Reklama

Dookoła świata

Coraz zimniejsza wojna

Kojarzeni z rosyjskimi władzami sprawcy zamachu na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię, których w brytyjskim Salisbury otruto toksyczną substancją, raczej nie mogli się spodziewać takich jego skutków. Wydalenie ponad 20 rosyjskich dyplomatów oskarżanych o szpiegostwo w Wielkiej Brytanii, pozbycie się – w drodze rewanżu – ponad 20 brytyjskich oficjeli z Rosji, a także zerwanie kontaktów na wysokim szczeblu między obydwoma krajami to był dopiero początek. Z Rosji wycofuje się brytyjska organizacja oświatowo-kulturalna British Council, której działalność była pożyteczna dla obu stron. W 2007 r., po zamordowaniu w Londynie rosyjskiego oficera Aleksandra Litwinienki, konflikt doprowadził do zamknięcia w Rosji 13 z 15 ośrodków British Council.

Media oceniają, że brytyjskie władze mogą się zdecydować na ekshumacje imigrantów z Rosji, którzy w ostatnich latach zmarli na Wyspach. Miałyby one pomóc w ustaleniu, czy zmarli nie padli ofiarą środka bojowego „Nowiczok”, którego użyto w zamachu na Skripalów.

Według rosyjskiego chemika mieszkającego w USA Wiła Mirzajanowa, który niegdyś brał udział w pracach nad tym środkiem i upublicznił jego istnienie, los Skripala i jego córki jest przesądzony. „Nowiczok” poraża system nerwowy w sposób nieodwracalny – powiedział niezależnemu dziennikowi „Nowaja Gazieta”. Użycie „Nowiczoka” było dla niego szokiem.

Trwa ożywiona debata na temat bojkotu piłkarskich mistrzostw świata, które mają się odbyć za kilka miesięcy w Rosji, i zwolennicy tego posunięcia nie są bez szans.

Wojciech Dudkiewicz

***

Sawczenko uwięziona

Aresztowanie Nadii Sawczenko, sławnej ukraińskiej pilot i deputowanej, pokazało, jak bardzo daleko jest u naszego wschodniego sąsiada do choćby względnej stabilizacji. Bohaterka narodowa – jak się wydawało rok temu – Ukrainy została aresztowana, i to na sali plenarnej parlamentu, a stało się to równo 2 lata po tym, jak została skazana na 22 lata więzienia przez rosyjski sąd, potem wymieniona na 2 rosyjskich żołnierzy wywiadu. Prokuratura zarzuca Sawczenko przygotowywanie działań w celu zamachu na ład konstytucyjny Ukrainy oraz przejęcia władzy w państwie. Deputowana miała przygotowywać plan, gromadzić uzbrojenie i werbować wykonawców; miała jeździć na tereny zajęte przez separatystów, skąd przywożono uzbrojenie.

Reklama

jk

***

Ani ojca, ani matki

W Kanadzie trwają postępy postępu. Urzędnicy agencji rządowej Service Canada, która zajmuje się dostosowywaniem rządowych programów i usług państwa do potrzeb Kanadyjczyków, otrzymali polecenie, by w kontaktach z obywatelami używać języka neutralnego płciowo, aby „uniknąć określeń wskazujących na uprzedzenia wobec konkretnej płci lub tożsamości płciowej”. Minister ds. rodziny, dzieci i rozwoju społecznego Jean-Yves Duclos w obronie polecenia kierownictwa Service Canada podkreślił, że jest to kwestia szacunku i „zaadaptowania się do warunków rodzin w XXI wieku”. Urzędnicy mają się zwracać do petentów po imieniu i nazwisku lub pytać ich, jak mają się do nich zwracać, zamiast używać określeń takich jak „pan”, „pani” czy „panna”. Urzędnikom polecono też, by unikać określeń „ojciec” i „matka” – zamiast nich mówić o „rodzicu”.

jk

***

Bliżej rozwodów

Tylko dwa państwa na świecie nie mają prawa dotyczącego rozwodów – Filipiny, gdzie mieszka największa w Azji liczba katolików, oraz Watykan. Możliwe, że już niedługo pozostanie tylko jedno: Filipiny zrobiły krok w kierunku legalizacji rozwodów. Niższa izba tamtejszego parlamentu uchwaliła projekt prawa rozwodowego, i to mimo sprzeciwu prezydenta Rodrigo Duterte, którego małżeństwo uznano za nieważne. Ten sprzeciw jednak waży: prezydent ma prawo weta, ale nie wiadomo, czy z niego skorzysta.

jk

***

Pieniądze za demokrację

Władze Kolumbii zaproponowały finansowanie odbudowy zniszczonej ekonomicznie Wenezueli po przywróceniu demokracji w tym kraju. W ich ocenie, poważny, ostateczny kryzys władzy w bankrutującej Wenezueli jest tylko kwestią czasu. Mauricio Cárdenas Santa María, minister finansów i kredytu publicznego Kolumbii, spotkał się ze swoimi odpowiednikami z obu Ameryk i Europy, aby omówić plan odbudowy Wenezueli po obaleniu obecnie urzędującego reżimu socjalistycznego. Wenezuela ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej, a także ogromne pokłady złota i miedzi, warte miliardy dolarów. Mogłyby one być użyte jako kredyt na sfinansowanie odbudowy kraju.

wd

***

Cienkim „Głosem”

Chińskie władze zapowiedziały połączenie największych państwowych mediów w jeden potężny koncern: fuzja China Central Television, China Radio International i China National Radio miałaby dać początek nadawcy Voice of China („Głos Chin”). Oficjalnymi celami nowego medium mają być lepsze relacjonowanie ważnych wydarzeń i rozwój międzynarodowej komunikacji. Nieoficjalnie jednak chodzi o ujednolicenie i lepszą kontrolę przekazu.

jk

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec

2022-10-03 11:21

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec ws. reparacji wojennych.

"Nota dyplomatyczną, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył Rau.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję