystna dla Polski

Takie wystąpienia rozgrzewają do czerwoności głównie polityków. Coroczne exposé szefów MSZ w Sejmie wspiera rządząca koalicja, a suchej nitki nie zostawia na nim opozycja. Tak było i w tym roku, gdy min. Jacek Czaputowicz mówił, że warunkiem skuteczności polskiej polityki zagranicznej jest ścisła współpraca między prezydentem a rządem, ich wzajemne wspieranie się. Najważniejszym zaś celem naszej dyplomacji powinny być bliskie stosunki z USA – od tego zależy bezpieczeństwo kraju i całego regionu. – Wzmacnianie więzi transatlantyckich jest fundamentalnym zadaniem polskiej polityki bezpieczeństwa – mówił min. Czaputowicz.

Celem Polski jest silna Unia Europejska, bo w niej silna będzie także Polska. Jednak Unia – osłabiona, znajdująca się wciąż we wszechstronnym kryzysie, dotknięta falą eurosceptycyzmu – musi być równa, a polska dyplomacja powinna twardo walczyć o jej korzystny dla Polski kształt. – Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem – zastrzegł Czaputowicz, nawiązując do przekraczania przez instytucje brukselskie swoich uprawnień.

Reklama

Polska nie zgodzi się też na narzucenie obowiązku przyjmowania imigrantów ani na znaczące ograniczenia w nadchodzącym budżecie funduszy strukturalnych. Wielkim zagrożeniem jest plan głębokiej integracji strefy euro, lansowany przez Emmanuela Macrona. Unia wielu prędkości rozpadnie się – ostrzegł Czaputowicz.

Wojciech Dudkiewicz

***

Sankcje za... Stream 2

Oświadczenie rzeczniczki Departamentu Stanu USA Heather Nauert, że firmy, które są zaangażowane w projekt Nord Stream 2, mogą „narazić się na sankcje w ramach CAATSA” – ustawy o przeciwstawianiu się przeciwnikom Ameryki poprzez sankcje – nie zabrzmiało zbyt dobitnie, ale ma spore znaczenie, bo jest kolejnym głosem w tej sprawie. Dwa tygodnie temu kilkudziesięciu amerykańskich senatorów zadeklarowało w liście swój sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Wezwali prezydenta Donalda Trumpa do zablokowania niebezpiecznego dla Europy projektu. Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km, dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

wd, jk

***

Rozbieżne zeznania

Tego należało się spodziewać: w czasie przesłuchań przed sejmową komisją ds. Amber Gold robi się coraz ciekawiej. Pracownicy ABW potwierdzili przed komisją, że dostali polecenie, by nie badać niektórych wątków dotyczących spółki. Chodzi o Michała Tuska, syna byłego premiera, zatrudnionego w liniach lotniczych OLT Express, należących do Amber Gold. Kolejny z funkcjonariuszy ABW zeznał, że dostał polecenie, by nie zajmować się działalnością młodego Tuska w OLT Express, że nie życzy sobie tego prokuratura. W przeciwnym razie prokuratura zajmie się nimi. Potwierdził w ten sposób zeznania kolegi z ABW. Polecenie miał przekazać podwładnym Jarosław Dąbrowski, wiceszef gdańskiej delegatury ABW. Ten jednak w czasie konfrontacji z podwładnym zaprzeczył temu. Rozbieżnymi zeznaniami najpewniej zajmie się prokuratura.

wd

***

Dwa lata programu „Rodzina 500+”

Reklama

Po dwóch latach od wprowadzenia programu „Rodzina 500+” wyraźnie widać, że znaleziono sposób na niwelowanie nierówności w różnych regionach Polski. Duży odsetek środków z tego programu trafia na wieś, do rodzin uboższych. Według danych przedstawionych przez Elżbietę Rafalską, szefową resortu rodziny, ponad jedna trzecia rodzin, które korzystają z „Rodzina 500+”, zamieszkuje gminy wiejskie, a co czwarta rodzina – gminę wiejsko-miejską, czyli do gmin wiejskich i gmin wiejsko-miejskich trafiło ponad 60 proc. wszystkich środków. W sumie z programu korzysta ponad 3,5 mln dzieci, 2,4 mln rodzin. Największy udział wśród rodzin objętych wsparciem mają te z dwójką dzieci. Prawie 540 tys. rodzin z jednym dzieckiem spełnia kryterium dochodowe. Udział rodzin z co najmniej trójką dzieci to 15 proc. – ok. 364 tys. rodzin.

jk

***

Krzyż w siedzibie Lasów Państwowych

W siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych pojawił się krzyż z figurą Pana Jezusa wykonany z polskiego drewna. Krzyż został powieszony na ścianie w sali obrad Regionalnych Dyrekcji LP przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz dyrektora generalnego dr. Andrzeja Koniecznego. – Niech ten krzyż chroni polskie lasy przed zakusami prywatyzacji, by nadal mogły być naszym dobrem narodowym, by zawsze mogły służyć zwykłym Polakom – powiedział ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Dyrekcji Generalnej LP, który poświęcił krzyż oraz odmówił modlitwę.

as

***

Modlimy się o rychłą beatyfikację rodziny Ulmów

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej toczy się w archidiecezji przemyskiej. Abp Adam Szal, metropolita przemyski, mianował postulatora procesu sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, który będzie reprezentował archidiecezję przemyską wobec watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem i pisaniem „positio”. – Nie potrafię powiedzieć, kiedy „positio” będzie ukończone, ale dokładamy wszelkich starań, by stało się to jak najszybciej. Dlatego proszę wszystkich czytelników „Niedzieli” o modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji rodziny Ulmów – powiedział abp Szal.

Do tej pory Ulmowie byli włączeni w duży proces tzw. drugiej tury błogosławionych męczenników II wojny światowej, czyli w zbiorowy proces beatyfikacyjny prowadzony przez diecezję pelplińską. – Ze względu na sytuację, w której znajduje się nasza Ojczyzna, a także zapotrzebowanie na przykład dobrej i pięknej rodziny postanowiliśmy włączyć Ulmów do odrębnego procesu beatyfikacyjnego – wyjaśnił hierarcha. Dzięki przychylnej decyzji Watykanu gospodarzem procesu beatyfikacyjnego jest archidiecezja przemyska. – Teraz musimy udowodnić, że cała rodzina Ulmów zginęła śmiercią męczeńską, bo jej oprawcy kierowali się nienawiścią do wiary – powiedział abp Szal. Jego zdaniem, rodzina z Markowej oddała życie, by zaświadczyć o swojej wierze, z której czerpała wielką miłość do bliźnich. – Pewną pomocą będzie też opinia Instytutu Yad Vashem, który sprawdzał motywacje ludzi ratujących Żydów. W przypadku Ulmów w grę nie wchodziły żadne korzyści materialne, a jedynie wielka miłość do bliźnich – podkreślił abp Szal. – Pomijając cały kontekst męczeństwa i relacji polsko-żydowskich, Ulmowie mogą być również pięknym chrześcijańskim wzorem dla współczesnych rodzin – dodał.

Artur Stelmasiak

***

Komentarz

Wielka dyplomacja w Radomsku

„Zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą – w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku” – napisał w specjalnym oświadczeniu Jarosław Ferenc, prezydent Radomska, miasta w archidiecezji częstochowskiej. W części polskich mediów został on przedstawiony jako cenzor przemówienia, które podczas wizyty w rządzonym przez niego mieście miał wygłosić Eli Dukorski, burmistrz Kiryat Bialik – miasta partnerskiego Radomska. Burmistrz przebywał w Radomsku razem z 200-osobową delegacją przedstawicieli władz i młodzieży. Żydzi razem z Polakami mieli 19 marca br. uczcić rocznicę Holokaustu radomszczańskich Żydów dokonanego przez nazistowskie Niemcy. W programie były również przemówienia. Kontrowersję wzbudziło to, że w planowanej mowie gościa z Izraela znalazły się oskarżenia Polaków o współudział w Holokauście i o wymordowanie 200 tys. Żydów. „Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej – wytłumaczył swoją postawę prezydent Radomska. – Podobnie jak przytoczone cyfry dotyczące liczby ofiar, które nie są odzwierciedleniem ustaleń większości historyków zajmujących się okresem II wojny światowej”. Zdaniem prezydenta Ferenca, dyskusję o faktach dotyczących trudnej, ale wspólnej przeszłości należy zostawić historykom. Prezydent Radomska konsultował swoje stanowisko z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Niestety, strona izraelska pozostała przy swoim zamiarze.

Ostatecznie podczas spotkania przy Macewie w Radomsku nie było przedstawicieli strony polskiej, co nie oznacza – a tak można by wywnioskować z większości krótkich relacji – że delegacja żydowska w proteście opuściła Radomsko. Kolejne punkty programu były realizowane zgodnie z planem. Władze Radomska ugościły Izraelczyków prawdziwie po polsku, zapewniły im m.in. wszelką pomoc logistyczną i podjęły gości obiadem. Odbyło się także spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

***

Krótko

• „Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat Papieża Polaka są hasłem 13. rocznicy odejścia Jana Pawła II, przypadającej w drugi dzień Wielkanocy. Tegoroczne wspomnienie będzie także początkiem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

• Papież Franciszek mianował trzech nowych sędziów trybunału kościelnego państwa watykańskiego. Jednym z nich jest polski franciszkanin konwentualny – o. Robert Leżohupski, który uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie i pracował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Był także duszpasterzem akademickim oraz misjonarzem w Kenii. W 2016 r. podjął pracę w Penitencjarii Apostolskiej w Rzymie.

• Warszawa była drugą stolicą, którą odwiedziła kanclerz Angela Merkel, zaprzysiężona tuż przed podróżą zagraniczną na czwartą kadencję. W pierwszej kolejności szefowa niemieckiego rządu odwiedziła Francję.

• Michael Schudrich – naczelny rabin Polski podziękował polskim biskupom za ich ostatnią wypowiedź potępiającą antysemityzm. Schudrich zapowiedział również ze swej strony działania „przeciwko antypolskim zarzutom wśród Żydów”.

• Niespodziewanie odwołano posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. To w niej mają się toczyć dalsze prace nad projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Kolejne posiedzenie ma się odbyć w połowie kwietnia br.

• Skazany na karę wydalenia z zawodu za kradzież części do wiertarki sędzia Paweł M. wrócił do pracy. Niedawno Sąd Najwyższy zmienił karę. Postanowiono, że sędzia będzie przez dwa lata otrzymywał niższą pensję.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję