Reklama

Dookoła świata

Coraz zimniejsza wojna

Kojarzeni z rosyjskimi władzami sprawcy zamachu na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię, których w brytyjskim Salisbury otruto toksyczną substancją, raczej nie mogli się spodziewać takich jego skutków. Wydalenie ponad 20 rosyjskich dyplomatów oskarżanych o szpiegostwo w Wielkiej Brytanii, pozbycie się – w drodze rewanżu – ponad 20 brytyjskich oficjeli z Rosji, a także zerwanie kontaktów na wysokim szczeblu między obydwoma krajami to był dopiero początek. Z Rosji wycofuje się brytyjska organizacja oświatowo-kulturalna British Council, której działalność była pożyteczna dla obu stron. W 2007 r., po zamordowaniu w Londynie rosyjskiego oficera Aleksandra Litwinienki, konflikt doprowadził do zamknięcia w Rosji 13 z 15 ośrodków British Council.

Media oceniają, że brytyjskie władze mogą się zdecydować na ekshumacje imigrantów z Rosji, którzy w ostatnich latach zmarli na Wyspach. Miałyby one pomóc w ustaleniu, czy zmarli nie padli ofiarą środka bojowego „Nowiczok”, którego użyto w zamachu na Skripalów.

Reklama

Według rosyjskiego chemika mieszkającego w USA Wiła Mirzajanowa, który niegdyś brał udział w pracach nad tym środkiem i upublicznił jego istnienie, los Skripala i jego córki jest przesądzony. „Nowiczok” poraża system nerwowy w sposób nieodwracalny – powiedział niezależnemu dziennikowi „Nowaja Gazieta”. Użycie „Nowiczoka” było dla niego szokiem.

Trwa ożywiona debata na temat bojkotu piłkarskich mistrzostw świata, które mają się odbyć za kilka miesięcy w Rosji, i zwolennicy tego posunięcia nie są bez szans.

Wojciech Dudkiewicz

***

Sawczenko uwięziona

Aresztowanie Nadii Sawczenko, sławnej ukraińskiej pilot i deputowanej, pokazało, jak bardzo daleko jest u naszego wschodniego sąsiada do choćby względnej stabilizacji. Bohaterka narodowa – jak się wydawało rok temu – Ukrainy została aresztowana, i to na sali plenarnej parlamentu, a stało się to równo 2 lata po tym, jak została skazana na 22 lata więzienia przez rosyjski sąd, potem wymieniona na 2 rosyjskich żołnierzy wywiadu. Prokuratura zarzuca Sawczenko przygotowywanie działań w celu zamachu na ład konstytucyjny Ukrainy oraz przejęcia władzy w państwie. Deputowana miała przygotowywać plan, gromadzić uzbrojenie i werbować wykonawców; miała jeździć na tereny zajęte przez separatystów, skąd przywożono uzbrojenie.

jk

***

Ani ojca, ani matki

Reklama

W Kanadzie trwają postępy postępu. Urzędnicy agencji rządowej Service Canada, która zajmuje się dostosowywaniem rządowych programów i usług państwa do potrzeb Kanadyjczyków, otrzymali polecenie, by w kontaktach z obywatelami używać języka neutralnego płciowo, aby „uniknąć określeń wskazujących na uprzedzenia wobec konkretnej płci lub tożsamości płciowej”. Minister ds. rodziny, dzieci i rozwoju społecznego Jean-Yves Duclos w obronie polecenia kierownictwa Service Canada podkreślił, że jest to kwestia szacunku i „zaadaptowania się do warunków rodzin w XXI wieku”. Urzędnicy mają się zwracać do petentów po imieniu i nazwisku lub pytać ich, jak mają się do nich zwracać, zamiast używać określeń takich jak „pan”, „pani” czy „panna”. Urzędnikom polecono też, by unikać określeń „ojciec” i „matka” – zamiast nich mówić o „rodzicu”.

jk

***

Bliżej rozwodów

Tylko dwa państwa na świecie nie mają prawa dotyczącego rozwodów – Filipiny, gdzie mieszka największa w Azji liczba katolików, oraz Watykan. Możliwe, że już niedługo pozostanie tylko jedno: Filipiny zrobiły krok w kierunku legalizacji rozwodów. Niższa izba tamtejszego parlamentu uchwaliła projekt prawa rozwodowego, i to mimo sprzeciwu prezydenta Rodrigo Duterte, którego małżeństwo uznano za nieważne. Ten sprzeciw jednak waży: prezydent ma prawo weta, ale nie wiadomo, czy z niego skorzysta.

jk

***

Pieniądze za demokrację

Władze Kolumbii zaproponowały finansowanie odbudowy zniszczonej ekonomicznie Wenezueli po przywróceniu demokracji w tym kraju. W ich ocenie, poważny, ostateczny kryzys władzy w bankrutującej Wenezueli jest tylko kwestią czasu. Mauricio Cárdenas Santa María, minister finansów i kredytu publicznego Kolumbii, spotkał się ze swoimi odpowiednikami z obu Ameryk i Europy, aby omówić plan odbudowy Wenezueli po obaleniu obecnie urzędującego reżimu socjalistycznego. Wenezuela ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej, a także ogromne pokłady złota i miedzi, warte miliardy dolarów. Mogłyby one być użyte jako kredyt na sfinansowanie odbudowy kraju.

wd

***

Cienkim „Głosem”

Chińskie władze zapowiedziały połączenie największych państwowych mediów w jeden potężny koncern: fuzja China Central Television, China Radio International i China National Radio miałaby dać początek nadawcy Voice of China („Głos Chin”). Oficjalnymi celami nowego medium mają być lepsze relacjonowanie ważnych wydarzeń i rozwój międzynarodowej komunikacji. Nieoficjalnie jednak chodzi o ujednolicenie i lepszą kontrolę przekazu.

jk

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #68

2021-09-26 07:39

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #68

Tym, co najbardziej niszczy życie każdej wspólnoty, jest pycha. Ona sprawia, że koncentrujemy się na sobie, na tym, co nasze, i tylko w naszym sposobie działania i myślenia widzimy dobro. A jak na to wszystko patrzy Pan Jezus? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXIV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję