Reklama

Dookoła świata

Coraz zimniejsza wojna

Kojarzeni z rosyjskimi władzami sprawcy zamachu na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię, których w brytyjskim Salisbury otruto toksyczną substancją, raczej nie mogli się spodziewać takich jego skutków. Wydalenie ponad 20 rosyjskich dyplomatów oskarżanych o szpiegostwo w Wielkiej Brytanii, pozbycie się – w drodze rewanżu – ponad 20 brytyjskich oficjeli z Rosji, a także zerwanie kontaktów na wysokim szczeblu między obydwoma krajami to był dopiero początek. Z Rosji wycofuje się brytyjska organizacja oświatowo-kulturalna British Council, której działalność była pożyteczna dla obu stron. W 2007 r., po zamordowaniu w Londynie rosyjskiego oficera Aleksandra Litwinienki, konflikt doprowadził do zamknięcia w Rosji 13 z 15 ośrodków British Council.

Media oceniają, że brytyjskie władze mogą się zdecydować na ekshumacje imigrantów z Rosji, którzy w ostatnich latach zmarli na Wyspach. Miałyby one pomóc w ustaleniu, czy zmarli nie padli ofiarą środka bojowego „Nowiczok”, którego użyto w zamachu na Skripalów.

Reklama

Według rosyjskiego chemika mieszkającego w USA Wiła Mirzajanowa, który niegdyś brał udział w pracach nad tym środkiem i upublicznił jego istnienie, los Skripala i jego córki jest przesądzony. „Nowiczok” poraża system nerwowy w sposób nieodwracalny – powiedział niezależnemu dziennikowi „Nowaja Gazieta”. Użycie „Nowiczoka” było dla niego szokiem.

Trwa ożywiona debata na temat bojkotu piłkarskich mistrzostw świata, które mają się odbyć za kilka miesięcy w Rosji, i zwolennicy tego posunięcia nie są bez szans.

Wojciech Dudkiewicz

***

Sawczenko uwięziona

Aresztowanie Nadii Sawczenko, sławnej ukraińskiej pilot i deputowanej, pokazało, jak bardzo daleko jest u naszego wschodniego sąsiada do choćby względnej stabilizacji. Bohaterka narodowa – jak się wydawało rok temu – Ukrainy została aresztowana, i to na sali plenarnej parlamentu, a stało się to równo 2 lata po tym, jak została skazana na 22 lata więzienia przez rosyjski sąd, potem wymieniona na 2 rosyjskich żołnierzy wywiadu. Prokuratura zarzuca Sawczenko przygotowywanie działań w celu zamachu na ład konstytucyjny Ukrainy oraz przejęcia władzy w państwie. Deputowana miała przygotowywać plan, gromadzić uzbrojenie i werbować wykonawców; miała jeździć na tereny zajęte przez separatystów, skąd przywożono uzbrojenie.

jk

***

Ani ojca, ani matki

Reklama

W Kanadzie trwają postępy postępu. Urzędnicy agencji rządowej Service Canada, która zajmuje się dostosowywaniem rządowych programów i usług państwa do potrzeb Kanadyjczyków, otrzymali polecenie, by w kontaktach z obywatelami używać języka neutralnego płciowo, aby „uniknąć określeń wskazujących na uprzedzenia wobec konkretnej płci lub tożsamości płciowej”. Minister ds. rodziny, dzieci i rozwoju społecznego Jean-Yves Duclos w obronie polecenia kierownictwa Service Canada podkreślił, że jest to kwestia szacunku i „zaadaptowania się do warunków rodzin w XXI wieku”. Urzędnicy mają się zwracać do petentów po imieniu i nazwisku lub pytać ich, jak mają się do nich zwracać, zamiast używać określeń takich jak „pan”, „pani” czy „panna”. Urzędnikom polecono też, by unikać określeń „ojciec” i „matka” – zamiast nich mówić o „rodzicu”.

jk

***

Bliżej rozwodów

Tylko dwa państwa na świecie nie mają prawa dotyczącego rozwodów – Filipiny, gdzie mieszka największa w Azji liczba katolików, oraz Watykan. Możliwe, że już niedługo pozostanie tylko jedno: Filipiny zrobiły krok w kierunku legalizacji rozwodów. Niższa izba tamtejszego parlamentu uchwaliła projekt prawa rozwodowego, i to mimo sprzeciwu prezydenta Rodrigo Duterte, którego małżeństwo uznano za nieważne. Ten sprzeciw jednak waży: prezydent ma prawo weta, ale nie wiadomo, czy z niego skorzysta.

jk

***

Pieniądze za demokrację

Władze Kolumbii zaproponowały finansowanie odbudowy zniszczonej ekonomicznie Wenezueli po przywróceniu demokracji w tym kraju. W ich ocenie, poważny, ostateczny kryzys władzy w bankrutującej Wenezueli jest tylko kwestią czasu. Mauricio Cárdenas Santa María, minister finansów i kredytu publicznego Kolumbii, spotkał się ze swoimi odpowiednikami z obu Ameryk i Europy, aby omówić plan odbudowy Wenezueli po obaleniu obecnie urzędującego reżimu socjalistycznego. Wenezuela ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej, a także ogromne pokłady złota i miedzi, warte miliardy dolarów. Mogłyby one być użyte jako kredyt na sfinansowanie odbudowy kraju.

wd

***

Cienkim „Głosem”

Chińskie władze zapowiedziały połączenie największych państwowych mediów w jeden potężny koncern: fuzja China Central Television, China Radio International i China National Radio miałaby dać początek nadawcy Voice of China („Głos Chin”). Oficjalnymi celami nowego medium mają być lepsze relacjonowanie ważnych wydarzeń i rozwój międzynarodowej komunikacji. Nieoficjalnie jednak chodzi o ujednolicenie i lepszą kontrolę przekazu.

jk

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję